Żywa Biblioteka
Siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest jego różnorodność. Aby ją umacniać i zwiększać o niej świadomość uczelnia realizuje w tym roku Żywą Bibliotekę – działanie wspierające prawa człowieka i dialog społeczny, podczas którego można będzie porozmawiać z osobami należącymi do grup mniejszościowych, marginalizowanych i dyskryminowanych.
Żywa Biblioteka jest częścią ogólnouniwersyteckiego projektu DYWERS. Przedsięwzięcie składa się z kilku części przewidzianych na czerwiec 2024, m.in. wystawy fotografii portretowych ukazujących różnorodność społeczną, którą będzie można oglądać podczas Fotofestiwalu 2024, Żywej Biblioteki oraz projekcji filmowych wyświetlanych w ramach Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. W Polsce obecna od 2007 roku. Idea jest oparta na „prawdziwej” bibliotece – czytelnik/czka może wypożyczyć Żywą Książkę i ją „przeczytać”, czyli porozmawiać. Żywymi Książkami są osoby, które w pewien sposób nie pasują do sztywnych ram społecznych – należą bowiem do grup mniejszościowych, marginalizowanych, dyskryminowanych.