ANASTASIA TAILAKOVA

In Vain / Na próżno (2009-2010)

Każdy nowy dzień niesie ze sobą setki możliwości. Gigabajty nowych informacji, masa ekscytujących wydarzeń, kilometry niezbadanych przestrzeni, szanse na zaskakujące spotkania – tak witają nas kolejne doby, które chcemy wykorzystać jak najefektywniej i najracjonalniej na działania konkretne i przynoszące satysfakcjonujące wyniki. Teoretycznie taka świadomość powinna nas inspirować, ale pojawia się problem – wielość alternatyw, ogromna liczba możliwości budzą strach przed utratą czegoś naprawdę wartościowego, przegapieniem wyjątkowych wydarzeń czy informacji. To z kolei wprowadza nas w stan wewnętrznej katatonii i zawieszenia – sparaliżowani, ulegamy niezrozumiałej panice. Stoi przed nami tak wiele wyborów, że nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji. Zamiast podejmować wyzwania, zostajemy więc w naszych przytulnych i bezpiecznych małych światach, z dala od porywistego nurtu zewnętrznego życia.

ANASTASIA TAILAKOVA
urodziła się w 1984 w Samarze (Rosja), mieszka w Petersburgu (Rosja)
www.flickr.com/photos/tailakova

Ukończywszy studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Samarze w 2007 r. Anastazja przeprowadziła się do Moskwy, gdzie rozpoczęła naukę w Szkole Fotografii i Multimediów im. A. Rodczenki (część Moskiewskiego Domu Fotografii). Podczas dwuletnich studiów inspirowała się pracami takich artystów jak Philip-Lorca diCorcia, Ryan McGinley, Claudine Doury, Jack Radcliffe czy Jordy Gual, którzy znacząco wpłynęli na styl jej pracy.

W 2010 r. dołączyła do projektu „Young Photography”, prowadzonego przez FotoDepartament Foundation – jest to program wspierający i promujący młodych rosyjskich fotografów. Jej cykl In Vain był wystawiany w Sankt Petersburgu (wystawa zbiorowa Something Strage, której kuratorami byli Andy Adams, Ulrich Haas, Irina Meglinskaya, Emily Newman i Nadya Sherye), Jekaterynburgu (wystawa zbiorowa Advantage) oraz Krasnojarsku.