KARSTEN KRONAS

Heterotopia (2007-2008)

Międzyprzestrzenie, obszary iluzji, „miejsca poza wszelkimi miejscami” – w Beyoğlu spełnia się sen o utopii. Tak oto dzielnica Stambułu staje się miejscem narodzin tytułowej „heterotopii”.

Chodzi nie tyle o stworzenie obrazu faktycznie istniejącego miejsca, ile o fascynację Beyoğlu jako obszarem, w którym cały czas rodzą się nowe pytania, gdzie marzenia giną równie szybko, jak się pojawiają. To miejsce niezrozumienia, permanentnego i dotykającego wszystkich stanu zawieszenia oraz niezliczonych sprzeczności.

Pojęcie „heterotopia” zapożyczone zostało od Michela Foucaulta. W pracy na temat teorii przestrzeni odniósł się on w ten sposób do miejskiego chaosu, którego fragmentaryczność otwiera nieskończenie wiele możliwości nowych aranżacji.

W Beyoğlu powstała przestrzeń, w której wewnętrzny porządek oparty jest na strukturze samego miejsca i jego mieszkańców. W heterotopię przekształca się zatem nie tylko ta „zagęszczona” przestrzeń miejska, która wciąga – absorbuje i więzi – mniejszości. Takiemu samemu procesowi podlega także, a może przede wszystkim, transseksualne ciało, które w ten sposób staje się miejscem, z którego nie ma ucieczki, „bezlitosną (u)topią”.

(źródło cytatów: Michel Foucault, Les Hétérotopies – le corps utopique, Éditions Lignes 2009).

KARSTEN KRONAS
urodził się w 1978 roku w Wiesbaden (Niemcy), mieszka w Bielefeld (Niemcy)
www.karstenkronas.com

Karsten Kronas rozpoczął swoją karierę fotografa jako asystent w studiu fotograficznym w Heidelbergu. Od 2002 r. studiował komunikację wizualną na Uniwersytecie w Bielefeld.

W latach 2003-2006 pracował nad projektami w Japonii, Hong Kongu, Turcji, na Węgrzech i w Australii.

Studiował także fotografię na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marmara w Istambule. Później wielokrotnie powracał do Istambułu, aby tam pracować. Publikacja zatytułowana Beyoğlu Blue zdobyła nominację do nagrody German Photo Book Award 2010.