fot. Gabriele Galimberti
archiwum Fortepan
„Fotografia jest wszędzie” to pierwsza w Polsce wystawa o fotografii dla dzieci, ale do wspólnego doświadczania zachęcamy też dorosłych. Czy wiesz, jak naprawdę wyglądają oczy pająka, jaka jest powierzchnia księżyca, jakimi zabawkami bawią się dzieci w różnych częściach świata?
To wystawa, którą trzeba eksplorować jak prawdziwy podróżnik, odkrywać jak nieustraszony detektyw i analizować jak wybitny naukowiec. Jaką rolę wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Na tej wystawie wszyscy przekonamy się, że świat bez fotografii byłby mniejszy, nudniejszy i mniej zabawny. Byłby całkiem innym światem.
Wystawa zaprojektowana jest przede wszystkim dla dzieci 7–12 lat, ale zapraszamy na nią wszystkich widzów Fotofestiwalu.
fotografowie i fotografki: Sávio Freire, Irmina Walczak, Gabriele Galimberti, Carolle Benitah, Karolina Jonderko, Karolina Maliszewska, Kacper Kowalski / Galeria Przypływ, Ireneusz Waledzik, Wiktor Jekimenko, Stefan Brajter, zdjęcia z archiwum NASA.
kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek, Marta Szymańska
projekt graficzny: Aleksandra Cieślak
architektura wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
koordynacja: Kamila Golik
współorganizator wystawy: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
partner wystawy: Veolia Łódź
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.