DARIA TUMINAS

Ivan and the Moon / Iwan i Księżyc (2009-2010)

Po kilku latach badań nad folklorem zaczęłam fotografować w wioskach. Kontakt z konkretnymi ludźmi i wchodzenie z nimi w bliższe relacje były dla mnie najważniejsze. Iwana, Andrieja i ich rodzinę – bohaterów moich fotografii – poznałam dwa lata przed pojawieniem się idei stworzenia projektu.

Iwan jest starszy i ma szesnaście lat. Andriej to czternastolatek, wołają na niego „Księżyc”. Bracia mieszkają w wiosce położonej daleko na północy Rosji. Czas spędzają na łowieniu ryb i polowaniu, niekiedy szukają duchów w opuszczonych miejscach. Żyją w swoim wewnętrznym, baśniowym świecie i kierują się własnymi zasadami moralnymi. Są dojrzali, ale wciąż dziecinni, naiwni, ale enigmatyczni, zupełnie inni niż ich rówieśnicy z miasta.

DARIA TUMINAS
urodziła się w 1984 roku w Sankt Petersburgu (Rosja), mieszka w Amsterdamie (Holandia)

Daria Tuminas studiuje film i fotografię na Uniwersytecie w Leiden. Jest laureatką pierwszej nagrody w kategorii “fotografia dokumentalna” w konkursie ViewBook Photostory 2010.

Daria jest także dziennikarką freelancerką, pisze artykuły i eseje krytyczne na temat fotografii. Ma doświadczenie w organizacji wydarzeń i imprez związanych z fotografią – była koordynatorką i kuratorką Międzynarodowej Letniej Szkoły Fotografii w Sankt Petersburgu, skupiającej się na języku dokumentu oraz fotografii dziennikarskiej.  Iwan i Księżyc to jej pierwszy projekt fotograficzny.