Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
Spotkania
Konflikt zewnętrzny, konflikt wewnętrzny – spotkanie dotyczące praktyk artystycznych w obliczu wojny oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. Shujayya (PL)

Konflikt zewnętrzny, konflikt wewnętrzny – spotkanie dotyczące praktyk artystycznych w obliczu wojny oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. Shujayya (PL)

DATA
17.06
GODZINA
18:00
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3

Spotkanie, projekcja filmu dokumentalnego pt. Shujayya (reż. Mohammed Almughanni, 20’) oraz dyskusja dotyczące praktyk artystycznych w obliczu wojny i opresji.

 

Zaproszeni goście przedstawią swoje doświadczenia związane z pracą w kontekście konfliktu, systemowej przemocy i traumatycznych doświadczeń. W spotkaniu wezmą udział: Mohammed Almughanni (Palestyna), Yulia Krivich (Ukraina) oraz Tomasz Szerszeń (Polska). Podczas wydarzenia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt.: Shujayya (2015) w reżyserii Mohammeda Almughanniego (20’). Jest to przejmująca historia opowiadająca o życiu w Strefie Gazy i rodzinie dotkniętej konsekwencjami wojny.


Mohammed Almughanni – urodzony w Gazie w 1994 roku, jest reżyserem i scenarzystą. Uzyskał tytuł licencjata i magistra reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego filmy, skupiające się na sprawiedliwości rasowej i życiu społeczno-politycznym w czasie wojen, zdobyły nagrody na festiwalach, m.in. Ji.hlava (2020), IDFA (2023) i Clermont-Ferrand (2024). W swoich filmach skupia Almughanni podnosi świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się niewinni cywile podczas wojny.

Yulia Krivich – artystka wizualna, kuratorka i aktywistka urodzona w Dnieprze (Ukraina), zamieszkała w Warszawie. Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz współzałożycielka Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Yulia brała udział w licznych międzynarodowych projektach i wystawach w Ukrainie, Polsce i na świecie. Jej zainteresowania obejmują tematy związane z językiem, procesem dekolonizacji i Europą Środkowo-Wschodnią.

Tomasz Szerszeń – fotograf, antropolog kultury, eseista. Autor książek Być gościem w katastrofie (2024), Wszystkie wojny świata (2021), Architektura przetrwania (2017), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Autor projektów fotograficznych i teatralnych, kurator wystaw.

INNE WYDARZENIA