Archiwum VEHA, prowadzone przez Lesię Pchołkę, gromadzi zdjęcia rodzinne wykonane w Białorusi przed 1970 rokiem (na wystawie prezentowana jest kolekcja „Ludzie lasu”). Album Alekseia Kazantseva „Relaxing Chamber” dotyczy archetypowej symboliki zwierząt w zbiorowej nieświadomej pamięci człowieka. Andrei Loginov, w książce „Charomushki Odyssey”, opowiada historię związaną z odkryciem szklanych negatywów nieznanego wiejskiego fotografa w zachodniej Białorusi, który uchwycił ludzi w tragicznych okresach historii. Loginov kontynuuje linię narracji, uzupełniając ją własnymi zdjęciami — portretami współczesnych mieszkańców tych miejsc. W zinie „Happy Death Society” Andrey Anro przedstawia historię swojej babci Galeny, która dołączyła do katolickiego zgromadzenia Apostolstwo Dobrej Śmierci. Galena zdecydowała się do końca życia nie wstawać z łóżka, czekając tam na szczęśliwe zakończenie. Zdjęcia Siergieja Brushko z albumu „Zmena” stały się symbolami epoki zmian w Białorusi w latach 1980–1990. Natomiast Yauhen Attsetski w „Square of Change” opowiada o solidarności i podwórkowym ruchu oporu wobec reżimu politycznego. Zwraca w ten sposób uwagę na rolę, jaką odgrywają jednostki w przemianach politycznych. Katerina Kouzmitcheva w zinie „Betonium” bada współczesną tożsamość w byłych krajach bloku wschodniego w kontekście dziedzictwa architektonicznego — bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.
Kuratorka: Olga Mzhelskaya
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.