Przez ostatnie trzydzieści lat – po długim okresie okupacji i istnienia Związku Radzieckiego – Ukraina jest w procesie formowania i wzmacniania ukraińskiej tożsamości, Jest to nie tylko proces społeczno-polityczny, ale także proces przywracania tożsamości kulturowej. Od 2000 roku rozpoczęło się zainteresowanie publikacją książek artystycznych, z czego największa fala tworzenia książek fotograficznych rozpoczęła się po 2013 roku. Jest to poniekąd efekt niewielkiej liczby miejsc wystawienniczych i braku specjalistycznych wydarzeń, na których fotografia może być prezentowana i/lub sprzedawana. Książka stała się materialnym ucieleśnieniem wizualnych historii, archiwum refleksji autorów oraz sposobem na zaprezentowanie ich na międzynarodowej arenie.
Kolejną falę publikacji autorskich książek artystycznych w Ukrainie wywołała globalna pandemia i lockdown, które wstrzymały funkcjonowanie centrów sztuki i muzeów, a tym samym sprowokowały stworzenie alternatywnej przestrzeni do prezentacji serii fotograficznych.
Kuratorka: Kateryna Radchenko
—
Kateryna Radchenko – kuratorka, artystka, badaczka fotografii. Mieszka na Ukrainie. Założycielka i dyrektorka międzynarodowego festiwalu Odesa Photo Days od 2015 r. W 2023 była członkinią jury konkursu World Press Photo (przewodnicząca regionu Europy).
Kuratorka wystaw na Ukrainie, w Korei Południowej, Szwecji, Gruzji, Francji, Kanadzie, Austrii, Łotwie, Polsce, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jako autorka publikowała artykuły w kilku międzynarodowych magazynach i platformach internetowych, takich jak: „Fotograf”, „Magenta”, „EIKON”, „British Journal of Photography”, „FOAM Magazine”. We współpracy z Fińskim Muzeum Fotografii napisała książkę Images Tells Stories. W 2022 roku wraz z Christopherem Nunnem i Donaldem Weberem opublikowała dwa tomy The Information Front. Brała udział jako recenzentka portfolio w wielu różnych festiwalach fotograficznych, takich jak: Riga Photo Month, Fotofestiwal w Łodzi, Suwon Photo Festival, Photo Wien, Landskrona Photo Festival, Kranj Photo Festival.
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.