MILOUSHKA BOKMA

Grandma’s Mother / Mama babci (2010)

Mama babci to cykl fotografii, który powstał w czasie, gdy moja babcia była 99-letnią staruszką i powoli zaczynała już gasnąć. Miała już wtedy siedmioro prawnucząt. Sfotografowałam ją z najmłodszym – dzieliło ich prawie sto lat.

Gdy fotografuję rodziny, robię to u dziadków, bo ich domy też opowiadają swoją historię. Interesują mnie także relacje, napięcia, kontrasty i podobieństwa pomiędzy młodszymi i starszymi pokoleniami.

MILOUSHKA BOKMA
urodziła się w 1971 roku w Curacao (Antyle Holenderskie), mieszka w Amsterdamie (Holandia)
www.miloushkabokma.nl

Miloushka Bokma przeprowadziła się do Amsterdamu w wieku 3 lat. W 1995 r. ukończyła Utrecht School of the Arts. Od tamtej pory pracuje nad projektami zarówno w Holandii, jak i za granicą. Jej najważniejsze wystawy zaprezentowano w Art Amsterdam, Reuten Gallery, Houston Center for Photography, Photography Museum Den Hague, Cicterna art gallery Moscow, Fries Museum, Reflex Art Gallery, Holland Tunnel Art Gallery w Nowym Jorku, a także w ramach festiwalu fotografii w Naarden. Reprezentuje ją Gallery Reuten w Amsterdamie.

Twórczość Miloushki jest mocno narracyjna, prawie zawsze z absurdalnym podtekstem. Jest to połączenie starannego planowania i nieprzewidywalności. Często wydaje nam się, że coś się właśnie wydarzyło lub za chwilę się wydarzy – coś na wzór pojedynczej klatki wyciętej z dłuższej historii.