Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
04.3

Talenty Futures 2024

Oto Talenty Futures 2024, czyli osoby artystyczne zaproszone przez Fotofestiwal do współpracy nad międzynarodową promocją i rozwojem ich kariery w ramach platformy Futures.

Jednym z pierwszych wspólnych działań będzie pokaz slajdów na Fotofestiwalu i udział artystów_ek w Photo-Match, czyli Zupełnie Innym Przeglądzie Portfolio. Kolejne wydarzenia to spotkania, warsztaty, wystawy i publikacje współtworzone przez osiemnaście europejskich galerii, festiwali fotografii, muzeów i mediów z Europy zrzeszonych w platformie Futures.

Więcej o Futures i talentach wybranych przez partnerskie instytucje ➔ Futures-photography.com.

Talenty Futures Fotofestiwal 2024:

Grzegorz Wełnicki (PL)

Karolina Gembara (PL)

Maria Guțu (MD)

Michalina Kacperak (PL)

Mykhaylo Palinchak (UA)

Więcej o artystach_kach:

Grzegorz Wełnicki (PL)

Zdjęcie Josephine – Filipinki cierpiącej na rzadką chorobę skóry – w stroju „Dziewczyny z Perłą” Vermeera ukazało się w 2013 w „Wysokich Obcasach” i do dziś jest jedną z najbardziej pamiętnych okładek polskich magazynów. Pozostałe fotografie z wyprawy na Filipiny zostały wydane wraz z tekstem Wojciecha Tochmana w książce „Eli, Eli” (wyd. Czarne), a Wełnicki ma na koncie jeszcze wiele innych okładek magazynów, m.in. dzięki działaniom w Rats Agency i Archiwum Protestów Publicznych (grupa była nominowana do Paszportów Polityki).

Swoją pracę artystyczną w dużej części poświęcił tematowi śmierci. Przez 13 lat fotografował w Polsce, Indiach, Ukrainie i Rosji ludzi i miejsca w różny sposób rozwijające tę opowieść. Część projektów pokazywana była m.in.: podczas festiwali takich jak: W ramach Sopotu, Photo Is:rael i Verzasca Foto Festival w Szwajcarii. Wystawa „No’am” na łódzkim Fotofestiwalu będzie premierową odsłoną wielu zdjęć i zwieńczeniem dużej części pracy artysty z tym tematem. 

Prace Wełnickiego pokazywane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Pauza w Krakowie, ukazały się także w:  „British Journal of Photography”, „Frieze Magazine”, „Life Framer”, „Magazyn Szum”, „DOC! Photo Magazine”, „GUP Magazine”.

Welnicki_grzegorz_no_am_FuturesTalentFotofestiwal2024
www.grzegorzwelnicki.com


Karolina Gembara (PL)

Podczas siedmioletniego pobytu w Indiach wydała drugą książkę „When We Lie Down, Grasses Grow From Us” i zaczęła eksplorować doświadczenie migracyjne jako temat swojej pracy artystycznej. W tym czasie została członkinią Sputnik Photos, a po powrocie do Polski – Archiwum Protestów Publicznych (APP). Skoncentrowała się na badaniu i praktykowaniu fotografii jako narzędzia zmiany oraz na tworzeniu i rozwijaniu projektów partycypacyjnych z udziałem uchodźców i uchodźczyń w Polsce, tworzących przestrzeń współpracy i autorskiej autoekspresji. 

Duża część jej ostatnich działań poświęcona jest polityce i aktywizmowi, za co, wspólnie z innymi fotografkami i fotografami z APP, została nominowana do Paszportu Polityki w 2021 roku. Oprócz pracy artystycznej i aktywistycznej zajmuje się także  prowadzeniem warsztatów i działalnością akademicką. 

Jej prace były publikowane m.in.: w „Le Monde”, „Royal Photographic Society”, „British Journal of Photography”, „Ojo de Pez”, „GUP Magazine Online”, „LensCulture”, „OAI13”, „PDN”, „It’s Nice That”, „The Calvert Journal”.

Gembara_Karolina_Stay-Home_FuturesTalentsFotofestiwal2024
@karolinagembara


Maria Guțu (MD)

Maria Guțu jest mołdawską fotografką młodego pokolenia, wybraną przez Artpil jako jedna z najciekawszych 30 fotografek poniżej 30 roku życia. 

Podczas studiów filmowych w stolicy swojego kraju zainteresowała się nie tylko fotografią, ale także wioskami Mołdawii. W osobistym projekcie „Homeland” zaczęła badać codzienne życie ludzi na wsi, ich młodość i relacje z naturą. W swoich fotografiach i kolażach mówi również o postsowieckim dziedzictwie Mołdawii, postrzegając swoją pracę jako narzędzie do dzielenia się historią swojego narodu z szerszą publicznością. 

Jej prace były pokazywane w Rumunii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W 2020 r. została finalistką nagrody People Photography Award 2020 przyznawanej przez „The Independent Photographer”. Znalazła się na shortliście Sony National & Regional Awards. W 2020 roku została finalistką nagrody The People Photo Award przyznawanej przez The Independent Photographer. Od 2021 roku Maria jest członkinią platformy wspierającej rozwój kobiet i niebinarnych osób fotografujących – WomenPhotograph.

Guțu_Maria_Homeland_FuturesTalentsFotofestiwal2024
https://mariagutu.tilda.ws/,  @mariagutuc

Michalina Kacperak (PL)

Z wykształcenia filozofka, obecnie studentka fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Swój debiutancki – estetycznie przewrotny i bardzo osobisty – projekt poświęciła doświadczeniu problemu alkoholowego w jej rodzinie.

„Soft Spot” współtworzyła z całą rodziną, w oparciu o sposób, w jaki jej najmłodsza siostra radzi sobie z emocjami i przyozdabia w intensywne kolory swój pokój. Szczerość i ujęcie tematu szybko doceniła międzynarodowa i polska publiczność. Projekt „Soft Spot” zdobył nagrodę 12. edycji Circulation(s) festival w Paryżu, nagrodę Bartur PhotoAward in the Ann Lesley Bar-Tur Student category, a zdjęcia z projektu pokazane zostały na wystawach grupowych na Fringe, W Ramach Sopotu i Interphoto w Białymstoku i na indywidualnej wystawie na Biennale Fotografii w Rydze. Michalina jest reprezentowana przez Galerię Jednostka. Na Fotofestiwalu 2024 odbędzie się polska premiera projektu w postaci wystawy indywidualnej.

Kacperak_Michalina_Soft_Spot_FuturesTalentsFotofestiwal2024
@mkacperak


Mykhaylo Palinchak (UA)

Jeden z najbardziej aktywnych ukraińskich fotografów. Ostatnie lata poświęcił na dokumentowanie wojennych zmagań swojego kraju. Były oficjalny fotograf prezydenta Ukrainy.

Sfotografował miejsca zbrodni wojennych Rosji na terenie całej Ukrainy, takie jak sale tortur w Chersoniu, masowe groby w Izum i Buczy, szkołę w wiosce Jahidne, splądrowane Muzeum Sztuk Pięknych w Chersoniu i wiele innych. Jednocześnie dokumentował pracę i życie ludzi, którzy ukrywali się w schronach przeciwbombowych, rozpoczęli wolontariat i chwycili za broń, aby bronić kraju, swoich miast i ulic. 

W swojej pracy wykorzystuje doświadczenie z czasów przedwojennych: pracy jako fotograf uliczny, założyciel magazynu internetowego „Untitled” i współzałożyciel ukraińskiej grupy fotografii ulicznej. Jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie.

Palinchak_Mykhaylo_Highlight_FuturesTalentsFotofestiwal2024
www.palinchack.com.ua

Platforma Futures i działania w jej ramach zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Kreatywna Europa/ Supported by UE in the frame of Creative Europe Program.

CZYTAJ TAKŻE