IVAN MIKHAYLOV

Playground / Plac zabaw (2009-2010)

Gdy byłem dzieckiem, chciałem zostać astronautą. W pobliżu mojego domu stała zjeżdżalnia w kształcie rakiety. Nocą często wchodziłem na nią, patrzyłem na gwiazdy i rozmyślałem o odległych planetach i kosmicznych przygodach.

Moje miasto przypomina wielki kosmodrom, w którym na placach zabaw stoi ponad 40 rakiet. Większość z nich jest tak stara jak sam Związek Radziecki. Kiedyś były symbolem osiągnięć człowieka i marzeń o eksploracji kosmosu. Był to czas, gdy wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, kiedy człowiek po raz pierwszy znalazł się w przestrzeni kosmicznej, a ludzie marzyli o budowaniu miast na Księżycu czy Marsie… Upłynęło wiele czasu, a kosmos ciągle pozostaje w sferze ludzkich marzeń. Rakiety na placach zabaw przerdzewiały i zaczęły się rozpadać. W dzień bawią się przy nich dzieci, w nocy spotykają się tam narkomani i alkoholicy.

Te rakiety to nostalgiczna opowieść z mojego dzieciństwa, być może forma ucieczki od rzeczywistości i zatopienia się w świecie pobożnych życzeń. Podczas pracy nad tym projektem spędziłem dużo czasu na nocnych wypadach na place zabaw. Nadal patrzyłem na gwiazdy i myślałem o odległych planetach. Tym razem wydawały się jednak dużo bardziej odległe.

IVAN MIKHAYLOV
urodził się w 1981 roku w Nowoczebokarsku (Rosja), mieszka w Czeboksary (Rosja)
www.ivanmikhaylov.com

Ivan Mikhailov ukończył studia na Czuwaskim Uniwersytecie Pedagogicznym, specjalizując się w nauczaniu sztuk pięknych i rysunku.

Wygrał główną nagrodę w konkursie fotograficznym „Prove Yourself oraz w konkursie „Young photographers of Russia 2006.

Brał udział w wielu projektach, np. Russian Art Week, Międzynarodowym Festiwalu Fashion and Style in Photography w Moskwie, Time within us (Istambuł, Moskwa, Saloniki), International Festival Photobiennale (Moskwa), Young photography. Understanding (St. Petersburg), International Festival Rencontres d’Arles 2010 (Francja), podczas którego zaprezentował wystawy Playground i Megapolis w galerii Chateau dEau (Tuluza, Francja).Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Moskiewskiego Domu Fotografii, Muzeum Historii Fotografii w Niżnym Nowogrodzie oraz Muzeum Narodowego Czuwaszji.