15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
Wernisaż
Niedziela na Księżym Młynie

Niedziela na Księżym Młynie

DATA
12.06
GODZINA
11:00-18:00
MIEJSCE
Księży Młyn

Księży Młyn to wyjątkowa, doskonale zachowana dzielnica, w której można poczuć ducha dawnej przemysłowej Łodzi. Dawne fabryki i osiedle robotnicze nadal tętnią życiem. Razem z organizacjami, instytucjami oraz osobami działającym na Księżym Młynie zapraszamy na: relaks, miejski piknik, spotkania, wystawy, warsztaty, targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej oraz muzykę i foodtrucki. 

11:00-17:00 piknik, spotkania, warsztaty, targ rękodzieła i staroci, muzyka, foodtrucki. Przez cały czas pikniku będziecie mogli wziąć udział w wydarzeniach:

Plenerowe foto-eksperymentarium
Przędzalnia Sztuki zaprasza na sesje fotograficzne z użyciem wielkoformatowych teł, w formie płacht materiałowych zadrukowanych łódzkim motywem graficznym. Tła, zaprojektowane przez lokalne artystki, zainstalowane zostaną w przestrzeni pofabrycznego osiedla Księży Młyn.

Akademickie Centrum Designu wystawa Portret wspólnoty”
Portret wspólnoty” to cykl fotografii portretowych osób związanych z osiedlem Księży Młyn. Wystawa ma na celu ukazanie relacji międzyludzkich i mikrowspólnot. Fotografie wpinane będą do ręcznie wykonanego dużego skoroszytu. Symbolicznego charakteru nadadzą zdjęciom trzymane w rękach przedmioty, indywidualnie wybierane i przynoszone na miejsce wspólnych zdjęć. Autorzy i autorki: Agnieszka Furtak, Joanna Miklaszewska, Sławek Grzanek, Konrad Sosnowski.

11:00-16:00 Sąsiedzkie Studio Fotograficzne na Księżym Młynie – zrób sobie wspólne zdjęcie z sąsiadem!
Podczas Fotofestiwalu, Paweł Ogrodzki otworzy Sąsiedzkie Studio Fotograficzne w Łodzi. Wykona w nim sąsiedzkie portrety, które będzie można zabrać do swoich domów. Chcemy w ten sposób świętować relacje, doceniać je oraz badać. Jesteśmy ciekawi, jak sąsiedztwo wpływa na naszą codzienność. Partnerem Studia Sąsiedzkiego jest Rossmann.

12:00 Otwarcie Muzeum Lalki, Przędzalniana 51
Lalka jako przedmiot mający wyobrażać człowieka jest znana tak dawno jak malowidła na ścianach jaskini. Najstarsza figurka kobieca, znaleziona na terenach Polski to Wenus z Jaskini Obłońskiej datowana na 15 tys. lat. Podczas Niedzieli na Księżym Młynie zostanie otwarte nowe Muzeum Lalki w Łodzi. To nowe niesamowite miejsce na mapie kulturalnej miasta będzie prezentować zbiór lalek z różnych epok historycznych. Na odwiedzających czeka wiele zaskakujących historii. 

13:00 oprowadzanie po wystawie zbiór nieskończony / Przegląd Uczelni Artystycznych, Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15
Wystawa przygotowana przez Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi stanowi platformę wymiany osiągnięć i efektów pracy studentów oraz pedagogów szkół związanych z fotografią w Polsce. To też szansa na debiut młodych artystów i jednocześnie cenne doświadczenie w ich działaniach artystycznych i zawodowych. Motywem przewodnim Fotofestiwalu 2022 jest WSPÓLNOTA, dlatego też w programie wydarzenia szczególne miejsce zajmą współczesne wspólnoty związane z uczelniami. Kuratorki wystawy: Dominika Sadowska i Agnieszka Chojnacka.

14:00 Wejdź w Patchwork, Dom Fotografii – warsztaty
Projekt przygotowany przez Agnieszkę Furtak z Domu Fotografii stanowi otwartą formułę i opiera się na spontanicznie konstruowanej interaktywnej rzeźbie składającej się ze złączonych kawałków materiałów. Rolą każdego uczestnika performansu jest odrysowanie na tkaninie kształtu swojego ciała lub gestu, symbolizującego wejście w relację z drugą osobą.

16:00 Księże Młyny, Galeria Ikona – wernisaż
Brama, droga, po każdej stronie rząd budynków mieszkalnych – na pierwszy rzut oka układ urbanistyczny domów familijnych na Księżym Młynie niewiele różni się od willowych osiedli deweloperskich pod miastem. Czy pozornie podobne rozwiązania w takim samym stopniu sprzyjają powstawaniu dobrze działającej wspólnoty? Dlaczego inwestycje na przedmieściach zyskują miano osiedli łanowych”? Czy to, co w folderach reklamowych deweloperów uchodzi za luksus, rzeczywiście nim jest? I gdzie mieszkają współcześni robotnicy?
Temat bada grupa Archipolo we współpracy z Galerią Ikona.

17:00 Szkoła Numer Jeden, Pracownia Portretu – wernisaż
Szkoła Numer Jeden” to wielokanałowa instalacja audiowizualna, stworzona z obrazów wideo i nagrań dźwiękowych zarejestrowanych w zachodniej Ukrainie w 2021 roku. Instalacja jest częścią projektu filmowego, skupiającego się na autoreprezentacji współczesnych mieszkanek i mieszkańców Huculszczyzny, na sposobach reprodukowania i dokumentowania przez nich kultury regionu. 

17:30 Projekt 365, Visual Arts Gallery, Przędzalniana 49 – wernisaż
Wystawa jest podsumowaniem wspólnego projektu fotograficznego, który Dominika Cybuch i Sławomir Grzanek realizują od 2020 roku. Jego założeniem jest wykonanie każdego dnia jednej fotografii i umieszczenie jej w mediach społecznościowych bez narzucania żadnych tematów i ograniczeń, od makrofotografii po architekturę. 

18:00, 18:30 performans Minus jeden, Szumowar, Akademickie Centrum Designu, Księży Młyn 13/15
Kolektyw artystyczny Szumowar zaprezentuje audioperformens akuzmatyczny „Minus jeden”. Wydarzenie wpisane jest w program tegorocznej edycji Fotofestiwalu. W swojej warstwie dźwiękowej audioperformens odnosić się będzie do tkanki dźwiękowej Łodzi, którą budują struktury architektoniczne, społeczne i kulturowe kody wynikające z tradycji i historii miasta oraz zjawiska dzisiejsze. Warstwa wizualna zaś to motywy wyobrażone przez samych odbiorców. Autorki nie są w stanie przewidzieć, jaki będzie ich charakter – czy będą to obrazy  migawkowe przywołane z pamięci czy serie o rozbudowanej narracji? „Istotna dla naszego kolektywu jest akuzmatyczna strona performensu czyli recepcja dźwięków przy nieświadomości odbiorców jakie źródło je generuje. Szukamy sposobów fenomenologicznego doświadczania dźwięków. Idąc za koncepcją twórcy muzyki konkretnej Pierrrem Schaefferem spróbujemy inicjować dźwięki w taki sposób, żeby utworzyły rodzaj sonicznej rzeźby zbudowanej z obiektów dźwiękowych. Akuzmatykami byli określani uczniowe Pitagorasa, którzy słuchali swojego mistrza zza kotary. Przez pięć lat nauk nie ujrzeli go. Ważny był sam głos.”

Wykonawczynie: Aleksandra Chciuk, Klaudia Negai Dębiec, Natalia Kędzierska, Weronika Mendrek

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe pod adresem: szumowar@asp.lodz.pl. W treści wiadomości prosimy podać: imię, nazwisko oraz wybraną godzinę performance’u. Audioperformance będzie odbywał się w zupełnej ciemności. Prosimy o ostrożność osoby z problemami natury klaustrofobicznej.

INNE WYDARZENIA