Prezentowane książki udowadniają, że nie ma jednego sposobu edycji, projektowania i drukowania publikacji, lecz że istnieją pewne formaty, które mogą nadać większe znaczenie wizualnej opowieści, zachowując przy tym jej unikalność. Wystawa oddaje hołd wszystkim twórcom i twórczyniom, którzy_re byli w stanie pokonać związane z tym stanem rzeczy trudności.
Jest kilka cech wspólnych lub charakterystycznych dla latynoamerykańskiego sposobu tworzenia książek, na przykład tworzenie ich z myślą o niefotograficznej społeczności. Niektóre z nich wykorzystują publiczne i prywatne archiwa, aby opowiedzieć historie, wykraczające poza intymny wszechświat fotografów, na rzecz kolektywnych opowieści, inne przyglądają się różnorodnym sposobom obrazowania danego terytorium.
Stwierdzenie, że książka fotograficzna jest latynoamerykańska oznacza, że została zaprojektowana lub zredagowana w tym regionie, opowiada historię z regionu lub została opublikowana za granicą, ale jako książka autora z Ameryki Łacińskiej. Dlatego nawet w przypadku zagranicznych wydań można uznać, że książka reprezentuje wszystkie cechy latynoamerykańskiej książki fotograficznej, zarówno pod względem formatu, jak i treści.
Aby dać pełną panoramę praktyki edycji książek fotograficznych w regionie, na wystawie znajdzie się wybór ponad 50 książek fotograficznych z ponad dziesięciu krajów Ameryki Łacińskiej: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Chile, Ekwadoru, Meksyku, Peru, Urugwaju, Wenezueli. Wszystkie pochodzą z krajów, w których format książki fotograficznej stał się powszechnym medium dla dużej liczby fotografów, a działalność wydawnicza jest coraz silniejsza.
Pokazujemy w jaki sposób twórcom udało się przezwyciężyć trudności związane z niedoborem materiałów, ograniczonym dostępem do zasobów i wąskim gronem odbiorców. Większość z tych książek nie mogłyby powstać jeszcze dwadzieścia lat temu.
Wystawa koncentruje się na sześciu książkach, które najbardziej wyróżniają się formatem edytorskim, projektem i strukturą narracyjną lub kontekstem ich produkcji.
Kuratorka: Laura Carbonell
Współpraca: Sebastián Mejía
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.