ALFONSO ALMENDROS JAÉN

urodził się w 1981 roku w Petrer (Hiszpania), mieszka w Helsinkach (Finlandia)
www.alfonsoalmendros.carbonmade.com

Alfonso Almendros Jaén jest absolwentem historii sztuki. Studiował także fotografię artystyczną na E.A.S.D. w Walencji oraz fotografię na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie.

Wszystkie jego prace zawierają komponenty autobiograficzne – artysta jest głównym bohaterem wielu zdjęć, wybiera tematy inspirowane własnymi przeżyciami, które w jego opinii wymagają głębszego zastanowienia.

Alfonso Almendros Jaén interesuje się konceptualnym dwumianem, na który składa się upływ czasu i śmierć, a także zdolnością fotografii do uchwycenia punktu wspólnego dla tego, co ulotne i tego, co stałe. Metafora i symbolika to szczególnie istotne elementy twórczości tego artysty. Dekontekstualizacja obiektów oraz ingerencja w fotografowaną przestrzeń służą stworzeniu symbolicznego języka, który można zrozumieć jedynie za pomocą intuicji.

Jego prace prezentowane były podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, np. podczas targów sztuki „Open Galerias” w Contemporary Art Center Las Cigarreras (Alicante),  w Auditorum Benjamin Palencia (Albacete), czy w hiszpańskiej galerii  E.A.S.D (Walencja).