PASCALE PEYRET

Green Memory (2006, in progress / w toku)

W dzisiejszych czasach połowa ludności świata mieszka w miastach. Nasze postrzeganie miejskiej czasoprzestrzeni zmieniło się diametralnie wraz z rozpowszechnieniem nowoczesnych technologii informacyjnych w społeczeństwie. Zygmunt Bauman pisze o „płynnym społeczeństwie”, w którym wszystko, także podstawowe relacje międzyludzkie, jest redukowane do stanu przepływu, zmiany. Miasto staję się „e-topią.” (W.J. Mitchell)

Green Memory to miasto, gdzie bezużyteczne części komputerowe są poddawane recyklingowi, tworząc nową przestrzeń. Oto mózg – system nerwowy przestrzeni miejskiej. W samym centrum, pomiędzy budynkami, kiełkują nasiona, które rozrastając się, zakrywają miasto. Triumf roślin jest ostateczny.

Green Memory tworzy miasto w mieście, przywołując pamięć tego miejsca i zmian, jakie przeszło i przejdzie w przyszłości.

PASCALE PEYRET
urodziła się w Lyon (Francja), mieszka w Paryżu (Francja)
www.pascale-peyret.com

Pascale Peyret to fotografka i artystka wizualna. W swej twórczości fotograficznej wykorzystuje aparat otworkowy. Fascynują ją przedmioty, które niosą w sobie ładunek wspomnień, często fotografuje także przyrodę, zwłaszcza rośliny.Zbiera i powtórnie wykorzystuje rozmaite przedmioty, starannie komponując z nich instalacje, które następnie fotografuje aparatem otworkowym. Oglądając jej zdjęcia, można odnieść wrażenie, że jest się przeniesionym do marzenia sennego, w którym autorka bawi się perspektywą przestrzenną.

Zdjęcia Pascale były prezentowane w ramach licznych wystaw, np. podczas Dong Gang International Photo Festival w Korei, fotobiennale Guangzhou Photo Biennial, Paris Photo dla BMW, czy International Vilnius Art Photography Festival. Zdjęcia artystki były także publikowane w „le monde2”, „Images Magazine” „Inspirations Book 2009”. czy „Technikart Japan”. Pascale została wyróżniona kilkoma nagrodami, m.in. zajęła trzecie miejsce podczas konkursu International Photography Award w 2008 r.