REBECCA DAGNALL

Paradise in Suburbia / Podmiejski raj (2009)

Seria Podmiejski raj skupia się na związkach rodzących się między ludźmi a miejscami na przedmieściach. Praca ta stanowi okno na nową przestrzeń psychologiczną, w której doświadczenie i wspomnienia odgrywają ogromną rolę w tym, jak postrzegamy nasze otoczenie. Zdjęcia powstały na małych, zakrzewionych obszarach, w cichych i spokojnych kawałkach raju na ziemi, które w rzeczywistości otoczone są domami oraz centrami handlowymi. To miejsce ucieczki od szarej codzienności do świata, w którym zwykłe rzeczy też się zdarzają, ale w którym rządzi symetria i piękno. Wspomnienia przeżytych chwil tworzą alternatywną rzeczywistość, do której możemy zawsze powrócić.

W obszarach, w których zdjęcia na siebie zachodzą, nakładają się warstwy ikon i dziwnych stworów – te totemiczne obrazy dodają fotografiom aury przeczucia i głębi, która wykracza poza możliwości poznawcze świata fizycznego i kieruje nas w sferę doświadczeń. Ludzie wnoszą znaczenie do każdego miejsca, jakie zamieszkują. Miejsce to, z kolei, przeradza się w coś więcej, niż tylko element rzeczywistości materialnej – staje się skarbcem historii i wspomnień, zarówno tych opartych na faktach, jak i upiększonych, zarówno prawdziwych, jak i wymyślonych.

REBECCA DAGNALL
urodziła się w 1972 roku w Melbourne (Australia), mieszka w Perth (Australia)

Rebecca jest członkinią komisji Centrum Fotografii w Perth oraz wykłada fotografię na Curtin University.

Jej prace były prezentowane w Australian Centre for Photography, galerii Lawrence’a Wilsona, galerii Johna Curtina oraz podczas festiwalu Pingyao International Photography w Chinach. Zaproszono ją do przygotowania pracy do Bon Scott Project w Fremantle Arts Centrem, dwukrotnie wystawiała także prace w Berlinie podczas Berliner Kunstprojekt. W 2010 r. miała wystawę indywidualną w Turner Galleries. Obecnie jej prace prezentowane są na indywidualnych wystawach w galerii MARS oraz Monash Gallery of Art w Melbourne.

Rebecca Dagnall została finalistką kilku prestiżowych konkursów i otrzymała m.in. nagrodę William Bowness Photographic Award, nagrodę Josephine Ulrich i Win Shubert Photographic. W 2011 r. przeszła do półfinału konkursu o Moran Photographic Award.