POZA-OBRAZEM (2010-2011)

grupa POZA: Agnieszka Furtak, Piotr Rosiński, Tomek Grzeszczak, Paweł Herzog, Sławek Grzanek

Fotografowie, socjolog, pedagog i prawnik – wszyscy łodzianie. Współtworzyli pierwszą edycję Fotofestiwalu. Wspólnie zaprezentowali ponad dziesięć wystaw w Łodzi i innych miastach Polski. Spotkali się ponownie w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii.

Grupa powstała w 2002 roku i jej struktura zmieniała się. Jednak główny skład grupy POZA przez wiele lat współtworzyli: Agnieszka Furtak, Sławek Grzanek, Tomek Grzeszczak, Paweł Herzog i Piotr Rosiński. W pierwszych latach działalności współpracował z nimi także Krzysztof Candrowicz.

Członkowie grupy zawsze podkreślali swój autonomiczny charakter, zarówno wobec struktur zewnętrznych jak i konceptualizacji sztuki. Podstawowym spoiwem organizacyjnym grupy, stała się fascynacja fotografią, a przede wszystkim przyjaźń. W ramach wielu wspólnych projektów udało im się połączyć odmienne uczucia oraz formy wyrazu fotograficznego, znajdując wspólny mianownik w różnorodności technikami, emocji oraz wizji świata.

Świeżość i lekkość, ale także niepokój i tajemnica, filigranowość oraz erotyzm i subtelność to właśnie eklektyczny charakter POZY.

Tekst: Aleksandra Stankiewicz

Muzeum Książki Artystycznej
Tymienieckiego 24
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND
8.05: 11.00-18.00
POZOSTAŁE DNI
9.05-15.05: 11.00-18.00

wernisaż: 07.05, godz. 21.00
wystawa czynna w dniach: 07.05-15.05