WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
PROGRAM WSPÓLNOTA
Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

CZAS
10.06-18.12.22
MIEJSCE
Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15
OTWARCIE
10.6.22, 17:00
GODZINY
pon nieczynne
wt-czw 9:00-17:00
pt-nd 11:00-19:00
WSTĘP
informacja o biletach dostępna jest na www.muzeum-lodz.pl/wizyta/ceny-biletow

Polskie fotografki w latach 70.-90. stanowiły mniejszość w tym zdominowanym przez mężczyzn zawodzie. Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, przypomni ich historie i fotografie. 

Ekspozycję tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu autorek: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Wystawa jest przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do połowy lat 90. XX wieku. Znajdą się na niej zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych i sportowych, portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki dostarczone przez bohaterki wystawy.

Autorki pokazywanych zdjęć zajmowały się nie tylko fotografią różnego rodzaju, ale też pracowały jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia wciąż jest sposobem na życie.

Jak mówi Monika Szewczyk-Wittek: „Współczesne fotografki, których jest na szczęście coraz więcej, posługują się różnymi narzędziami promocji i komunikacji własnej pracy. Fotografie wykonane cyfrowo w ciągu zaledwie kilku chwil może zobaczyć każdy chętny w dowolnym miejscu na świecie. Autorki zdjęć prezentowanych na wystawie pracowały w zupełnie innej rzeczywistości, gdy proces powstawania zdjęć był bardzo pracochłonny. Wspólnie z bohaterkami wybierałam fotografie zarówno już publikowane, jak i niepokazywane wcześniej. Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała w całości swojego dorobku. Kilka z nich, jak Maja Sokołowska, Agnieszka Sadowska czy Anna Pietuszko-Wdowińska, bezpowrotnie straciły część swoich zbiorów. Niektóre nie mają pełnego dostępu do swoich archiwów z tamtych lat. Stąd wybór zdjęć na wystawę miał swoje ograniczenia. Podczas pracy nad wystawą stawiałam sobie wiele pytań. Najważniejsze z nich to, czy fotografie z tamtych lat przetrwały próbę czasu? Czego możemy się nauczyć od fotografek, które są bohaterkami wystawy?”.

***

W 2021 roku ukazała się  książka „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”, w której można przeczytać wywiady z fotografkami prezentowanymi na wystawie. Podczas wystawy będzie można kupić ostatnie egzemplarze publikacji.

Autorką książki i kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Specjalizuje się w opracowaniu archiwów. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim oraz SWPS (School of Ideas). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. 

Artystki: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Maria Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska i Maja Sokołowska, Anna Biała, Małgorzata Kujawka i Anna Łoś

Kuratorka: Monika Szewczyk-Wittek

fot. „Fryzjerki”, Ruda Śląska, ok. 1980 roku. Fot. Joanna Helander.

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ