WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
PROGRAM MIASTO
Rajzefiber

Rajzefiber

CZAS
20.05-19.06.22
MIEJSCE
Muzeum Sztuki, Więckowskiego 36
OTWARCIE
20.05, g. 18.00
GODZINY
pon zamknięte
wt 9:00-16:00
śr-nd 12:00-18:30
WSTĘP
informacja o biletach dostępna jest na www.msl.org.pl/ms1

Wystawa powstała jako efekt warsztatów i wspólnej pracy grupy studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Punktem wyjścia była refleksja nad doświadczeniem podróży i przemieszczania się rzeczy i ludzi. Temat i koncepcję zaproponował artysta Janek Simon, który w tej edycji warsztatów wcielił się w rolę mentora.

Przemieszczanie się konstruuje przestrzeń, w której żyjemy, a której kształt zależy od licznych uwarunkowań społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Tropikalne wakacje to dla klasy średniej spełnienie ambicji i wyobrażenia o udanym spędzaniu wolnego czasu. Lot z Lagos do Londynu trwa siedem godzin, ale komuś, kto wyrusza z Afryki do Europy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, taka podróż może zająć kilka lat. Wyjeżdżamy z domu na studia do większych miast, szukając lepszej przyszłości, żeby po powrocie przeżywać bolesne konfrontacje ze swoimi coraz bardziej odległymi korzeniami. W zeszłym roku z Chin do Europy przyjechało dwanaście tysięcy pociągów z kontenerami pełnymi rzeczy. Z kolei niedawna inwazja Rosji zmusiła do przymusowej podróży miliony uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. To tylko niektóre przejawy nieustannego ruchu ludzi i przedmiotów.

Celem warsztatów było skierowanie uwagi uczestniczek i uczestników na myślenie o sztuce w kategoriach tematu, a nie medium – bardziej na refleksję i zauważanie niż tylko koncentrowanie się na warsztacie. W zaproponowanych pracach widać, jak bardzo różnie i szeroko można rozumieć i interpretować pojęcie podróży. Zakres realizacji rozciąga się od parodii turystycznego spotu przez refleksję nad relacją z domem rodzinnym, prace analizujące choreografię poruszania się po wystawie po propozycje interpretujące temat w kategoriach psychologicznych. Wystawa, która powstała jako efekt warsztatów, stanowi również zaproszenie do wspólnej podróży.

Uczestniczki/uczestnicy: Agata Becker, Klaudia Dębiec, Olga Galińska, Natalia Kędzierska, Beata Krześlak, Weronika Mendrek, Aneta Niekoraniec, Łukasz Olejniczak, Mateusz Pecyna, Kinga Stec, Dominik Szyga, Martyna Tamborska, Mateusz Zubel

Opieka nad projektem: Janek Simon, Łukasz Ogórek (ASP), Jakub Gawkowski (MS)

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ