MARKUS HENTTONEN

Night Time Stories / Nocne opowieści (2007, w toku)

W cyklu Night Time Stories kontynuuję pracę nad moimi głównymi zagadnieniami – miastem, jego ludźmi i architekturą. Jakiś czas temu zacząłem się jednak skłaniać w kierunku bardziej udramatyzowanej fotografii. Cykl Night Time Stories przedstawia miasto nocą. Przypadek oraz różnorodność metod pracy, które zdają się bazować na wszystkim tym, na co można się natknąć w mieście, pozwoliły na zaaranżowanie rozbudowanej, niemal filmowej scenerii. Przedstawiane sytuacje zostały dokładnie zaplanowane. Naturalne światło zastąpione jest reflektorami.

Te niemal filmowe sytuacje służą do snucia moich opowieści. Dramatyczne aspekty scenografii oraz obecność postaci pozwalają wyobraźni widza dopowiedzieć sobie historię, która wydarzyła się przed i po zrobieniu zdjęcia. W Night Time Stories poruszam się pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Modeli szukam w mieście – są to więc „prawdziwi” ludzie w ich własnym środowisku. Fotografuję ich jednak w konkretnych miejscach i pracuję nad ich ustawieniem, gestami – rola fotografa jest tutaj dominująca.

Nad serią Night Time Stories pracuję od 2007 roku. Większość zdjęć powstała w 2008 roku w okresie, gdy pracowałem w Berlinie, Barcelonie i Rio de Janeiro.

tekst napisany przez Kaisa Heinänena / Markusa Henttonena

MARKUS HENTTONEN
urodził się w 1976 roku w Lahti (Finlandia), gdzie obecnie mieszka
www.markushenttonen.com

Markus Henttonen jest absolwentem Turku Arts Academy. Jego prace były wystawiane podczas licznych wystaw, m.in. w Galerie Vanessa Quang (Paryż), Gallery Uusitalo, (Helsinki), Museum Su Palatu (Włochy) oraz Galerie Fotonauta (Barcelona). Jego najnowszy projekt, Night Time Stories, został wyróżniony drugą nagrodą podczas Międzynarodowego Biennale Fotografii w Kaliningradzie w Rosji (2009) oraz zdobył nominację do nagrody Fotofinlandia Prize 2011. Jego pierwsza książka, Paral-lel City została wydana w 2004 r. w Finlandii. Kolejna, Lonely But Not Alone zostanie wydana w 2011 r.

Markus interesuje się głównie związkiem pomiędzy ludźmi a środowiskiem miejskim, w którym żyją. Artysta zastanawia się, w jaki sposób różne przestrzenie, rządzone lub zdominowane przez pewne oczekiwania i kody społeczne, wpływają na ludzkie zachowanie i autoekspresję, w jaki sposób ludzie poruszają się w różnych środowiskach i gdzie szukają ucieczki i ulgi od zawrotnego rytmu miejskiego życia.