WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
PROGRAM MIASTO
Szkoła Numer Jeden, Pracownia Portretu

Szkoła Numer Jeden, Pracownia Portretu

CZAS
12.06-12.07.22
MIEJSCE
Księży Młyn 7, lokal 1
OTWARCIE
12.06, 17:00
GODZINY
Możliwość obejrzenia wystawy po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: 668 599 190
WSTĘP
wstęp wolny

Szkoła Numer Jeden to wielokanałowa instalacja audiowizualna, stworzona z obrazów wideo i nagrań dźwiękowych zarejestrowanych w zachodniej Ukrainie w 2021 roku. Instalacja jest częścią projektu filmowego, skupiającego się na auto-reprezentacji współczesnych mieszkanek i mieszkańców Huculszczyzny – sposobach reprodukowania i dokumentowania przez nich kultury regionu. 

Podczas pracy Hryniuk i Thomas towarzyszyli Khrystynie Bunii, samowykształconej antropolożce wizualnej, w jej wyprawach terenowych, podczas których dokumentuje ona fotografię i muzykę swojego rodzinnego regionu. Praktyka Bunii umożliwiła artystkom dostęp do domowych i półpublicznych przestrzeni, dając wgląd w życie ich mieszkanek i mieszkańców.

Sercem instalacji Szkoła Numer Jeden jest sesja muzyczna w szkole w miasteczku Wierchowina. Dwie grupy uczennic i uczniów – jedna młodsza, druga starsza – ćwiczą pod czujnym okiem nauczyciela. Momenty indywidualnych korekt i repetycji, przeplatane są zespołowymi wykonaniami tradycyjnych utworów ludowych, a następnie przekształcają się w abstrakcyjną improwizację. Nie wiadomo dokładnie, na jaką okazję uczniowie się przygotowują, ale najwyraźniej grają z myślą o publiczności. Wokół nich reszta miasteczka kontynuuje swoje codzienne zajęcia. 

Praca nad projektem i zdjęcia do filmu miały miejsce przed rozpoczęciem pełno-skalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W związku z tym, Szkoła Numer Jeden stanowi migawkę z czasów poprzedzających obecną fazę wojny. Sportretowane w pracy miejsca są mniej dotknięte działaniami zbrojnymi niż wiele innych części kraju, ze względu na ich położenie na zachodzie, ale doświadczają wojny na inne sposoby. Artyści potępiają rosyjską agresję i solidaryzują się z Ukrainkami i Ukraińcami w ich walce przeciwko najeźdźcy.

Kuratorzy: Marta Hryniuk, Nick Thomas

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ