Czyszczenie stołu, Galeria Wschodnia, 2014
Czyszczenie stołu, Galeria Wschodnia, 2014
Wystawa fotograficznej dokumentacji i zdarzenia towarzysko-kulinarne w Galerii Wschodniej. Pokaz towarzyszący tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w Łodzi jest przypomnieniem historii kilku kultowych i istotnych dla łódzkiej sztuki miejsc. Nigdzie indziej w Polsce nie istniało w latach 80. I 90. podobne nagromadzenie wspólnotowych lokalizacji, prowadzonych przez artystów i realizujących ambitne międzynarodowe przedsięwzięcia.
Wszystkie te przejawy oddolnej działalności na rzecz lokalnego środowiska, zawsze były oparte o współpracę wynikającą z ducha wspólnotowości i inwencji w znajdowaniu różnorodnych środków wyrazu. W ten sposób działało w latach 90. Muzeum Artystów i nadal funkcjonują: Galeria Wschodnia, Muzeum Książki Artystycznej oraz Łódź Art Center. To w nich artyści znajdowali i nadal znajdują profesjonalne i merytoryczne wsparcie dla swoich projektów. Zainicjowane w Łodzi miejsca były niejednokrotnie inspiracją dla świata i pokojowej, twórczej koegzystencji, wspierając wizjonerskie pomysły twórców z różnych krajów.
Przestrzeń wystawiennicza, koncertowa oraz imprezowa tych miejsc była otwarta i pozbawiona formalności. Najważniejszym miejscem była kuchnia, ogród z miejscem na ognisko lub pokój z wielkim, jadalnym stołem. Tam odbywały się celebrowane, wspólnie przygotowywane posiłki. W ten sposób zawiązywane były „prowizoryczne wspólnoty artystyczne”, które przyczyniały się do kolejnych wydarzeń artystycznych, nowych koncepcji w różnych dziedzinach sztuki i wielu pożytecznych dla mieszkańców Łodzi działań. Pojęcie „prowizoryczna wspólnota artystyczna” pochodzi z tablicy, która wisiała na budynku Muzeum Artystów przy ul. Tylnej 14, a Muzeum Artystów, mimo że nie istnieje od lat, nadal stanowi historyczny wyznacznik dla alternatywnych obszarów kultury – tak jak inna „miejscówka” − istniejąca od 38 lat Galeria Wschodnia. Wszyscy mamy nadzieję na kontynuację tej bogatej tradycji łódzkich miejsc, opartych o „prowizoryczne”, utopijne idee, także pasję ludzi nieliczących prywatnego czasu i pieniędzy. W obliczu dzisiejszych zagrożeń miejsca wspólnotowe stają się nadal istotną przestrzenią publiczną dla ludzi ceniących wolność wypowiedzi i swobodę działania. Porozumiewających się ponad wszelkimi podziałami, znajdujących w nich wspólnotową alternatywę dla sztuki i kultury nieograniczanej formalnymi względami. Wypracowane w nich efektywne procesy konstruowania dialogu, zawsze reagowały na potrzeby doświadczanych przez wojny i konflikty obszarów kulturowych, społecznych czy politycznych. I w odpowiedzi na nowe wyzwania nadal twórczo reagują.
______________________________________
Dodatkowe wydarzenia:
12.06, g. 13:00 Spacer Śladami wspólnoty
18.06, g. 18:00 Spotkanie przy stole
25.06, g. 18:00 Spotkanie przy stole