Mokry kolodion – Marek Szyryk

WARSZTATY 8.05.2011  - niedziela

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. L.Schillera, ul. Targowa 61/63.

11:00-18:00

Techniki tradycyjne - Warsztaty fotografii w technice mokrego kolodionu | prowadzenie: Marek Szyryk

Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i nowych umiejętności w zakresie techniki kolodionowej, gotowych do pracy pod kierunkiem eksperta.

Mokra metoda kolodionowa została opracowana i zastosowana w fotografii w 1851 roku. Jest to bardzo wrażliwy i kapryśny proces – każdy kawałek nośnika musi być ręcznie pokryty kolodionem (roztwór nitrocelulozy w eterze i alkoholu z dodatkiem bromków i jodków), uczulony na światło w azotanie srebra, następnie dość szybko naświetlony i wywołany kiedy jest jeszcze mokry. Emulsję kolodionową wylewa się na różne podłoża: czarne szkło (powstaje wtedy tzw. ambrotyp), metalowe płytki (określane jako ferrotyp) lub też na szkło w tym przypadku tworzące szklany negatyw. Na końcu proces wymaga utrwalenia w cyjanku potasu (w wersji klasycznej), wypłukania płytki, a po wyschnięciu pokrycia dodatkowo ochronnym werniksem. Mokry proces kolodionowy jest techniką w dużym stopniu nieprzewidywalną, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce. Oprócz braku standaryzacji procesu chemicznego łatwo ulega artystycznym prowokacjom i w sumie powstały obraz jest pochodną tych zabiegów.
Pełna „fotograficznych brudów” – plam, zacieków, śladów wylewania kolodionu i traktowania jej wywoływaczem staje się niemal gęsta od emocji. Każda płytka jest wyjątkowa poprzez swoistą technikę. Przez to tworzy również własną interpretację świata. Podlega prawu istot żywych – jest niedoskonała i do końca nieprzewidywalna. Wymyka się standaryzacji i snuciu planów co do końcowych efektów wizualnych – żyje własnym życiem, zdarza się że prowadzi autora własną drogą. Magiczna i kapryśna. Prosta i złożona. Pełna zabiegów z pogranicza alchemii. W końcu światłoczuła.
W programie warsztatu jest zaplanowane wykonywanie ambrotypow i negatywu szklanego wraz z całym towarzyszącym im zabiegom technicznym i chemicznym.

zapisy: l.mielczarek@fotofestiwal.com

Opłata: 190 zł