STEFAAN VAN BIESEN

Geist / Duch (2006/2010)

Geist / Duch to wydruk na płótnie, przedstawiający fragment głowy artysty, unoszący się nad powierzchnią małego stawu. Wizerunek ten to nie tyle portret, co ilustracja poglądu, że głowa to jedyne źródło myśli i refleksji. Paradoksalnie, artysta dąży do jednoczesnego osłabienia tego racjonalnego stereotypu i przekonać nas, że zdolności poznawcze nie są zlokalizowane wyłącznie w mózgu.

Praca Stefaana van Biesena ukazuje związek między myśleniem, działaniem, środowiskiem i dobrostanem. Rodzi się pytanie – jak nasze myśli wyrażają się przez działania w obrębie danego środowiska i w jakim zakresie wpływają na nasz dobrostan?

Wybór materiałów (płótno) oraz miejsca (nad wodą) nadaje projektowi Geist /Duch wartość symboliczną. Wiatr i woda to nawiązania do wschodniej koncepcji Feng Shui, która porusza kwestię wpływu środowiska i otoczenia na szczęście. Czy pomiędzy naturalnymi i sztucznymi formami może panować harmonia? Czy da się przystosować środowisko tak, by stymulowało żywotność? To kluczowe pytania podczas rozmów na temat planowania miast i urbanizacji, jednak funkcjonalno-racjonalne podejście do tych zagadnień sprawia, że zupełnie nie są brane pod uwagę.

STEFAAN VAN BIESEN
urodził się w 1953 roku w Beveren (Belgia), gdzie obecnie mieszka
www.stefaanvanbiesen.com

Stefaan van Biesen jest członkiem i współzałożycielem grupy „the Milena principle”, która organizuje wydarzenia związane ze sztuką w całej Europie. W ramach projektów „the Milena principle” artyści, pisarze i naukowcy spotykają się, aby razem tworzyć, poddając refleksji różne aspekty kultury, sztuki, nauki, ekologii i zdrowia.

W swoich pracach, Stefaan van Biesen zastanawia się nad tym, jak nasze myśli wyrażają się w działaniu i w jakim stopniu przekładają się na nasze dobre samopoczucie.

Stefaan van Biesen Stefaan już od kilku lat pracuje równocześnie nad kilkoma projektami w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii, Włoszech, Portugalii. Jest także związany z Chinese Modern Art Foundation w Chinach. Wśród jego prac można wymienić fotoinstalację Geist, a także Traveling spaces (zdjęcia przedstawiające minione prezentacje w Europie) i Library of Walks – fotografie zrobione w hołdzie Casparowi Davidowi Friedrichowi.