GÁBOR KASZA

Y (2009-2011)

Gábor Kasza przez długi czas interesował się teatrem tańca i ruchu. W swych ostatnich artystycznych poszukiwaniach chętnie wykorzystuje fotografię inscenizowaną. Należy przy tym do artystów, którzy często zmieniają perspektywę, a jednocześnie konsekwentnie porusza w swych pracach temat sposobu postrzegania rzeczywistości.

Fotografie z cyklu Y skupiają się na jednym z najistotniejszych problemów naszych czasów – kwestii trwałości środowiska i dbałości o nie. Zdjęcia Kaszy często przywołują surrealistyczne wizje, a estetyzm miesza się tu z konceptualizmem. Jednocześnie, poprzez zderzenie absurdu z tym, co oczywiste, artysta pobudza w odbiorcy chęć porzucenia standardowego sposobu postrzegania świata. Połączenie bogatej symboliki i fotograficznego realizmu może służyć jako oś interpretacji całego cyklu. Tytuł oraz forma tej pracy przywodzą na myśl rozwidlenie dróg, co dla wielu z nas może okazać się niezwykle istotnym symbolem – w końcu, jak sugerują kompozycje Kaszy, cała ludzkość stoi przed nieuniknionym dylematem.

Cykl Y to zarówno zapis procesu poszukiwania tożsamości, jak i refleksja socjologiczno-krytyczna, zwracająca naszą uwagę na świadomie obraną drogę, filozofię życiową. Prace te otwierają przed nami fotograficzną wizję pełnego strachu i pożądania człowieka. To jednocześnie czynnik transformujący i ofiara własnego kontekstu, pierwowzór i jego obraz w jednym, uosobiony symbol samego siebie. Artysta podsumowuje swoje intencje w następujący sposób: „Moim celem jest stworzenie fotografii, w których odwołam się do modnych wśród współczesnych Europejczyków prądów duchowo-intelektualnych i odzwierciedlę psychiczny aspekt życia, o którym mówi się, że jest niewidzialny. Moje zdjęcia obnażają problemy społeczeństwa nastawionego na konsumpcję oraz kryzys tożsamości jednostki, która jest jego częścią. Bardzo interesuje mnie zarówno związek pomiędzy człowiekiem a środowiskiem naturalnym, jak i związki między ludźmi… Przenoszę to wszystko na przestrzenie, które są prawdziwe, choć sprawiają wrażenie zaplanowanej scenografii, i działam tak, by perspektywa wydawała się jeszcze bardziej absurdalna.”

GÁBOR KASZA
urodził się w 1977 w Komárom (Węgry), mieszka w Budapeszcie (Węgry)
www.gaborkasza.com

Gabor Kasza jest ukończył studia w zakresie fotoreportażu w akademii dziennikarstwa  MUOSZ Bálint György. Po ukończeniu studiów, przez trzy lata pracował jako fotoreporter. Z czasem jego uwagę przyciągnęła fotografia średnioformatowa, w wyniku czego zaczął pracować technikami studyjnymi, korzystając z formatów 6X6 i 6X7. Robił portrety, reklamy i zdjęcia mody dla czasopism. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Cultris – galerii i fotoagencji kulturalnej. W latach 2007-2009 był sekretarzem w Studia Młodych Fotografów (sekcji Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich). Jest pomysłodawcą i organizatorem przeglądu portfolio Fotoporta oraz fundacji i szkoły letniej Fotófalu (Fotowioska).