13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi!
02.6

Ogłaszamy program wydarzeń!

W końcu możecie uzupełnić swój kalendarz godzinowy po 13 czerwca lub spojrzeć na nasz harmonogram wydarzeń i stwierdzić, że wymówki, żeby nie jechać, znowu w tym roku nie ma. Ogłaszamy program wydarzeń Fotofestiwalu – 23. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Na start – nowość. Już jutro (4.06) otwarcie siostrzanej marki wydarzeń kulturalnych na terenie Łodzi – SpinOFF. 

Szesnaście wernisaży w ciągu najbliższych dziesięciu dni, w sumie dwadzieścia jeden wystaw, wśród nazwisk artystycznych: Katarzyna Bielska, Paweł Bownik, Dagmara Bugaj, Paweł Fabjański, Krzysztof Pijarski, Grzegorz Przyborek, Józef Robakowski, Michał Siarek, Bartłomiej Talaga, wśród osób kuratorskich m.in. Katarzyna Kozyra, a na mapie wydarzeń chociażby jedna z największych w Łodzi Kamienica Mieczysława Pinkusa, zajezdnia MPK przy unikalnym osiedlu Radiowo i… dach ASP. Widzimy się jutro na otwarciu w Pracowni Portretu na Księżym Młynie. Zobaczcie pełen program na: SPINOFF

Otwarcie festiwalu – 13.06 – Bryte i Laboratorio Tropical

Otwieramy festiwal przy rytmach globalnego południa wchodzących w dialog z globalną północą. Będzie to pierwsza okazja na obejrzenie czternastu wystaw w centrum festiwalowym Art_Inkubator oraz poznanie laureatów konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. WSZYSTKIE WYSTAWY znajdują się tutaj

NOC FOTOGRAFII – pokazy slajdów na Starym Rynkui i afterparty w Casablance

Po otwarciu wyjątkowej wystawy fotografii z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej (Galeria Bałucka, Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści, Łukasz Rusznica) zostaniemy na świeżo wyremontowanym łódzkim Starym Rynku. Na wielkim ekranie zobaczycie m.in. wyjątkowe portrety z całego świata nagrodzone przez prestiżowy British Journal of Photography oraz projekty Talentów Futures 2024 (Gembara, Gutu, Kacperak, Palinchak, Wełnicki). O dźwięk na żywo zadba Krzysztof Ostrowski, czyli człowiek, który zna Bydgoszcz, więc Łódź mu nie straszna. Noc kończymy podróżą w czasie na parkiecie Casablanki.

Drugi tydzień festiwalu – Spotkania i dyskusje

Po wernisażowej gonitwie pierwszych dni festiwalu, zwalniamy i przysiadamy w Art_Inkubatorze na chwilę refleksji o realiach różnych społeczności fotograficznych. W niedzielę 16.06 – spotkanie Infrastruktury dla społeczności fotograficznej poza granicami Białorusi. Tego samego dnia wykład: Fotografia wernakularna podczas wojny w Ukrainie, prowadzony przez kuratorkę jednej z najlepiej ocenianych wystaw zeszłorocznej edycji festiwalu, Katerynę Radchenko, oraz spotkanie wokół wystawy Książka fotograficzna w Ameryce Łacińskiej. W poniedziałek 17.06 18:00 kolejna ważna dyskusja: Konflikt zewnętrzny, konflikt wewnętrzny – spotkanie dotyczące praktyk artystycznych w obliczu wojny z udziałem Mohammeda Almughanni (Palestyna), Yulia Kryvich (Ukraina) i Tomasza Szerszenia – autora niedawno wydanej książki Być gościem w katastrofie (wyd. Czarne). Na koniec – coś o własnym poletku w panelu dyskusyjnym Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce prowadzonym przez Adriana Wykrotę. 

Oczywiście to nie wszystko, bo będą jeszcze pokazy filmowe (Dwójka nieznajomych próbuje się nie pozabijać z Joelem Meyerowitzem), będzie dużo muzyki (Ikarvs, Mentalcut, Basy Tropikalne), premiery książek fotograficznych (Igora Omuleckiego czy Michała Sity). Niedługo nasz partner Leica wystartuje z zapisami na fotospacery (patrz ich kanały społecznościowe), a my mamy jeszcze parę asów w rękawie. Zachęcamy do lektury PROGRAMU WYDARZEŃ i śledzenia naszych kolejnych poczynań.

fot. Michalina Kacperak z projektu Soft Spot, Program Główny Uwalnianie – Fotofestiwal 2024

CZYTAJ TAKŻE