08.06.2019 Motyl UŁ, czyli nowa lokalizacja Fotofestiwalu

Motyl UŁ, Sienkiewicza 21, czyli budynek z charakterystycznym muralem Pewexu, powstałym na przełomie wiosny i lata roku 1987. Zapamiętajcie ten symbol! Podczas nadchodzącej edycji Fotofestiwalu, dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, zaprosimy Was do eksploracji niesamowitych wnętrz obiektu, które zamienią się w przestrzenie ekspozycyjne aż trzech wystaw, miejsce projekcji i pokazów slajdów oraz jedyny w swoim rodzaju… dancefloor! 

Fotofestiwalowe wydarzenia oprowadzą Was po wnętrzach i historii Motyla, która sięga końca XIX wieku, ale i ciekawa estetyka XX wieku odcisnęła tu swoje piętno. Zacznijmy od parteru, gdzie w portierni – poza roślinkami w klasycznych PRL-owskich stojakach znalezionych na śmietnikach i zniesionych z naszych strychów – znajdziecie publikacje fotograficzne wydane przez partnerów festiwalu, czyli Capa Center w Budapeszcie czy PhotoIreland z Dublina. Dowiecie się tam też więcej o historii samego budynku.

 

Ponadto w otwarcie – 14 czerwca od 22:00 na tym samym parterze będziemy tańczyć. Połączymy siły z organizatorami najbardziej tanecznego cyklu w mieście: Jazztko! Naszym parkietem będzie sala dawnej biblioteki germanistyki wystrojona jak na najlepszy uniwersytecki bal, w jednej z klas urzędować będą barmani P29, wyjątkowe podwórko z ogrodem przejmą Winni, pojawią się też sekretne, magiczne punkty programu… Z parteru wejdziemy na kolejne piętro, bo tam w czterech klasach będzie można obejrzeć pokazy slajdów artystów wybranych przez Fotofestiwal do międzynarodowej platformy Futures. Szczegóły imprezy pod >>linkiem.

Impreza jest też dniem otwarcia całego budynku i trzech wystaw na I i II piętrze. Odwiedzicie korytarze i wykładowe sale, a także przepiękną salę kolumnową, która jest scenografią wielu polskich filmów. Wystawy będzie można oglądać codziennie – w dni robocze w godzinach 17:00-20:00, w weekendy 13:00-20:00. Będą to:

♦ ¥€$U$ Pawła Jaszczuka
♦ Changing landscape – współczesna fotografia portugalska
wystawa towarzysząca East_tota studentów fotografii ze wschodniej Polski

Na III piętro wejdziemy zaś we wtorek 25 czerwca o 19:00. W sali 313, wyposażonej w dwa kiedyś wysokiej klasy telewizory kineskopowe, odbędzie się projekcja filmu Photon Normana Leto. A w ostatni piątek festiwalu wrócimy do wyjątkowej sali kolumnowej na I piętrze, ale nawet jeśli obejrzycie już tam wystawę Pawła Jaszczuka to przestrzeń zmieni swoje oblicze do projekcji jedynego w swoim rodzaju videoeseju Pleśń. Autor lubujący się w filmach klasy od B do Z oraz formach filmowych niesklasyfikowanych wytropił dla nas wątki kinematograficzne związane z tematem festiwalu i pokaże je nam oraz skomentuje z charakterystycznym dla siebie sarkazmem na żywo w piątek 28 czerwca o 21:30.

Wstęp na wszystkie wydarzenia poza imprezą otwarcia, w tej lokalizacji jest bezpłatny, ale i ci którzy lubią wydać trochę grosza mogą zainteresować się nieruchomością, bo… jest do kupienia! Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.


Poczytaj także o:

Platformie Futures

Programie filmowym

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016