AGATA WITKOWSKA

Niewidzialni (2010)

Projekt Niewidzialni jest pierwszą realizacją Agaty Witkowskiej w przestrzeni miejskiej, w której za pomocą niecodziennych środków zaludnia budynki znajdujące się w środku miasta. Postaci za oknem są tylko cieniami, odbiciami odciśniętymi na szklanej powierzchni. Witkowska, opierając się na rutynowej obserwacji, stworzyła zarys koncepcji projektu. Najbardziej inspirującymi momentami były te, w których sama autorka wpadała w stan marazmu lub, poddając się machinalnym czynnościom wykonywanym bezmyślnie, „wychodziła z ciała”, stając się nieobecna. Witkowska wiąże materię żywą – człowieka – z nośnikiem, który, imitując go, umożliwił zobrazowanie stanu pozacielesnej nieobecności.

Niewidzialni to wirtualni mieszkańcy stojący w oknach pustych wnętrz. „Ludzie za szybą” są sportretowani w momentach rytualnych czynności, czy naturalnych odruchów podczas zamyślenia. Ich twarze są nieobecne, obojętne na to, co dzieje się dookoła. Zwróceni ku własnemu wnętrzu, jakby zasłuchani, pogrążeni w kontemplacji jakichś spraw lub niewidocznych zdarzeń, zastygają w nieobecnym geście. Ich wzrok jest zawieszony w próżni, w nieskończoności, ale przez ograniczenia przestrzenne spotyka się ze spojrzeniem sąsiada z naprzeciwka, a może z jego odbiciem pogrążonym we własnych myślach? Czasami może wydawać się, że wirtualni mieszkańcy spoglądają na nas, jednak ich oczy nie widzą, tylko patrzą w pustą przestrzeń. Niczym tytułowi Niewidzialni, ukrywając się za oknami naszych mieszkań, stajemy się anonimowi i, zasłonięci przez taflę szkła, znikamy wśród odbić widzialnego.

AGATA WITKOWSKA
urodziła się w 1988 roku w Szczecinie (Polska), gdzie obecnie mieszka
agatawitkowska.carbonmade.com

Agata Witkowska w 2010 r. ukończyła studia na kierunku Sztuka Rejestracji Obrazu Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Komunikacji Multimedialnej), realizując dyplom w pracowni prof. Piotra Chojnackiego. Kontynuuje naukę na studiach uzupełniających na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest stypendystką Miasta Szczecina (2010). We wrześniu i w listopadzie 2010 r. z cyklem fotografii Wyobcowane wzięła udział w wystawie zbiorowej w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.  W marcu 2011 r. uczestniczyła w wystawie zbiorowej w Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz.

Agata Witkowska jest pod nieustającym wpływem fotografii analogowej, której wierna jest od początku swojej przygody z fotografią. Spotkania z takimi artystami, jak Mirosław Bałka, Piotr Kurka, Izabella Gustowska zaszczepiły w niej większą świadomość twórczą. Na jej artystyczny rozwój ma także wpływ współpraca z zespołem realizującym Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspiracje.