15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
PROGRAM GOŚCIE
Wspólna Opawa

Roman Vondrous, Behind the Scenes at the Races

Wspólna Opawa

CZAS
10-26.6.2022
MIEJSCE
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140
OTWARCIE
10.06.2022, 19:30
GODZINY
Mon-Fri 15:00-20:00
Sat-Sun 12:00-20:00
WSTĘP
20 zł – bilet normalny / 10 zł – bilet ulgowy, uczniowie, studenci, renciści / 5 zł – seniorzy (osoby 60+) / wstęp wolny – dzieci do lat 12

Słowo „wspólnie” w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie pojawia się często. Wspólnie studiują tam Czesi, Polacy i Słowacy, a czasem także obywatele Japonii, Luksemburga, Ukrainy, USA, Izraela, Włoch czy Niemiec. Wspólnie spotykają się tam świeżo upieczeni maturzyści i rodzice dorosłych już dzieci. Studenci i pedagodzy spędzają wspólnie pięć trzydniowych i czterodniowych konsultacji w ośrodku rekreacyjnym w Horní Bečvie.

Wspólnie świętują Boże Narodzenie i organizują nieoficjalne immatrykulacje. Wspólnie uczestniczą w różnych warsztatach. Wspólnie wystawiali nie tylko w Czechach, ale także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Zabrzu, Opolu, Białymstoku, Bratysławie, Budapeszcie, Kijowie, Wilnie, Kownie, Wiedniu, Berlinie, Kolonii, we Frankfurcie nad Menem, w Paryżu, Lille, Nimes, Oksfordzie i innych miastach. Wspólnie jeżdżą na festiwale. Wspólnie idą do pubu po wernisażach wspólnych wystaw. Pod koniec każdego roku akademickiego powstają wspólne grupowe fotografie. Studenci wspólnie organizują własny festiwal Unigeo, na którym pedagodzy nie wpływają na to, kto i co będzie tam wystawiać. Pedagodzy różnych pokoleń i różnych orientacji zawodowych szanują się nawzajem, a często nawet są przyjaciółmi. Szkoła w Opawie znana jest po prostu z tego, że wiele się tam robi wspólnie i że nie istnieją tu głębokie podziały między studentami i profesorami. Wiele osób, które wcześniej się nie znały, zaprzyjaźniło się w Instytucie na całe życie. Instytut Twórczej Fotografii to prawdziwa społeczność, do której należą nie tylko obecni studenci i nauczyciele, ale także wielu absolwentów.

Instytut Twórczej Fotografii został założony w 1990 roku, w czasie gdy we wszystkich krajach byłego bloku sowieckiego można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze oraz w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku. Od tamtej pory bardzo się rozwinął. I nie chodzi tylko o budowę studia, biblioteki czy obszernego depozytu. Stopniowo zdobywał akredytację na dalsze studia magisterskie, doktoranckie, habilitacje i procedury mianowania profesorów. Spośród dwudziestu obecnych pedagogów wewnętrznych i zewnętrznych trzech jest profesorami, a sześciu docentami, pięciu ma stopnie doktora. Wśród absolwentów Instytutu znajdziemy Panią Dziekan Wydziału Sztuki oraz szereg nauczycieli szkół wyższych i średnich, laureatów pierwszych nagród w konkursach World Press Photo i Photography of the Year International, laureatów Leica Oskar Barnack Award i Hasselblad Masters oraz członka stowarzyszonego legendarnej agencji Magnum, twórców, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Ludwig w Kolonii, Bundeskunsthalle w Bonn, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefów galerii fotograficznych i dziesiątki fotografów, którzy doskonale odnajdują się w życiu zawodowym.

Instytut Twórczej Fotografii ma wiele wspólnego z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii Fotofestiwal w Łodzi. Od 2005 roku kilkakrotnie prezentował prace swoich studentów na wystawach grupowych i indywidualnych oraz na różnych pokazach i wykładach. Tym razem są to głównie ich prace z ostatnich lat, z których część wystawiana jest po raz pierwszy. Nauczanie w ITF jest dość uniwersalne i obejmuje wiele rodzajów fotografii od dokumentu humanistycznego lub subiektywnego, przez fotografię inscenizowaną, portret i reklamę, po twórczość konceptualną i intermedialną. Wybrane prace reprezentują zatem szeroki wachlarz stylów, dzięki czemu pojawia się w nich sporo wspólnych tematów, takich jak różne aspekty życia w czasie pandemii COVID-19, motywy ekologiczne czy otwarte, szczere autorefleksje. Wystawa zawiera również przypomnienie twórczości niektórych starszych absolwentów, kilka projekcji, a także szereg teoretycznych prac dyplomowych i doktorskich z historii i teorii fotografii oraz książek autorskich.

Vladimír Birgus

 

Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie
Kuratorzy: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak i Michał Szalast

INNE WYSTAWY