LEON FOGGITT

Couples / Pary (2009)

Co sprawia, że ludzie zbliżają się do siebie? Dlaczego niektóre związki trwają dłużej niż inne?

Kilka lat temu moją uwagę przykuł pewien artykuł, którego autor wyjaśniał, że fizjonomia to koncepcja sugerująca, że najistotniejsze elementy charakteru i temperamentu danej osoby można odczytać z kształtów i rysów twarzy. Sugerował też, że jesteśmy tym skłonniejsi do wejścia w związek z drugą osobą, im bardziej jest ona do nas z wyglądu podobna.

Zainteresowałem się głębiej tym tematem i odkryłem teorię sugerującą, że pary upodabniają się do siebie fizycznie z upływem czasu. Hipotezę tę wyjaśnia się na wiele sposobów – np. ta sama dieta oraz środowisko mogą wpływać na nasz wygląd. Inna niezwykle przekonująca koncepcja odwołuje się do empatii – partnerzy, którzy mają takie same uczucia oraz cechy osobowości mogą nieświadomie odzwierciedlać swoje wyrazy twarzy, z biegiem lat tworząc podobne układy mięśni oraz zmarszczek.

Zaintrygowało mnie to i rozbawiło zarazem. Postanowiłem, że przyjrzę się temu zagadnieniu dokładniej. Skontaktowałem się kilkoma parami z okolicy, które spędziły ze sobą 20 i więcej lat, zaprosiłem je do mojego studia i sfotografowałem dokładnie w ten sam sposób. Zdjęcia, które prezentuję w tej serii, to efekt końcowy mojego fotograficzno-naukowego dochodzenia.

LEON FOGGITT
urodził się w 1985 roku w Exeter, Devon (Wielka Brytania), mieszka w Brighton (Wielka Brytania)
www.leonfoggitt.com

Leon Foggitt uzyskał licencjat w zakresie fotografii dokumentalnej na Uniwersytecie Walijskim w Newport w 2009 r. W swoich pracach porusza zarówno tematykę ludzkiej psychiki, jak i reakcji ludzi na fotografowanie. Cechuje go ciekawość i otwarte postrzeganie świata, które są siłą napędową jego twórczości.

Zdjęcia Leona mają na celu zarejestrowanie powagi i wrażliwości jego modeli, ale przede wszystkim udokumentowanie prawdy o nich. W 2010 r. jego prace pojawiły się m.in. w „Bite Magazine” i „Lenscratch”, a także w holenderskim „Vrij Nederland Magazine” oraz belgijskim „Feeling Magazine”.

Leon wciąż podejmuje nowe wyzwania. Inspiruje go do tego kreatywna energia, ukierunkowana na zrozumienie świata wokół oraz swojej w nim roli. Swoje prace prezentował na wystawach w Wielkiej Brytanii i w Walii. Obecnie mieszka w Brighton w Wielkiej Brytanii.