Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
14.6

Piątek, czyli Photo-Match, kolejne wernisaże, Noc Fotografii na Starym Rynku i impreza w Casablance

Piątek! Drugi dzień otwarcia Fotofestiwalu i tak samo bogaty w wydarzenia jak dzień pierwszy. W programie publiczne prezentacje instytucji i projektów fotograficznych w ramach Photo-Match, cztery wernisaże i wieczór na Starym Rynku razem z Polówką – Noc Fotografii: pokazy slajdów konkursu British Journal of Photography, Talenty Futures 2024, PhMuseum oraz Krzysztof Ostrowski live. Jako wisienkę na torcie proponujemy imprezę w legendarnej Casablance.

W piątek przemierzamy Łódź z południa na północ. O godz. 11:00 startujemy w Art_Inkubatorze na Tymienieckiego 3 z Photo-Match, czyli zupełnie innym przeglądem portfolio. Zapraszamy na publiczne prezentacje 20 fotografek_ów i 20 ekspertek_ów z całej Europy. Jest to nietypowa formuła przeglądu portfolio, stworzona przez zespół Fotofestiwalu i z powodzeniem wdrażana na innych festiwalach, dlatego warto przyjść, tym bardziej, że wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Photo-Match potrwa do godz. 14:00. Na prezentacje zapraszamy do sali teatralnej.

Piątkowe wernisaże

O godz. 17:00 przemieścimy się reprezentacyjną ulicą Łodzi – Piotrkowską – do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (Piotrkowska 102), gdzie odbędzie się wernisaż wystawy Nagie Magdy Hueckel. Nagie to premierowa prezentacja kolaży i instalacji przestrzennej. Artystka w akcie buntu pocięła The Technique of Nude Photography – dwutomowy podręcznik fotografii wydany w Londynie w latach 50. XX wieku – przykład fetyszyzującego, paternalistycznego i patriarchalnego męskiego spojrzenia na ciało kobiece w sztukach wizualnych.

O godz. 18:00 dotrzemy na ulicę Włókienniczą 11 do Kamienicy Hilarego Majewskiego. Tutaj otworzą się aż dwie wystawy. Botanizerka to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa wybitnej artystki litewskiej Dovilė Dagienė. Wystawa poświęcona jest pamięci pomordowanych w Ponarach polskich i litewskich Żydów oraz historii ocalałego z zagłady związanego z Wilnem i Łodzią prof. Jakuba Mowszowicza, który w 1946 roku zainicjował powstanie łódzkiego Ogrodu Botanicznego. Z kolei Dobry żal to pierwsza po dłuższej przerwie wystawa Przemka Dzienisa, artysty związanego z Fotofestiwalem i Łodzią. Jest to osobista, wręcz intymna podróż oraz refleksja na temat przemijających wspomnień, zapisków w pamięci artysty, który znany jest publiczności nie tylko z fotografii, ale i teledysków nagradzanych Fryderykami i reklam wyróżnianych nagrodą KTR. Wprawdzie na wystawie można będzie zobaczyć fotografie, ale głównym medium jakim posługuje się Dzienis jest obiekt. 

O godz.19:30 będziemy już na odnowionym Starym Rynku, na którym zostaniemy do końca dzisiejszego dnia. Przygotowaliśmy dla Was trzy różne wydarzenia.

Pierwszym z nich jest wernisaż wystawy Łukasza Rusznicy Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści / fotografie z archiwum IPN. Wiedzieliście, że w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii? Znajdziemy tam zdjęcia spraw ważnych dla polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość. 

Noc Fotografii na Starym Rynku

Następnie o godz. 21:30 rozpocznie się Polówka: Noc Fotografii na Starym Rynku – i wyjątkowy pokaz fotografii z całego świata wybrany przez prestiżowy British Journal of Photography. Pokaz pt. Portret ludzkości będzie podróżą przez 23 kraje i 6 kontynentów z muzyką na żywo (Krzysztof Ostrowski live). 

Zobaczymy też fotografie z łódzkich archiwów i projekty Talentów Futures 2024, czyli pięciu osób artystycznych wybranych przez Fotofestiwal do promocji ich twórczości. Są to: Grzegorz Wełnicki (PL), Karolina Gembara (PL), Maria Guțu (MD), Michalina Kacperak (PL), Mykhaylo Palinchak (UA)

Na koniec dnia czas na rozruszanie ciała i niezapomnianą Noc w Casablance. W kultowym dla Łodzian miejscu zaserwujemy śledzika, a zagra DJ Lesu.

Do zobaczenia!

CZYTAJ TAKŻE