FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
Łódź
Program Miasto

Program Miasto

CZAS
maj/czerwiec 2021
OTWARCIE
Przy każdym opisie wystawy podane są godziny otwarcia
WSTĘP
Przy każdym opisie wystawy podane są informacje

Tomasz Matuszak, Histerium, Videostill, 2021

Aleksandra Chciuk, "Człowiek i jego książka", 2013-2021

Jan Kazimierz Barnaś, Polsie inside outside, 2021

Marcelo Zammenhoff, "Marcelo - Portret indust", 1995

Mariia Snisarenko, In Vino Veritas

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret wielokrotny, ok. 1916, dzięki uprzejmości Signum Foundation Gallery

Bartłomiej Talaga, Spacer po lesie

Nikita Pandeko, Nieważne gdzie, 2020

Artur Chrzanowski, Hiszpańskie schody, z cyklu Pocztówki 2002

Marek Szyryk Z cyklu O pięknie życia 1975-1982

Anna Zagrodzka, 2019

Józef Robakowski, Konwersje cyfrowe, 1966-2019

Bogdan Konopka z cyklu "Sukienka", 2013

Zdzisław Beksiński, Lalka

Magdalena Moskwa, Bez tytułu nr 89, dzięki uprzejmości artystki

Karolina Jakóbczak, Łódź

Marta Łącka, zWnetrz, 2021

Władysław Grochowski, monidło

Sebastian Collett, Ghost Fugue

Iacopo Pasqui, Der Engel

HISTERIUM
Tomasz Matuszak, Irena Zieniewicz 

kurator: Jerzy Grzegorski

Histerium to próba zmierzenia się z tematem syndromu rezygnacji występującego u dzieci i młodych uchodźców pozostających w sytuacji ciągłego zawieszenia i nierozwiązywalnej sytuacji życiowej w obozach i centrach dla uchodźców. Charakteryzuje się on zapadaniem w stan swoistej śpiączki. Taką sytuację przedstawiana Irena Zieniewicz w swojej multimedialnej pracy. Zderzona ona została  z fotografiami i video Tomasza Matuszaka odnoszącymi się do sytuacji apatii i niemożności działania w pandemicznym czasie. Prace obojga artystów wchodzą w swoisty dialog, uzupełniają się i oscylują wokół problemów wycofania się, zaniechania i letargu.

MIEJSCE WYSTAWY 
Galeria Wschodnia
Wschodnia 29/3 (pierwsze piętro)
https://www.facebook.com/galeria.wschodnia
www.wschodnia.art

DATA I GODZINA WERNISAŻU
05.06.2021 godz. 19:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
05.06 – 24.06.2021

GODZINY OTWARCIA 
W tygodniu: 16-18.00, sob.-niedziela: 12-18.00

____

PANOPTICUM
Mariusz Sołtysik, Wiktor Polak, Aleksandra Chciuk, Adam Klimczak 

kurator: Mariusz Sołtysik

Wystawa Panoptikum jest zbiorem indywidualnych wypowiedzi, z których każda stanowi interpretację medium fotografii. Fotografia jest tu jednak tylko punktem odniesienia do aktualnych działań artystów i zagospodarowanych przez nich przestrzeni mieszkalnych w lokalach przy ulicy Wschodnia 29 – w sąsiedztwie legendarnej galerii Wschodnia. Instalacje i obiekty, są w założeniu jedynie dyskretnym dialogiem artystów z wybranymi przez nich obszarami ekspozycji. Naturalna ekspresja wnętrz i nagromadzonego w nich wyposażenia, staje się częścią gry ze sztuką i propozycjami twórców.

MIEJSCE WYSTAWY 
Wschodnia 29/18

DATA I GODZINA WERNISAŻU
05.06.2021, godz. 19

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
05.06 – 27.06.2021

GODZINY OTWARCIA 
pon – pt od 17-19 lub na telefon: 793 434 420, sob-nd w godz: 14-18 lub na telefon

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
27.06, 14:00 Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystami z wystawy Panopticum, Wschodnia 29/18

____

TRUDNA MIŁOŚĆ
Jan Barnaś, Dawid Furkot, Tomasz Jeziorski, Wojciech Kamerys, Patrycja Maciaszek, Anna Madeńska, Hanna Musiałek, Szymon Perzanowski, Michał Szufla, Julia Szwed

kuratorka: Dominika Sadowska

To jest miejsce, do którego się tęskni, przebywając gdzie indziej, choćby wydawało się, że w każdym innym miejscu jest lepiej, że lepiej jest wszędzie. Ta miłość jest trudna. Łatwo pomylić ją z litością. Być tu. Próbując oswoić te stare ulice – koryta po wyschniętych rzekach. Poznając tutejszy dialekt, należący do języków, które funkcjonują tylko w ścisłej symbiozie z wyrazem oczu. Idąc wzdłuż ulic, uważać, żeby nie zostać wchłoniętym przez mury.

Wystawa prac studentów Instytutu Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 

MIEJSCE WYSTAWY
Galeria ASP

ADRES GALERII
Piotrkowska 68, Łódź
https://www.facebook.com/GaleriaASPPiotrkowska

DATA I GODZINA WERNISAŻU
10.06, 17:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
10.06 – 25.06

GODZINY OTWARCIA
11:00-18:00 (wt.-pt.), 11:00-15:00 (sob.)

____

ARCHIWUM REGRESYWNE
Marcelo Zammenhoff 

Autorska wystawa Marcelo Z., podsumowuje najciekawszy dorobek (urobek) i autorską dokumentację fotograficzną. Prace będą częściowo związane z głównym miejscem działania autora, czyli Łodzią, a także Berlinem oraz z postindustrialnymi czasami, gdy eksplodował rozkwit jego działań. Wiele z fotografii to artystyczne wyprawy mobilne. Na zdjęciach czasem widać ludzi, ale są i pejzaże techniczno-urbanistyczno-przyrodnicze. Rozpiętość prezentowanych serii fotograficznych to okres od ok. 1990 roku do dziś, czyli 31 lat. Kilka prac było już prezentowanych podczas poprzednich edycji Fotofestiwalu, lecz to tylko niewielka cząstka szerokiego spektrum zainteresowań autora, które obejmuje m.in.: estetykę lotniczą, ważne problemy społeczne, prowokację czy mistyfikację. Zostaną zaprezentowane również prace video, wpisujące się w nurt fotografii wnikliwej i metafizycznej. Wystawa jest zdecydowanie zaprzeczeniem monotematycznego minimalizmu w sztuce, nad czym ubolewa autor, który chciałby być prostym człowiekiem.

MIEJSCE WYSTAWY
Galeria OFF Piotrkowska, ul.Piotrkowska 138/140

DATA I GODZINA WERNISAŻU
11.06.2021, 21:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
11.06.2021 – 26.06.2021

GODZINY OTWARCIA
13:00 – 19:00

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
oprowadzenie kuratorskie: 14.06.2021, godz. 17:00

____

SZARY KONIEC…  W ŁODZI NIC SIĘ NIE DZIEJE
Artystki z grupy Frakcja: Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska oraz zaproszone gościnie – Smutne Kobiety – duet artystyczny Izabela Robakowska i Joanna Szumacher

Kuratorki: Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska.

Projekty artystyczne w Łodzi z rozmachem wytracają swoje tempo. Po Konstrukcji w Procesie zostały głównie destrukty, nigdzie nie można zobaczyć kolekcji prac i archiwum łódzkich artystek i artystów… Czy więc w Łodzi nic nie wychodzi? W projekcie Szary koniec… wartość dodana artystki z Frakcji zadają pytanie o relację artystycznej tradycji Łodzi ze współczesnością i z jej obecnym środowiskiem twórczym. Stawiają pytanie o to, jak dzisiejsi twórcy i twórczynie łódzkie mierzą się z niekwestionowaną a jednocześnie mitologizowaną awangardową tradycją Łodzi. Projekt Frakcji to artystyczne działanie w tkance miejskiej, połączone z krytycznym spojrzeniem na medium fotograficzne. Artystki redefiniują pojęcie negatywu oraz odnoszą się do kwestii badania/tworzenia subiektywnych archiwów w kontekście przeszłości i teraźniejszości artystycznej miasta.

Organizacja: Łódzka Okręgowa Izba Architektów RP
Konrad Karmański – przewodniczący Rady ŁOIA
prof. Robert Sobański – wiceprzewodniczący Rady ŁOIA

MIEJSCE WYSTAWY 

Przystanek Architektura Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej 12 (Zabytkowy Przystanek „krańcówki” tramwajowej) dzięki uprzejmości Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów. (Architecture Station. Courtesy the Polish Architects Council.

DATA I GODZINA WERNISAŻU
28.05, godzina 20:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
28.05 – 1.06.2021

GODZINY OTWARCIA
16:00 – 19:00

____

#śmietniknazarzewie IN VINO VERITAS
Mariia Snisarenko (Ukraina)

#śmietniknazarzewie
Kiedy świat zaczął płonąć, między blokami krążyły wozy policyjne ogłaszające: „jesteśmy w stanie epidemii, zostań w domu!”. Jedyną interakcją ze światem zewnętrznym pozostało wynoszenie śmieci. Co to za dziwna przyjemność patrzeć na to, co czasem wystawiają ludzie? 

Można było obserwować zmieniającą się modę – jednakowe, segmenty z czasów PRL, wynoszone są kawałkami na śmieci, a na ich miejsce trafiają nowe, jednakowe meble z Ikei. Wystawiano stare, klimatyczne lustra, drewniane okna, wyrzucano „niepłaskie” telewizory. Rzeczy, które mają wartość dla jednych, dla innych nie warte są nic. Szyby i lustra czekają aż podjedzie ciężarówka i zabierze gabaryty. A w ich powierzchniach odbijają się osiedle i bloki,  czasem ludzie, którzy przechodzą obok. I ja, jak lokalna wariatka, łapię swoje odbicie w tych powierzchniach. 

IN VINO VERITAS
Co jest najważniejsze w życiu? Może te osobiste momenty, ciepłe wspomnienia, sentymenty, pasja? Pasja czasem staje się sensem naszego życia i trzyma nas przy nim. Dziadek Albert jest inżynierem na emeryturze, ma 88 lat i raka. Za każdym razem, gdy dostaje ataku i zostaje przykuty do łóżka, mówi, że niedługo będzie musiał wstać, bo trzeba będzie zbierać i przerabiać winogrono, żeby się nie zmarnowało. Aby zdążyć zachować wszystkie witaminy w magicznym leku, którym jest wino. I robi to. Walczy z rakiem, po to, aby wszystko mógł zrobić sam – od sadzenia i troskliwego doglądania krzewów winorośli, przez zbieranie winogron, tłoczenie, pilnowanie procesu fermentacji, zlewanie i korkowanie butelek, po rozlewanie wina do kieliszków podczas rodzinnych spotkań.

Wieloletnie eksperymenty ze smakiem i aromatem, dobieranie naturalnych składników, wzrastających pod ciepłym czarnomorskim słońcem południowej Ukrainy – w tych zakorkowanych butelkach kryje się miłość do natury, do najbliższych. W tej serii zdjęć podglądam laboratorium dziadka Alberta, do którego nie wpuszcza nawet członków rodziny. Bo to pomieszczenie jest jego duszą i pasją, która utrzymuje go przy życiu ostatnie 30 lat. 

MIEJSCE WYSTAWY
KIPISZ klubokawiarnia
Piotrkowska 282 – wejście od Parku Reymonta
www.kipisz.pl

DATA I GODZINA WERNISAŻU
4.06, 19.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
4.06 – 30.06.2021

GODZINY OTWARCIA
pon: nieczynne / wt- czw: 10:00 – 21:00 / pt- nd: 10:00- 23:00

____

PORTRET WIELOKROTNY
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Kurator: Grzegorz Musiał

Fotografia, podobnie jak pisarstwo, była tą dziedziną aktywności twórczej Witkacego, która towarzyszyła mu przez całe dorosłe życie. W końcu lat 90. pisze pierwsze utwory dramatyczne i rozprawki filozoficzne, które można potraktować jako młodzieńcze manifesty. Metafizyczna tajemnica Bytu jako całości, jak pisze artysta, i zanurzonych w nim psychofizycznych Istnień Poszczególnych, rysuje się jako ostateczna motywacja wszelkich poczynań twórczych. Ok.1900 r. powstają również pierwsze cykle fotograficzne, które w wieloraki sposób kontynuuje aż do końca lat 30. Wczesna twórczość ogniskuje się wokół świadomości obrazu otaczającego go świata i psychologicznych studiów portretowanych osób. Twórczość z lat 20. i 30. staje się w pewnym sensie obrazem świadomości dojrzałego twórcy. Zapis obrazu jest w tym wypadku czynnością drugorzędną, zabiegiem czysto technicznym wykonywanym z reguły przez przyjaciół artysty. Na wystawie zostaną pokazane wybrane cykle z obu okresów twórczości, w sumie ok. 70 fotografii, które pochodzą z kolekcji Fundacji Signum i osób prywatnych.

Signum Foundation Gallery
Piotrkowska 85
www.signum.art.pl

DATA I GODZINA WERNISAŻU
11.06, godzina 17.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
12.06 – 10.07

GODZINY OTWARCIA 
wt – pt 15.00 – 19.00

____

SPACER PO LESIE
Bartłomiej Talaga

Spacer po lesie to prowokowanie i odkrywanie zbiegów okoliczności, które, pozornie nieistotne, stają się olśnieniami. Przy odrobinie szczęścia fotografia może przywoływać je jako echa doświadczonych momentów. Spacerowanie po okolicy i ciągłe powracanie w te same energetyczne i prywatne miejsca jest znakiem, że Wszechświat prowadzi z nami grę.

Pozostaje pytanie kim jest twórca – projektantem wspomnień, który układa na gridzie własnych przekonań sytuacje ważne, intensywne i autentyczne? Czy może flâneur’em? Z tymi dylematami spacerowałem po Polesiu – dzielnicy, w której mieszkam. Tutaj przyroda, tkanka miejska, człowiek – wszystko inaczej się przenika. Łagodniej. Wspomnienia nakładają się i rezonują… Może jestem tutaj dzieckiem, które szuka idealnego patyka?

Projekt będzie prezentowany w kilku punktach, galeriach i lokalnych ośrodkach kultury. Chcę zachęcić widza do spaceru, do wędrówki po ustalonym szlaku. Centrum wydarzeń będzie Poleski Ośrodek Sztuki, gdzie dostępna będzie wizualna część projektu w formie wystawy site-specific oraz książki. Wydarzenie multimedialne wzbogacą dźwięki „Gruzu” w wykonaniu Aleksandry Chciuk, Mateusza Wysockiego, Filipa Gabriela Pudło i Bartłomieja Talagi.

www.bartlomiejtalaga.pl
https://www.instagram.com/bart_te/?hl=pl

MIEJSCE WYSTAWY 
Poleski Ośrodek Sztuki oraz dzielnica Polesie

ADRES GALERII 
Krzemieniecka 2A

DATA I GODZINA WERNISAŻU
13.06, 19:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
13.06 – 26.06

GODZINY OTWARCIA
pon-pt 9:00-18:00
sob-nd 12:00-20:00

____

FOTO-TKANIE
Studenci Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi i profesor Izabela Łapińska

Kurator: Izabela Łapińska

Są w Łodzi miejsca, obok których nie można przejść, nie wyciągając aparatu fotograficznego z torby. Fotogeniczność tego miasta pozornie tylko ulokowana jest w brzydocie. Oczywiście brzydota jest artystycznie atrakcyjna, ale to nie ona stanowi o naturze Łodzi. Łódź nie jest banalna, Łódź jest inna, zawsze taka była. A inność przyciąga ludzi wrażliwych, tych którzy czują i widzą więcej. Studenci Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej spojrzeli przez obiektyw na miasto z czułością. (Prof. Izabela Łapińska)

Wystawa prac studentów Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi, zrealizowanych pod opieką prof. dr hab. Izabeli Łapińskiej, to fotograficzne tkanie opowieści o mieście Łodzi, łódzkiej przeszłości, transformacji i teraźniejszości. Metaforycznie rozumiana czynność „foto-tkania” to wynik uważnego, współczesnego spaceru po mieście, a także pamięć o jego historii. Zapraszamy na emocjonalny spacer. (Dr Beata Lisowska, Centrum Kultury UŁ)

MIEJSCE WYSTAWY
Galeria Stróżówka Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego

ADRES GALERII 
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11
www.facebook.com/centrumkulturyul

DATA I GODZINA WERNISAŻU
9.06.2021, godz. 19.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
9.06.2021 – 25.06.2021

GODZINY OTWARCIA
pon – pt, godz. 10.00-15.00

____

PRZYPADEK ŁODZI
Artur Chrzanowski

Kurator: Małgorzata Dzięgielewska

Wystawa stanowi próbę podsumowania dotychczasowej drogi twórczej Artura Chrzanowskiego. W zabytkowych wnętrzach secesyjnego budynku, gdzie mieści się obecnie Galeria Willa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, artysta pokaże większość cykli fotograficznych, jakie stworzył przez ostatnie 20 lat. Towarzyszyć im będą również filmy wideo oraz instalacje.

Głównym środkiem swojego artystycznego przekazu twórca uczynił fotografię. Od dawna bada jej możliwości jako medium pozwalającego na zapis otaczającej rzeczywistości. Wśród serii fotograficznych na ekspozycji zobaczymy: Pomniki, Widoki z okna, Pocztówki 2002/2009/2016, Światło ze Wschodu, Kolekcja z Łodzi. Barwy ochronne czy Street patrol.

Niezwykle ważny w działaniach Chrzanowskiego jest „niepowtarzalny i osobisty przekaz”, jaki niesie u niego każda praca. Artysta używa dostępnych współcześnie środków wyrazu artystycznego, które stosuje jednak w niebywale oszczędny sposób. Odbiorca otrzymuje zwięzły, syntetyczny, ale niezwykle przenikliwy, często ironiczny komunikat, dotykający współczesnych problemów społeczno-kulturowych, niejednokrotnie postrzeganych przez pryzmat historii, tożsamości ludzi czy miejsc.

Chrzanowski oscyluje od lat wokół kilku ważnych dla niego obszarów tematycznych, które dzieli na strefy: miejsca, archiwum, czasu, słowa i ciszy. Istotne jest dla niego miasto, w którym postanowił pozostać po studniach – Łódź Jest bohaterką większości jego prac: w cyklu Street patrol, mającym swój początek w 2000 roku, a powstałym, jak pisze artysta, „z chęci skomentowania otaczającej rzeczywistości w kontekście zaobserwowania podświadomego niepokoju przełomu wieków i towarzyszącymi obawami przed przyszłością” czy w pracy site-specific Genius loci z 2009 roku, gdzie artysta zadawał pytania o „ducha miejsca”, w którym żyje.

Sztuka jest, zdaniem artysty, „częścią codzienności… Sztuka może pomóc coś zrozumieć, coś uświadomić, przypomnieć, co zdarza się czasami w konkretnym momencie zetknięcia się z obrazem, książką, filmem, utworem muzycznym, spektaklem”…

MIEJSCE WYSTAWY 
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa
Wólczańska 31
www.mgslodz.plhttp://mgslodz.pl/wystawy/artur-chrzanowski-445.html

DATA I GODZINA WERNISAŻU
14.05, 11:00 (wernisaż online)

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
15.05.2021 – 13.06.2021

GODZINY OTWARCIA 
Galeria Willa: wt – pt 11.00-18.00; sob – nd 11.00-17.00; bilety: normalny: 6 PLN; ulgowy: 4 PLN; czwartek – wstęp wolny

GODZINY OTWARCIA W BOŻE CIAŁO 3.06.2021
Galeria nieczynna

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
12.06, 11:00 spotkanie finisażowe z Arturem Chrzanowskim

____

MAREK SZYRYK. O PIĘKNIE ŻYCIA
Marek Szyryk

Kurator: Dariusz Leśnikowski

Marek Szyryk wraca do przeszłości. Wspomnienia wspomaga starymi, wykonanymi przez siebie w młodości zdjęciami. Konfrontuje te ślady ze współczesnymi fotografiami, prowokując do refleksji na temat odwiecznych, powszechnych ludzkich marzeń, ciągot i aspiracji oraz potrzeby późniejszego konfrontowania ich z rzeczywistością. Świat dziecięcej i młodzieńczej zabawy, nacechowany aktywną obecnością, wypełnia radość z przeżywanej chwili, potrzeba przyjaźni i akceptacji. Bezpretensjonalne gry z uwolnioną wyobraźnią kontrastują z realiami siermiężnej rzeczywistości sprzed dekad. Zatrzymane w kadrze momenty kreują wizję krainy wolności, szczęścia i beztroski przepełnionej spontanicznością i odwagą.

Młodzieńcze fotografie młodego Marka Szyryka, mimo swojej bezpretensjonalności i optymistycznego wydźwięku, czasem dezynwoltury, zaskakują wyjątkową dojrzałością i poprawnością techniczną. Młody fotograf z ogromnym wyczuciem komponuje kadry, zarówno ujęcia statyczne, jak i te schwytane w ruchu, stosuje rozmaite punkty spojrzenia. Umie także po reportersku uchwycić specyfikę i nastrój chwili. Ponad sto ujęć prezentowanych podczas wystawy manifestuje przekonanie o pięknie życia, kreuje wizję świata jakby oderwanego od niewesołej rzeczywistości, rządzącego się własnymi prawami młodości, przepełnionego potrzebą szczęścia. Młodzi protagoniści snują równocześnie marzenia o przyszłości, w której, jak wierzą, pojawią się kiedyś jako herosi, bohaterowie całkiem już poważniejszych dramatów. 

Aspekt archiwalny rozwijany jest w serii współczesnych polaroidów uzyskanych przez autora dzięki akcji podjętej w Internecie. Tu także kraina dzieciństwa oderwana jest od otaczających, dorosłych kontekstów i również nabiera wymiaru symbolicznego. Artysta przerzuca tym samym pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Nostalgiczna podróż Marka Szyryka ma walor głęboko osobisty i sentymentalny, ale jego refleksje pobudzają i nas do snucia wspomnień, wywołują żal za utraconym czasem, niezrealizowanymi marzeniami. Mimo, że mają wymiar głęboko osobisty, trafiają w czułą uniwersalną nutę.

MIEJSCE WYSTAWY / EXHIBITION PLACE
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki / The City Art Gallery in Łódź – Centre of Art Promotion
H. Sienkiewicza 44
www.mgslodz.pl

DATA I GODZINA WERNISAŻU
25.06, 11:00 (wernisaż online)

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
25.06 – 22.08

GODZINY OTWARCIA 
wt – pt 11.00-18.00; sob – nd 11.00-17.00; bilety: normalny: 6 PLN; ulgowy: 4 PLN; czwartek – wstęp wolny

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
27.06, 12:00 spotkanie z Markiem Szyrykiem

____

TYLE PIĘKNA
Katarzyna Wąsowska, Anna Zagrodzka

Kurator: Joanna Szumacher

W Łodzi można znaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych, począwszy od tych kameralnych, znanych z parków i osiedli, przez rzeźby w średniej skali. Obrazują one historię w skali mikro i w skali makro – od odpadów z fabryki guzików, które po latach przyniosły miastu jego bodaj najbardziej rozpoznawalne rzeźby, po próby formowania pomnikami lokalnej tożsamości – co zawsze stanowi swoistą konstrukcję w procesie.

Na wystawie prezentowane są fotografie łódzkich rzeźb pochodzące z dwóch książek pt.: Tyle piękna autorstwa Marii Nowakowskiej. 

MIEJSCE WYSTAWY 
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
Prezydenta Gabriela Narutowicza 8/10
https://www.facebook.com/galeriaWY/

DATA I GODZINA WERNISAŻU
4.06, 12:00 – 18:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
4.06 – 18.06

GODZINY OTWARCIA 
pon-pt 9:30 – 14:30

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
18.06, 18:30 Spotkanie autorskie z Marią Nowakowską: wokół książki Tyle piękna. O łódzkich rzeźbach w przestrzeni miejskiej., Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 8/10

____

HOMO HOMINI LUPUS?
Joanna Dębowska

Kurator: Marek Herbik

Prezentowane prace obrazują poglądy Thomasa Hobbesa na naturę ludzką. Tytułowe pytanie zostaje zadane w związku ze znaną i utożsamianą z nazwiskiem tego filozofa sentencją: homo homini lupus est. Odpowiedzi okazują się być bardziej złożone i prowadzą do wniosku, że głównym motywem ludzkiego działania jest strach. 

Prezentowane prace są dyplomem z Pracowni Fotografii i Mediów Cyfrowych prof. M. Herbika z ASP w Łodzi.

MIEJSCE WYSTAWY 
Dom Literatury, ul. Roosevelta 17

DATA I GODZINA WERNISAŻU
9.06, 17:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
9.06 – 27.06

GODZINY OTWARCIA 
pon-pt 10:00-18:00
sob-nd 10:00-16:00

____

FOTOGRAFIE PORTRETOWE ŁODZIAN Z ATELIER ZAKŁADÓW FOTOGRAFICZNYCH MIASTA

Pamięć ludzka jest ulotna. Zdarzenia nieopisane znikają wraz z ostatnimi świadkami ich zaistnienia. Ludzie umierają i często nikt o nich później nie pamięta. Jedną z niewielu rzeczy jaką po sobie pozostawiają  jest stara fotografia – mała tekturka z wizerunkiem osoby zapisanym w ułamku sekundy przez fotografa.

Bogactwo fotografii portretowej, jej formy i zróżnicowanie do dzisiaj zachwycają każdego. Są niezastąpionym źródłem wiedzy o życiu dawnych łodzian, ich upodobaniach, zawodach, w wyjątkowy sposób celebrowanych świętach rodzinnych.. Mają również dużo „do powiedzenia” o tym, jaka była moda minionych lat, jak się ubierano, jakie przedmioty towarzyszyły ludziom na co dzień i od święta. To ważny dla nas dokument ikonograficzny, który w znaczący sposób uzupełnia wiedzę o naszym mieście.

Fotografia portretowa była najbardziej popularnym rodzajem fotografii, zrodzonej z ludzkiej potrzeby uwiecznienia wizerunku swojego, bliskich lub znajomych. Firmy portretowe były często wielowydziałowymi przedsiębiorstwami, zatrudniającymi do kilkunastu pracowników. Oprócz fotografa pracował w nich m.in. retuszer, introligator, kopista, operator czy pozer. Zdjęcia wykonywano w eleganckich altanach fotograficznych (później zwanych atelier lub studio-atelier) przypominających buduary czy salony. Przy robieniu zdjęć portretowych wykorzystywano różnego rodzaju przedmioty artystyczne czy codziennego użytku. Często charakterystycznym elementem atelier był przeszklony sufit, który doświetlał pomieszczenie. Za fotografowanymi postaciami rozwieszano ekrany fotograficzne. Były to najczęściej płótna z namalowanymi  widokami krajobrazów górskich, ogrodowych altan, grot, antycznych kolumn, galeryjek, wnętrz mieszkalnych itp.

Łódzka, rodzinna  firma “A.A.Bielski” – założona została w 1903 roku i ma nadal siedzibę pod tym samym adresem na ul.  Legionów 43 i Placu Wolności 6. Jest najstarszym, nieprzerwanie działającym zakładem fotograficznym w naszym mieście. 

Prekursorem fotografii w rodzinie Bielskich był Adam Aleksander  Bielski (1878-1932) (to jego inicjały są w nazwie zakładu), syn tkacza z Pabianic. Już jako 25-latek (czyli w 1903 r.) otworzył swój zakład fotograficzny w Pabianicach przy ul. Zamkowej 5. Tam też szkolił swego młodszego brata – Ludwika (1891-1977). W 1909 r. bracia Bielscy przenieśli zakład do Łodzi na ulicę Aleksandrowską 42. Zakład Bielskich był nagrodzony medalami na wystawie w Rostowie w 1914 roku, co wynika z reklam, umieszczanych na odwrociu ich bardziej luksusowych wyrobów.  Stanisław Bielski brał również udział w wystawie fotograficznej łódzkich fotografów zawodowych i amatorów zorganizowanej przez YMCA w Łodzi w 1949 roku. Firmę wyróżniały wśród innych zakładów własnoręcznie przygotowywane i aranżowane przez Adama Aleksandra rekwizyty do zdjęć umieszczane w atelier, a także portrety plenerowe dające nieoczekiwany efekt „naturalności”. 

Na wystawie oprócz reprezentacyjnego zestawu starych fotografii firmy “A.A.Bielski”, prezentowane są również wybrane portrety innych łódzkich znanych zakładów pochodzące ze zbiorów Wikimedia Commons oraz wolnego repozytorium multimediów – Muzeum Miasta Łodzi.

Bibliografia i źródła: J. Strzałkowski „Historia fotografii w Łodzi do 1944 roku”
Strona internetowa firmy „A.A. Bielski” – http://ot-foto.blogspot.com/2014/07/aabielski-najduzej-dziaajacy-zakad.html
http://baedekerlodz.blogspot.com/2018/02/f-jak-fotografia-pierwsi-fotografowie-w.htm

MIEJSCE WYSTAWY
Plac Wolności 6

DATA I GODZINA WERNISAŻU
23.06, 21:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
23.06 – 30.06

GODZINY OTWARCIA
pon-nd 10:00 – 20:00

____

OBRAZY CYFROWE
Krzysztof Cichosz, Barbara Konopka, Robert Mainka, Tomasz Mażewski, Wiesław Michalak, Igor Omulecki, Józef Robakowski, Tomasz Wysocki, Witosław Ziemiszewski

inicjator: Józef Robakowski

Podczas pogłębiającej się globalizacji kulturowej, w tym również deterytorializacji, zjawiskiem analogicznym jest zwykle potrzeba identyfikacji i określania tożsamości. 

W dziedzinie sztuki znaczącą formą pielęgnującą lokalność jest współpraca artystów związanych z daną ideą, miejscem lub dyscypliną, czyli tak jak w przypadku twórców spotykających się na wspólnej wystawie Obrazy cyfrowe w ramach wydarzenia Reinkarnacja.

Pretekstem do tej współpracy jest co prawda 20. edycja łódzkiego Fotofestiwalu, ale to nie pierwszy raz, kiedy artyści związani z Łodzią zrzeszają się w twórczych opracowaniach. Szczególnie ta właśnie dziewiątka autorów wystawy Obrazy cyfrowe może utożsamiać się z grupami awangardowymi Łodzi hołdującymi rzeczywistości, takimi jak Jung Jidysz czy później Warsztat Formy Filmowej, których członkowie nie tylko współtworzyli na terenie Łodzi, ale też poszukiwali nowych zjawisk w sztuce.

Kolekcja zebranych na wystawie obrazów cyfrowych jest podróżą poznawczą, w głąb samego terminu, od mentalnego obrazu cyfrowego, przez wieloaspektowe jego analizy, po ten generowany na żywo. Prawie wszyscy związani są z łódzką Szkołą Filmową, czyli doświadczeni  w pracy z obrazem rzeczywistym, teraz w różny sposób tę rzeczywistość cyfryzują lub cyfrowo tworzą jeszcze raz.

dr Marta Miaskowska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

MIEJSCE WYSTAWY 
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki / The City Art Gallery in Łódź – Centre of Art Promotion

ADRES GALERII
ul. H. Sienkiewicza 44

DATA I GODZINA WERNISAŻU
wernisaż online na fb Galerii: 06.05.2021, godz. 11.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
06.05 – 17.06.2021

GODZINY OTWARCIA
wt – pt: 11.00 – 18.00; sob, nd: 11.00 – 17.00; bilet normalny: 6 PLN; bilet ulgowy: 4 PLN; czwartek – wstęp wolny

GODZINY OTWARCIA W BOŻE CIAŁO 3.06.2021
Galeria nieczynna

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
spotkanie z inicjatorem Józefem Robakowskim: 12.06.2021, godz. 13.00

STRONA WWW GALERII
www.mgslodz.pl

____

ŚWIATŁO I MROK. RETROSPEKTYWY BOGDANA KONOPKI, CZĘŚĆ PIERWSZA – BAŚŃ POLSKA
Bogdan Konopka

Kurator i kuratorki: Paweł Żak, Jacqueline Konopka, Magdalena Świątczak

Prezentowana w Galerii Imaginarium ŁDK wystawa „Baśń Polska” jest częścią, zaplanowanej na kilka odsłon, retrospektywnej prezentacji twórczości Bogdana Konopki, zmarłego przed dwoma laty artysty fotografa, który pod koniec lat 80., idąc za głosem serca, wyjechał do
Francji. Wciąż jednak do Polski wracał, a prezentowane na wystawie prace są jego autorskim wyborem do wydanego we Francji w 2018 roku, jak się okazało ostatniego albumu artysty, zawierającego jego osobistą opowieść o Polsce, zarówno sprzed emigracji, jak i widzianą już z
dystansu wędrowca, zamieszkałego na stałe gdzie indziej. Fotografie z lat 70. i 80. dziś już oderwane od kontekstu relacjonowania bieżących wydarzeń i późniejsze, które na wydarzeniach się nie skupiają, oglądane razem, bez chronologicznej konsekwencji, tworzą niezwykle interesujący wizualny esej, w którym to, co prywatne, miesza się i łączy z doświadczeniami pokoleniowymi i historią, która na wszystkich i wszystkim odciska swój ślad z czułą uwagą obserwowany i opisywany fotografiami Bogdana Konopki.

Bogdan Konopka urodził się w 1953 roku. Do 1988 roku mieszkał i pracował we Wrocławiu. Już pod koniec lat 70. i w latach 80. był w polskiej fotografii znaczącą postacią, współtwórcą ruchu „fotografii elementarnej”, reporterem dokumentującym działalność „Solidarności” i aktywnym uczestnikiem i dokumentalistą życia kulturalnego środowisk wrocławskich. W 1988 wyemigrował do Francji gdzie
ostatecznie ukształtował swój rozpoznawalny i przynoszący powszechne uznanie styl fotografowania. Główny nurt jego twórczości stanowiły osobiste dokumentacje kultury materialnej zarówno przede wszystkim Francji, Polski do której corocznie wracał jak i innych krajów europejskich a także m.in Chin i Kanady. Był stypendystą m.in francuskiego Ministerstwa Kultury, laureatem wielu znaczących nagród (m.in Grand Prix de la Ville de Vevey), kuratorem wystaw, krytykiem, wykładowcą fotografii. Opublikował kilkanaście albumów autorskich. Zmarł 19 maja 2019 roku w Paryżu.

MIEJSCE WYSTAWY 
Galeria Imaginarium – Łódzki Dom Kultury

ADRES GALERII
ul. Traugutta 18

DATA I GODZINA WERNISAŻU
12.06.2021 godz. 18.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
12.06.2021 – 24.07.2021

GODZINY OTWARCIA
13, 26, 27.06. 2021 (soboty i niedziele) – 12.00 – 18.00. W pozostałe dni galerie czynne od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
oprowadzania kuratorskie: 18.06 godz. 16.00 oraz  27.06 godz. 16.00

STRONA WWW GALERII / GALLERY WEBSITE
http://www.galeriaff.infocentrum.com/

____

KOLEKCJA ZDARZEŃ DARIUSZA BIEŃKOWSKIEGO
m.in.: Zdzisław Beksiński, Zbigniew Dłubak, Wojciech Fangor, Karol Hiller, Jerzy Lewczyński, Jadwiga Maziarska, Henryk Stażewski, Zygmunt Rytka, Wacław Szpakowski

inicjator: Józef Robakowski

Tworzenie Kolekcji Zdarzeń jest dla Dariusza Bieńkowskiego fascynującym twórczym procesem. Jak mówi, dzięki kolekcji można zapomnieć o istniejącym dookoła świecie. To życiowa pasja, która zabiera na zawsze własny cenny czas. Wielu jednak się zdecydowało. Czy warto się jej poświęcać? Pewnie tak. Przeważnie jest to zamiar na wskroś ryzykowny. Wcale nie musi być społecznie i finansowo uszanowana. Zbieranie dla samego siebie kończy się na ogół poważną frustracją. Dobrze jeśli kolekcja ma swój osobny charakter. Niewątpliwie taki unikalny zbiór stworzył Dariusz Bieńkowski.

Zapewne wiedział, że w dobie multimediów musi ona mieć w sobie wieloaspektowość, ale też analityczną linię, rodzaj „otwartego” porządku. Dlatego wnikliwie poszukuje we współczesnej kulturze różnorodnych żywych zdarzeń, które mogą stanowić sens jego zbioru. Dzięki takiej idei, ma ona w sobie żywą tkankę. Jest ciągle nam potrzebna, spełnia rolę otwartej własnej galerii. Z założenia właściciela kuratorzy mogą uwzględniać te zbiory w różnych poszukujących ekspozycjach. Co bardzo ważne, prywatny zbiór Dariusza Bieńkowskiego ma wyjątkowo wysoką jakość. Powszechnie uzyskał rangę poważnego zestawu muzealnego, dlatego był już eksponowany z powodzeniem w wielu muzeach i galeriach w całej Polsce, np. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Sopocie i Orońsku.

Kolekcję reprezentują m.in.: Karol Hiller, Wacław Szpakowski, Stefan Themerson, Jadwiga Maziarska, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Zdzisław Beksiński, Andrzej Pawłowski, Zbigniew Dłubak, Teresa Murak, Gerard Kwiatkowski, Bronisław Szlabs, Zofia Rydet, Marek Piasecki, Kajetan Sosnowski, Koji Kamoji, Jerzy Lewczyński, Jadwiga Sawicka, Stefan Wojnecki, Barbara Konopka, Zdzisław Jurkiewicz, Karolina Breguła, Zbigniew Gostomski, Włodzimierz Borowski, Mikołaj Smoczyński, Alicja Żebrowska, Dominik Lejman, Krzysztof M. Bednarski, Zbigniew Rybczyński oraz duży zbiór prac fotograficznych Grupy Zero-6 (Andrzej Różycki, Jerzy Wardak, Wojciech Bruszewski, Wiesław Wojczulanis, Michał Kokot, Antoni Mikołajczyk i Józef Robakowski).

MIEJSCE WYSTAWY 
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa / The City Art Gallery in Łódź – Villa Gallery

ADRES GALERII 
ul. Wólczańska 31

STRONA WWW GALERII 
www.mgslodz.pl

GODZINY OTWARCIA
wt – pt 11:00 – 18:00; sob, nd 11:00 – 17:00; bilet normalny: 6 PLN; bilet ulgowy: 4 PLN; czwartek – wstęp wolny

DATA I GODZINA WERNISAŻU
wernisaż online na fb Galerii: 18.06.2021, godz. 11.00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
18.06 – 18.07.2021

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
spotkanie z inicjatorem Józefem Robakowskim: 20.06.2021, godz. 12.00

____

KOSTKI MIODU LATEM
Marta Ostajewska

Księży Młyn to miejsce, gdzie czas płynie trochę wolniej, między zardzewiałą pompą, szpalerem zabytkowych topoli i fabrycznym zegarem. Odmierzany jest znikającymi imionami, obrazami, żółknącym negatywem wspomnień, zapachami. Kostki miodu latem to odtworzone w ciele i dźwiękach spotkania. Performance na momenty, zapachy, odgłosy okolicy. W ciele rezonują znikające choreografie – spotkania z tymi, których już nie ma. Ciało jako archiwum. Podłoga pokryta ziemią pełna odcisków stóp. Bosych. Bo przed wejściem do domu scheibleroków trzeba zdjąć buty. A później zatańczyć.

Zdjęcia z potańcówki na Księżym Młynie „Odczarujmy ostatni dzień lata”, dźwięki z audiospacerów po Księżym Młynie „Pobocze – historie zadeptane”.
Uczestnicy działania proszeni są o zdjęcie butów przed wejściem w przestrzeń instalacji.
Performance: Marta Ostajewska, zdjęcia: Anita Andrzejczak, dźwięki: Justyna Banaszczyk,
video&montaż: Adam Musiałowicz

MIEJSCE WYSTAWY 
Pracownia Portretu, ul. Przędzalniana 55

DATA I GODZINA WERNISAŻU
12.06, 19:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
12.06 – 3.07

GODZINY OTWARCIA

____

DUŻO RÓŻ
Magdalena Moskwa

Wystawa Magdaleny Moskwy (laureatki nagrody im. Jana Cybisa za rok 2020) Dużo róż przywołuje tematy obecne w twórczości Artystki od dawna, ale w kontekście pandemii, nabierają one dodatkowych znaczeń.

Ekspozycja obejmuje obrazy, rzeźby, hafty, fotografie strojów projektowanych przez autorkę w latach 1995 – 2020 (pandemiczne przebieranki, które odkryły nowy potencjał tych ubrań). Uzupełnieniem są obiekty olfaktoryczne oraz perfumy komponowane  z olejków eterycznych z myślą o ochronie przeciwwirusowej. Wizerunki kwiatów, które będą motywem łączącym, mają odciążyć medyczny klimat pandemii i niektórych obiektów oraz wnieść do wystawy coś przyjemnego, wręcz na granicy dekoracyjności.

MIEJSCE WYSTAWY
Galeria Olimpus, Kościuszki 24

DATA I GODZINA WERNISAŻU
9.06, 18:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
9.06 – 6.07

GODZINY OTWARCIA
p0n -pt 12:00-16:00
sob 12:00-14:00

____

ROK 2039
Marcin Polak

Czy dobrzy ludzie mogą stać się źli? Jakie okoliczności mogą to spowodować? Kto może to sprowokować?

Zadaję te pytania, by poddać namysłowi kwestię, czy zło jest zapisane w ludzkich genach, czy rodzi się pod wpływem impulsu z zewnątrz. Czy czasem świadomie wybieramy niewłaściwą stronę  stronę zła? A może po prostu rodzimy się po drugiej stronie granicy, gdzie powoli i niepostrzeżenie jesteśmy wciągani w tryby rozpędzonej machiny propagandowej?

Czy siedemdziesiąt sześć lat po zakończeniu II wojny światowej aparat siania nienawiści do drugiego człowieka tym razem działa po naszej stronie granicy?

Życie jest jak film. Wcielamy się w nim w różne role, a nierzadko ktoś nam te role narzuca. Zło i nienawiść nie zawsze kiełkują w nas samoistnie. Od naszych decyzji i samoświadomości zależy, czy damy się obsadzić jako czarny charakter, czy też napiszemy własny scenariusz.

MIEJSCE WYSTAWY
ul. Piotrkowska 8

GODZINY OTWARCIA
pon-pt 16:00-19:00
sob-nd 15:00-18:00

DATA I GODZINA WERNISAŻU
5.06, 20:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
5.06 – 14.06

____

ŁÓDZKIE CZTERY STRONY ŚWIATA
Agnieszka Kołodziejczak, Olgierd Koczorowski, Marek Krzysztof Lasecki, Karolina Jakóbczak

4 strony Łodzi.4 osoby.
4 punkty widzenia.
4 historie.

4 strony Łodzi to metafora określająca cztery różne relacje pomiędzy fotografem a Łodzią jako cztery punkty widzenia i patrzenia na miasto Łódź. Każda z tych osób opowiada swoimi zdjęciami jak widzi i czuje Łódź. Każda z tych relacji jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

MIEJSCE WYSTAWY 
Galeria MEOK, ul. Piotrkowska 46

DATA I GODZINA WERNISAŻU
11.06 18:30 (wernisaż online)

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
11.06-26.06

GODZINY OTWARCIA
pon-pt 16:00-19:00, sob 11:00-15:00

____

zWNĘTRZ  – ZBIOROWY PAMIĘTNIK WIZUALNY NA ELEWACJACH ULICY ŻYTNIEJ
Marta Łącka, współpraca Monika Kotecka

Kurator i kuratorka: Michał Bieżyński, Aleksandra Ignasiak

To, co i jak pamiętamy, buduje przestrzeń, która w dużej mierze stanowi naszą tożsamość. Wspólnie z mieszkańcami łódzkiej ulicy Żytniej eksperymentuję z odkrywaniem i fotograficzną rekonstrukcją obszaru wspomnień, chcąc sprawdzić, co stanie się, gdy wydobędę go na światło dzienne.

W ten sposób tworzę kolekcję obrazów, która już za chwilę zmieni się w publicznie dostępny zbiorowy pamiętnik wizualny. Kreuję sytuację, w której rodzi się dialog. Najpierw między mną – inspiratorką przedsięwzięcia, a mieszkańcami, którzy stają się sprawcami, współautorami, będąc jednocześnie tworzywem dzieła, a następnie między powstałą w ten sposób kolekcją obrazów a samym odbiorcą. 

Mieszkańcy ulicy Żytniej dzielą się ze mną ważnym dla nich wspomnieniem czy pamiątką, których reprezentację, w formie obiektu bądź zrekonstruowanego wydarzenia, fotografuję. Robię tylko jedną klatkę, używając średnioformatowego aparatu. Obrazy wywołuję tradycyjną metodą fotograficzną na płótnie, a następnie scalam z elewacjami budynków ulicy. Umieszczone na ścianach obrazy, poddane działaniu słońca, deszczu, czasu, będą blednąć, rozpadać się na części, ulegać zmianom, a w końcu zanikać, tak jak dzieje się ze wspomnieniami.

działanie w procesie

MIEJSCE WYSTAWY
ulica Żytnia, Łódź

DATA I GODZINA WERNISAŻU
25.06, 17:00

GODZINY OTWARCIA 
ekspozycja w przestrzeni miejskiej dostępna bez ograniczeń czasowych

____

MONIDŁA

Prezentacja unikalnej kolekcji ręcznie kolorowanych portretów. Autorem kolekcji jest Władysław Grochowski.  

MIEJSCE WYSTAWY 
Galeria Fotografii ŁTF, ul. Piotrkowska 102

DATA I GODZINA WERNISAŻU
8.06, 17:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
8.06 – 28.06

GODZINY OTWARCIA
pon-pt 12:00-18:00
sob 10:00-14:00

____

SUSTENTAR
Elisa Azevedo, Evgenia Emets, Margarida Reis Pereira, Maria Oliveira, Nuno Barroso, Sam Mountford

Kuratorzy: Krzysztof Candrowicz, Pablo Berástegui, Virgílio Ferreira

Sustentar to platforma stworzona przez Ci.CLO w celu promowania rozwoju projektów wideo i fotograficznych, które oferują artystyczny punkt widzenia eksperymentalnych inicjatyw w obszarze zrównoważonego rozwoju. Ta pierwsza edycja prezentuje prace sześciu artystów i ich osobiste podejście do sześciu inicjatyw w Portugalii, które definiują siebie jako zrównoważone propozycje odnowienia interakcji z naszą planetą.

Full of Light, Elisa Azevedo
Wizualna eksploracja doświadczeń związanych z integracją systemów przechwytywania światła słonecznego w sieci elektrycznej Évory w celu stworzenia samowystarczalnego energetycznie miasta. Obrazy Full of Light wychwytują i wyrażają światło słoneczne, przywłaszczając sobie optyczne zjawisko pochłaniania i odbicia.

Art of Shading the Sun, Evgenia Emets
Art of Shading the Sun odnosi się do synergii powstałych na przestrzeni wieków między społecznością a krajobrazem. To spojrzenie, które patrzy na nas z Mértoli w roku 2121, aby podkreślić nasze sprzeczne praktyki i kontrastować z różnymi podejściami, takimi jak eksploracje ekstraktywistyczne i podejścia regeneracyjne, które teraz próbują rozwiązać problem poważnego pustynnienia w Alentejo.

Today, Translucent, Margarida Reis Pereira
Jako zmaterializowany symbol trwającej transformacji, Today, Translucent wykorzystuje obrazy do rozważenia momentu przejścia, którego doświadczyliśmy w dzielnicach Grito do Povo i Pescadores w Setúbal, pokazując, w jaki sposób są one redefiniowane i utrwalają tożsamość, która kiedyś była skazana na nieprzejrzystość.

To Wander the Sea, Maria Oliveira
Metaforyczna i międzypokoleniowa kontemplacja soli jako naturalnego i kulturowego dziedzictwa Figueira da Foz, To Wander the Sea mówi o przodkach. Ciche i nieprzewidywalne miejsce, które poprzedza ludzkość i towarzyszy jej od tysięcy lat.

Geopark, Nuno Barroso
Badając różnorodność stratygrafii przyrodniczej, kulturowej i społecznej regionu Algarve, Geopark koncentruje się na ideach zrównoważonego rozwoju i ochrony terytorium, spekulując na temat jego paradygmatów i realiów, a mianowicie w sektorach rolnictwa, energetyki i turystyki.

O Leito do Rio, Sam Mountford
Herdade da Coitadinha w Parque de Noudar to miejsce akcji filmu O Leito do Rio, w którym omówiono wpływ zmian klimatycznych na iberyjskie Montados, podkreślając znaczenie kulturowych, społecznych i ekologicznych interwencji, które mają na celu stworzenie oporu, który ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania tych ekosystemów.

MIEJSCE WYSTAWY 
Galeria Ogrodowa8, ul. Ogrodowa 8

DATA I GODZINA WERNISAŻU
9.06, 20:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA 
9.06 – 30.07

GODZINY OTWARCIA
10.06 – 13.06 14:00-20:00
16.06 – 30.06 (śr-nd) 14:00-18:00
1.07 – 30.07 (śr-sob) 14:00-18:00

____

GHOST FUGUE
Sebastian Collett

My, żywi, możemy być nawiedzani przez przeszłość, ale jesteśmy także jej życiem pozagrobowym. Nosimy naszych przodków w naszym DNA. Jesteśmy materialnym rezultatem każdej ich decyzji. Jak powinniśmy korzystać z tego dziedzictwa?

W 1898 r. Mój dziadek urodził się w „ziemi obiecanej”. Robotnicy tacy jak jego ojciec przybywali do Łodzi – przemysłowego tygla, w którym Żydzi stanowili jedną trzecią ludności. Po najeździe Hitlera w 1939 roku, obietnica stała się przekleństwem.

Dziś Łódź zmienia się na ziemię obiecaną dla branży IT. Jednak wiele sektorów nie zostało jeszcze „zrewitalizowanych”. Pokryte bliznami budynki odsłaniają dziesiątki lat zniszczeń, podobnie jak twarze ludzi, których fotografuję. Czuję się jak w domu z tymi chodzącymi rannymi: w pewnym sensie jestem jednym z nich.

Ta praca śledzi dziedzictwo trans-pokoleniowej traumy, borykając się z amnezją, hauntologią, migracją i żałobą. Towarzysząca jej książka przywołuje słowa kilkudziesięciu myślicieli – „duchów”, których głosy gonią i tańczą z obrazami, jak w muzycznej fudze.

www.sebastiancollett.net  

MIEJSCE WYSTAWY
Galeria Ogrodowa8, ul. Ogrodowa 8

DATA I GODZINA WERNISAŻU
9.06, 20:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
9.06 – 30.07

GODZINY OTWARCIA
10.06 – 13.06 14:00-20:00
16.06 – 30.06 (śr-nd) 14:00-18:00
1.07 – 30.07 (śr-sob) 14:00-18:00

____

DER ENGEL
Iacopo Pasqui

Kto wie, skąd bierze się w naszym życiu fascynacja miejscem, osobą czy konkretnym doświadczeniem? Może nas ona dopaść w sposób przytłaczający i uporczywy, uderzając pozornie bez powodu. Zdarza się, że są ku temu podstawy, ale poszukiwanie ich jest trudnym, bardzo złożonym zadaniem, które może nam zająć dużo czasu. Nie chcę zbytnio rozwodzić się nad próbami odnalezienia tych powodów, po części dlatego, że nie jestem tym zainteresowany, a po części dlatego, że nie ma takiej potrzeby.

Interesuje mnie więź, jej budowanie, pogłębianie i podążanie za nią, kierowanie się jej energią i oddawanie się jej, chwytanie jej i czerpanie z niej ile się da. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć pewnych rzeczy, wiemy bardzo niewiele. Dostrzegamy sens, ale nie zawsze udaje nam się go w pełni pojąć, bo rzeczywistość pozostaje nieprzeniknioną tajemnicą.

Co tobą kieruje, gdy fotografujesz stojącego mężczyznę. Wygląda jakby spał albo był pijany. Jest  nieruchomy tak bardzo, że nawet wytrawny linoskoczek nie dałby rady utrzymać się w tej pozycji? Niektórzy ludzie obawialiby się go, ale większość zignorowałaby, jakby nigdy nic. Kto wie, czy ci ludzie – tak jak ja – zastanawiają się, dlaczego ów człowiek jest w takim stanie? Jaka jest jego historia? Czy będzie w stanie włożyć klucz do zamka i czy kiedykolwiek wróci do domu, czy ktoś tam w ogóle na niego czeka? Kto wie, z czego wynika stan, w jakim się znajduje? Chciałbym usłyszeć jego myśli, a potem wskazać mu inną drogę. I jak to się dzieje, że kiedy skręcam za róg, widzę siebie w amerykańskiej scenerii, jakbym szedł jednym z bulwarów Las Vegas, gdzie przyszłość pochłania przeszłość, bo teraźniejszość pozostaje zawieszona, krucha, w pozycji tego mężczyzny, śpiącego na stojąco?

„Der Engel” to praca zrealizowana podczas rezydencji artystycznej w ramach Fotofestiwalu w Łodzi. Jest zainspirowana filmem Wima Wendersa „Niebo nad Berlinem” i pochodzącą z niego „inwokacją świata” Petera Handkego. Jest to zatem praca o mieście Łodzi i o postaci anioła – nie jako postaci religijnej, ale jako istocie faktycznie obecnej w naszym życiu. Podczas pierwszej wizyty w Polsce towarzyszyło mi bardzo szczególne uczucie: czułem się jak w domu, chociaż w nim nie byłem. Znalazłem się w kontekście, co prawda europejskim, a jednak bardzo odmiennym od moich rodzinnych stron, nie tylko w sensie kulturowym. Chciałem wszystko fotografować, ale nie mogłem. Chciałem być aniołem, który fotografuje wszystko, nie będąc widzianym, tak by móc naprawdę wsłuchać się w myśli otaczających mnie ludzi i dotrzeć do sedna tego wszystkiego, co uwieczniam na zdjęciach. Wszystko było nowe, inne. Czułem się, jakbym żył i postrzegał ten kontekst jako całkiem nowy świat, nowe życie, jakbym doświadczał wszystkiego po raz pierwszy. Prezentowany cykl prac powstał jako dekonstrukcja filmu. Nagrałem ścieżki dźwiękowe i spisałem przemyślenia na temat miasta, jego historii oraz współczesnej Polski, wyobrażając sobie, że pochodzą od osób, które fotografuję.

MIEJSCE WYSTAWY
Poleski Ośrodek Sztuki

MIEJSCE WYSTAWY 
Krzemieniecka 2A

DATA I GODZINA WERNISAŻU
13.06, 19:00

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA
13.06 – 26.06

GODZINY OTWARCIA
pon-pt 9:00-18:00
sob-nd 12:00-20:00

PLANOWANE WYDARZENIA DODATKOWE (ICH DATY I GODZINY)
pokaz plenerowy filmu Niebo nad Berlinem, reż. Wim Wenders, Poleski Ośrodek Sztuki, Krzemieniecka 2a [PL, ENG]

INNE WYSTAWY