Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Dziękujemy! Do zobaczenia za rok!
31.5

Między galeriami, fabrykami, pałacami a basenem: Program Miasto to aż 12 niezwykłych wystaw

Czego możecie się spodziewać w Łodzi podczas nadchodzącej edycji Fotofestiwalu!

Koncert-performance Hani Rani oraz projekcje multimedialne oparte na najnowszym projekcie Sir Johna Akomfraha „Listening All Night To The Rain” to tegoroczny prezent specjalny dla publiczności z okazji 25-lecia Fotofestiwalu. A to dopiero początek! Twarze więźniarek reżimu w instalacji Sashy Velichko, pierwsza w Polsce wystawa Philipa Montgomery’ego dokumentująca najważniejsze wydarzenia minionej dekady w USA, tajwańskie kino w zabytkowym basenie YMCA czy barwna wystawa ptaków wystawowych w plenerowym, wielkim formacie – nadchodzący Fotofestiwal za sprawą Programu Miasto ponownie zawładnie całą Łodzią.

Wydarzenie otwarcia (18 czerwca, Fuzja) to punkt obowiązkowy programu: wyjątkowy występ audiowizualny Hani Rani towarzyszący multimedialnej projekcji dzieła Sir Johna Akomfraha z Biennale w Wenecji – „Listening All Night To The Rain”. Ta stworzona pod patronatem PKO Banku Polskiego instalacja audiowizualna pozostanie dostępna dla publiczności w formie instalacji od 19 do 24 czerwca.

Również w Fuzji będzie można zobaczyć wystawę Heleny Majewskiej „Lepsza ‘magua’ niż ból”, będącą zapisem wizualnego przejścia od klubowych tłumów ku pełnym ciszy krajobrazom, do której autorską ścieżkę dźwiękową stworzyli założyciele Pointless Geometry (FOQL i Dariusz Pietraszewski). Z kolei w Galerii Koncept zagości objęta patronatem PKO Banku Polskiego wystawa „Przesilenie”, prezentująca fotografię undergroundowej kultury klubowej autorstwa Adriana Chmielewskiego. Dzięki współpracy z festiwalem Audioriver, wernisażowi towarzyszyć będzie DJ set Rusałki.

John Akomfrah „Listening All Night to the Rain”, zrealizowane na zamówienie British Council z okazji 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki — La Biennale di Venezia, 2024.

Program Miasto: 12 wystaw w wyjątkowych przestrzeniach

W Kamienicy Hilarego Majewskiego zagości wystawa zbiorowa „Halucynacje obrazu. Polska fotografia po AI” (której kuratorem jest Adam Mazur) – ekspozycja badająca sztuczną inteligencję jako narzędzie twórcze, prezentująca prace wybitnych artystów, takich jak Paweł Bownik, Weronika Gęsicka czy Szymon Rogiński. W tej samej przestrzeni zobaczymy również instalację Sashy Velichko „Wezwana na dywanik” (Fotofestiwal Grant 2026) – pełną empatii prezentację ręcznie tkanych dywanów z wplecionymi portretami, dedykowaną więźniarkom politycznym na Białorusi.

Ośrodek Propagandy Sztuki (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) zaprasza na „Cykle Ameryki” wybitnego fotoreportera Philipa Montgomery’ego – pierwszą w Polsce tak przekrojową prezentację jego poruszających, czarno-białych dokumentów, będących zapisem burzliwej dekady w historii Stanów Zjednoczonych.

Philip Montgomery, Cykle Ameryki, Rodzina Chatmanów. Ferguson, Missouri, 2014.

Galeria Bałucka (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) prezentuje wystawę Karoliny Gembary „Zimowy umysł” – intymną opowieść o traumie i postpamięci związanej z historycznymi wysiedleniami.

Galeria Chimera (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) zaprasza na wystawę Igora Omuleckiego „DADA ZOO”, skupiającą się wokół symbolicznej figury zwierzęcia.

W Pałacu Biedermanna – jednym z tegorocznych centrów festiwalowych – zobaczymy kilka różnorodnych projektów. Od solowej wystawy Alisy Martynovej „COSMOGONIE”, łączącej wizualne poszukiwania ze sztuczną inteligencją w pytaniach o tożsamość, po projekt Marcina Sudzińskiego „Czarne światło: Razy” – instalację podejmującą kwestie teologiczne oraz problematykę samych początków powstawania obrazu. W tej samej przestrzeni kuratorzy Karol Jóźwiak i Jakub Krakowiak zaprezentują multimedialną wystawę „Andrzej Różyck: Film i etnozofia”, przybliżającą etnograficzne dziedzictwo artysty. Z kolei pałacowy strych ożywią „bardzo urocze koty” Augustina Rebeteza, którym towarzyszyć będą szalone wideo, epileptyczne animacje, fotografie, obiekty i rysunki.

W basenie YMCA zaprezentowane zostanie „KINO Utopia 奇影烏托邦” – pokaz tajwańskich filmów autorstwa Ying-Ju Chen, Kuang-Yu Tsui oraz Jui-Chunga Yao, które poruszają temat tożsamości narodowej. Projekcjom towarzyszyć będą ręcznie malowane plakaty.

Ying-Ju Chen, „Gdzieś poza dobrem i złem jest ogród. Spotkajmy się tam” (Somewhere Beyond Right and Wrong, There is a Garden. I Will Meet You There)

Galeria Wschodnia ugości „FUNreal” – wyjątkowy, autorski i nieprzewidywalny projekt Karoliny Wojtas.

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na wystawę „Szkoła spojrzenia – miasto” w kuratorstwie Katarzyny Kończal. Tekstowo-fotograficzny dialog ucieleśnia ducha flâneura, by wnikliwie przyjrzeć się przestrzeniom miejskim, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi.

Z kolei w plenerze, w Pasażu Schillera, wielkoformatowa wystawa Luke’a Stephensona „Niepełny leksykon ptaków wystawowych” zaprasza do zapoznania się z barwną, pełną pasji społecznością hodowców.

Luke Stephenson, Niepełny leksykon ptaków wystawowych, Białorzytka rdzawa, 2018.

DO ZOBACZENIA W ŁODZI!

CZYTAJ TAKŻE