WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
PROGRAM WSPÓLNOTA
Karassy i Granfalony

Julia Klewaniec, Cichy rasizm

Karassy i Granfalony

CZAS
9-26.6.22
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
OTWARCIE
9.6.22, 19:00
GODZINY
pon-czw 15:00-20:00
pt-nd 11:00-20:00
WSTĘP
20 zł – bilet normalny / 10 zł – bilet ulgowy, uczniowie, studenci, renciści / 5 zł – seniorzy (osoby 60+) / wstęp wolny – dzieci do lat 12

“Kiedy stwierdzacie, że wasze życie splata się z życiem innego człowieka bez jakiejś logicznej przyczyny – pisze Bokonon – człowiek ten najprawdopodobniej jest członkiem waszego karassu.”

Kocia Kołyska, Kurt Vonnegut

 

Karassy i Granfalony to multimedialna opowieść o różnych sposobach rozumienia pojęcia community. W ciągu ostatnich miesięcy wspólnota stała się rzeczywistym doświadczeniem dla nas wszystkich, redefiniując dotychczasowe podziały i tworząc zupełnie nowe. Lęk, który dotychczas był siłą izolującą i wykluczającą, okazał się impulsem do działania i jednoczenia, otwarcia i współdzielenia. W swoich projektach, studenci łódzkiej Szkoły Filmowej, pytają na czym opierają się współczesne społeczności, co je tworzy i jakie zjawiska towarzyszą procesom łączenia a jakie wykluczenia. Jakie warunki musimy spełnić, aby przynależeć? Jak silne są nasze rangi społeczne? Jak czujemy się wobec wspólnot, które nas wykluczają i jaką moc ma akceptacja? Czy algorytmy mogą nas w tym wyręczyć? Czy musimy być świadomi swojego uczestnictwa w jakiejś wspólnocie? 

Autorzy przyglądają się w jaki sposób wspólnotowe działania kreują rzeczywistość i jaki mają wpływ na jej odbiór. Konstruują i dekonstruują. Produkują dzieła, wciągając do gry nieświadomych uczestników, otwierają szansę na zbudowanie community post-factum. W poetyckich opowieściach zastanawiają się jak mity i idee wpływają na połączenia i budowanie więzi społecznych. Przyglądają się także naszemu dziedzictwu zapisanemu we wspólnych pieśniach, sile tradycji i muzyki łączącej pokolenia. Karassy i Granfalony są także refleksją nad trwałością lub chwilowością istnienia naszych połączeń i wspólnot jakich jesteśmy częścią.  Czy żyjemy w okresie kryzysu więzi wspólnotowych czy wręcz przeciwnie?

Autorzy: Maciej Bernaś, Basia Budniak, Ewa Borowska & Konrad Miklaszewski, Estella Dandyk, Maria Łukaszewska, Julia Klewaniec, Kacper Nowak, Karolina Nowicka, Paulina Byczek & Klaudia Kopczyńska, Natalia Pośnik, Agata Puławska, Kinga Pudełek, Kolektyw Animacja zaangażowana.
Kuratorzy: Ewa Ciechanowska, Filip Gabriel Pudło

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ