Festiwal Wszystkich Kultur, Marcin Polak
Festiwal Wszystkich Kultur
10-12.06.2022
Ulica Piotrkowska to swego rodzaju państwo w państwie, mikrokosmos tworzony przez przedstawicielki i przedstawicieli wielu kultur. W dawnych niemieckich, żydowskich i rosyjskich kamienicach dziś działają obok siebie arabskie, hinduskie, gruzińskie czy włoskie restauracje i kawiarnie. Współistnieją i przenikają się języki, kultury, obrazy oraz dźwięki. Bywa jednak, że właścicielki i właściciele lokali rezygnują z eksponowania swojej tożsamości, by wpisać się w schemat mainstreamowych oczekiwań.
W ramach Festiwalu Wszystkich Kultur przez trzy dni z restauracji, barów i kawiarni przy Piotrkowskiej będzie płynąć muzyka z krajów pochodzenia ich założycieli, wybrana przez nich specjalnie na tę okazję. Lokalne dźwięki z różnych stron świata wejdą ze sobą w dialog, jak blisko dwieście lat temu, gdy budynki przy tej ulicy wznosili imigranci z wielu krajów. Łódź ma długie tradycje różnorodności i otwartości na inność, a dziś te wartości wydają się być jeszcze ważniejsze niż przed 24 lutego.
Otwarcie festiwalu nastąpi w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi przy ul. Pomorskiej 18 gdzie o 16.00 zagra zespół AJ WAJ DUO (Marcin Lorenc i Piotr Gwadera). Wieczorem odbędzie się impreza w klubie DOM, na której zagrają DJ-e z Ukrainy (godz. 23:00, Piotrkowska 138/140). Wieczorem odbędzie się impreza w klubie DOM, na której zagrają DJ-e z Ukrainy (godz. 23:00, Piotrkowska 138/140):
- Badalian
- Facheroia
- Shjva
Miejsca biorące udział w akcji:
- Chinkalnia, Piotrkowska 16
- Jerozolima Caffe & Shop, Piotrkowska 16
- Servantka, Piotrkowska 55
- Lavash, Piotrkowska 61
- Ganesh, Piotrkowska 69
- Mo Kosheri, Piotrkowska 70
- Ryżowa Buła, Piotrkowska 79
- Pho by Lilly Tran, Piotrkowska 80
- PRL, Piotrkowska 81
- Restauracja Gruzińska Lavash, Piotrkowska 82
- Osteria Tari Bari, Piotrkowska 101
- Sham, Piotrkowska 111
- Asian experience, Piotrkowska 152
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Marcin Polak.
_________
𝐀𝐉 𝐖𝐀𝐉 𝐃𝐔𝐎 – wielowiekowa obecność społeczności żydowskiej na ziemiach polskich odcisnęła swoje piętno nie tylko na sztuce elitarnej, ale i na kulturze popularnej oraz ludowej. Ta ostatnia – sztuka ludowa, a dokładniej polska muzyka tradycyjna, którą od kilkunastu lat zajmują się muzycy Marcin Lorenc i Piotr Gwadera, jest obszarem poszukiwań żydowskich wątków muzycznych, będących kanwą repertuaru Aj Waj Duo.