WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
PROGRAM MIASTO
Barszcz ukraiński i Żurek, czyli Wspólnota od Kuchni

Czyszczenie stołu, Galeria Wschodnia, 2014

Barszcz ukraiński i Żurek, czyli Wspólnota od Kuchni

CZAS
4.06-26.06.22
MIEJSCE
Galeria Wschodnia, Wschodnia 29/3
OTWARCIE
4.06, g. 19:00
GODZINY
pt-nd 12:00-16:00
poza godzinami otwarcia | telefon +48 793 434 420
WSTĘP
wstęp wolny

Wystawa fotograficznej dokumentacji i zdarzenia towarzysko-kulinarne w Galerii Wschodniej. Pokaz towarzyszący tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w Łodzi jest przypomnieniem historii kilku kultowych i istotnych dla łódzkiej sztuki miejsc. Nigdzie indziej w Polsce nie istniało w latach 80. I 90. podobne nagromadzenie wspólnotowych lokalizacji, prowadzonych przez artystów i realizujących ambitne międzynarodowe przedsięwzięcia.

Wszystkie te przejawy oddolnej działalności na rzecz lokalnego środowiska, zawsze były oparte o współpracę wynikającą z ducha wspólnotowości i inwencji w znajdowaniu różnorodnych środków wyrazu. W ten sposób działało w latach 90. Muzeum Artystów i nadal funkcjonują: Galeria Wschodnia, Muzeum Książki Artystycznej oraz Łódź Art Center. To w nich artyści znajdowali i nadal znajdują profesjonalne i merytoryczne wsparcie dla swoich projektów. Zainicjowane w Łodzi miejsca były niejednokrotnie inspiracją dla świata i pokojowej, twórczej koegzystencji, wspierając wizjonerskie pomysły twórców z różnych krajów.

Przestrzeń wystawiennicza, koncertowa oraz imprezowa tych miejsc była otwarta i pozbawiona formalności. Najważniejszym miejscem była kuchnia, ogród z miejscem na ognisko lub pokój z wielkim, jadalnym stołem. Tam odbywały się celebrowane, wspólnie przygotowywane posiłki. W ten sposób zawiązywane były „prowizoryczne wspólnoty artystyczne”, które przyczyniały się do kolejnych wydarzeń artystycznych, nowych koncepcji w różnych dziedzinach sztuki i wielu pożytecznych dla mieszkańców Łodzi działań. Pojęcie „prowizoryczna wspólnota artystyczna” pochodzi z tablicy, która wisiała na budynku Muzeum Artystów przy ul. Tylnej 14, a Muzeum Artystów, mimo że nie istnieje od lat, nadal stanowi historyczny wyznacznik dla alternatywnych obszarów kultury – tak jak inna „miejscówka” − istniejąca od 38 lat Galeria Wschodnia. Wszyscy mamy nadzieję na kontynuację tej bogatej tradycji łódzkich miejsc, opartych o „prowizoryczne”, utopijne idee, także pasję ludzi nieliczących prywatnego czasu i pieniędzy. W obliczu dzisiejszych zagrożeń miejsca wspólnotowe stają się nadal istotną przestrzenią publiczną dla ludzi ceniących wolność wypowiedzi i swobodę działania. Porozumiewających się ponad wszelkimi podziałami, znajdujących w nich wspólnotową alternatywę dla sztuki i kultury nieograniczanej formalnymi względami. Wypracowane w nich efektywne procesy konstruowania dialogu, zawsze reagowały na potrzeby doświadczanych przez wojny i konflikty obszarów kulturowych, społecznych czy politycznych.  I w odpowiedzi na nowe wyzwania nadal twórczo reagują.

______________________________________

Dodatkowe wydarzenia:

12.06, g. 13:00 Spacer Śladami wspólnoty
18.06, g. 18:00 Spotkanie przy stole
25.06, g. 18:00 Spotkanie przy stole

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ