TOŻSAMOŚĆ FOTOGRAFII (2009-2011)

Ola Buczkowska, Maria Dmitruk, Paweł Kula, Dominika Sadowska, Grzegorz Przyborek

Idea wystawy Tożsamość fotografii opiera się na podkreśleniu aktywnej i twórczej relacji pomiędzy twórcą, medium a fotografowanym motywem. Wystawa przedstawia postawy pięciu artystów, których fotografie lub inne realizacje związane z fotografią emanują silną ekspresją formy. Fotografia może być medium, które oprócz przekazu informacji jest także swoistego rodzaju mechanizmem ujawniającym tożsamość autora. Najbardziej interesuje mnie w fotografii to, jak można jeszcze na nowo zobaczyć świat i jak opowiedzieć o nim, ciągle inaczej, dzięki odkrywczemu widzeniu artysty.

Na wystawie Tożsamość fotografii prezentowanych artystów łączy jedna cecha – dbałość o obraz i jego formę. Ich fotografie niosą w sobie treści ukryte, symboliczne i wieloznaczne, podlegające interpretacji widza. Ich styl nie podlega żadnej panującej modzie. Każdy z nich prezentuje inny, własny sposób interpretowania świata, dzięki temu, że tożsamość fotografii opiera się na wolności i niekonwencjonalności tworzenia.

* Tomáš Pospěch, Kryzys dokumentu

Kurator i organizator wystawy: Grzegorz Przyborek

Ola Buczkowska (1978)
Absolwentka architektury wnętrz, specjalizacja scenografia na warszawskiej ASP. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi, specjalizacja fotografia. Zajmuje się sztuką mulitmedialną. Tematyka jej prac krąży wokół tematów zaczerpniętych z codziennego życia – młodość, seksualność, witalność, wstręt, poświęcenie, śmierć. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w CSW w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Atlas Sztuki w Łodzi. Też na festiwalach: In Focus – international art photography festival in Vilnius, 6e Rencontres Internationales de photographie de Ghar El Melh, Tunis, Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Maria Dmitruk
W swej pracy artystycznej nie lubi ograniczać się do jednego medium – łączy rozmaite techniki, chętnie wprowadza płaszczyznę w przestrzeń i odwrotnie. Fotografię traktuje w sposób swobodny, wykorzystując różne jej aspekty i możliwości w kompozycjach, z których wiele powstaje przy zastosowaniu metod autorskich lub poddawanych jest oryginalnym transformacjom. Interesuje się mięsem, ciałem – wszystkim, co organiczne.

Paweł Kula (1976)
www.oswajaniesztuki.blogspot.com
Realizuje projekty artystyczne oraz warsztaty z wykorzystaniem elementów fotografii i filmu animowanego. Interesują go graniczne obszary fotografii, błędy procesów technologicznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki non-camera. W działaniach artystycznych fascynuje go ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka oraz korelacje pomiędzy pamięcią a fotografią. W działalności warsztatowej wykorzystuje własnoręcznie konstruowane zabawki optyczne, aparaty i autorskie techniki rejestracji współpracując z instytucjami kultury i galeriami sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”. Obecnie mieszka w Szczecinie.

Dominika Sadowska (1977)
www.dominikasadowska.com
Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej twórczości porusza się pomiędzy fotografią i grafiką, badając granice widoczności obrazu. Stypendystka MKiDN oraz szwedzkiego stowarzyszenia Grafikens Hus, laureatka międzynarodowych konkursów, wystawia w kraju i za granicą. Obecnie pełni funkcję asystenta prof. Grzegorza Przyborka w Pracowni Fotografii na ASP w Łodzi.

Grzegorz Przyborek
przyborek.toya.net.pl
Twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą. Posiada prace w zbiorach i kolekcjach między innymi w: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Stadtmuseum Gross-Gerau Niemcy, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” Lyon Francja, Promocje Broncolor Szwajcaria, Fond National d’Art Contemporain (FNAC) Francja.

Galeria Kobro, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Wojska Polskiego 121
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND
07.05-08.05: 12.00-18.00
POZOSTAŁE DNI
pn-pt (09.05-13.05): 9.00-18.00
sb-nd (14.05-15.05): 12.00-18.00
pn-czw (16.05-19.05): 9.00-15.00

wernisaż: 6.05, godz. 18.00

wystawa czynna w dniach: 06.05-19.05