Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
Filmy
Plenerowe pokazy slajdów: Europejska Platforma Fotograficzna – FUTURES | Galeria Czynna – PRZY OKAZJI | pokaz filmowy: Łódzka Szkoła Filmowa – ANIMACJE [PL, ENG]

Plenerowe pokazy slajdów: Europejska Platforma Fotograficzna – FUTURES | Galeria Czynna – PRZY OKAZJI | pokaz filmowy: Łódzka Szkoła Filmowa – ANIMACJE [PL, ENG]

CZAS
11.06 22:00
MIEJSCE
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140

// Europejska Platforma Fotograficzna – Futures //

Karolina Ćwik (Polska)
Yulia Krivich (Polska/Ukraina)
Maxim Sarychau (Białoruś)
Bartłomiej Talaga (Polska)
Milena Soporowska (Polska)

// Galeria Czynna: Przy okazji //

Galeria Czynna (Ogórek / Polak / Załuski) to partyzanckie przedsięwzięcie samoorganizacyjne i parainstytucjonalne, którego celem jest realizacja krótkotrwałych zdarzeń artystycznych oraz artystyczno-społecznych w przestrzeniach, które nie muszą być związane ze sztuką, ale są interesujące, dostępne i pasują do danego konceptu.

Tegoroczna 20. edycja Fotofestiwalu jest poświęcona Łodzi. Do udziału w pokazie Przy okazji / By the way zostały zaproszone artystki i artyści, którzy w ciągu tych 20 lat brali udział w  Fotofestiwalu i odwiedzili Łódź. Zaprezentowane zostaną zdjęcia, które pochodzą z wycieczek po mieście, z wizyty u znajomych, obrazy ukazujące ulice, ludzi, zabawę. To będzie spojrzenie na Łódź osób z zewnątrz, widzących to miasto inaczej niż ktoś, kto tu mieszka. Chcemy prześledzić, jak miasto zmieniało się w obiektywie osób przyjeżdżających na Fotofestiwal w ciągu ostatnich 20 lat.

// Łódzka Szkoła Filmowa: ANIMACJE / 70’ //

“Jestem tutaj”, reż. Julia Orlik, 2020, 15′

„Jestem tutaj!” chciałaby krzyknąć bohaterka, ale nie jest w stanie poprosić nawet o szklankę wody. Nie może też wstać, bo choroba przykuła ją do łóżka i uzależniła od innych. Doskonale za to słyszy wszystko, co jej bliscy mówią na temat jej stanu. Codzienność starszej kobiety dokumentuje nieruchoma kamera, skierowana prosto na jej twarz. Pozostali bohaterowie: mąż, córka, wnuki, lekarz czy ksiądz są tylko korowodem pojawiających się w kadrze nóg i wypowiadanymi w tle zdaniami. Przeszywająca opowieść o samotności w obliczu śmierci przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety – choć ta nie wypowiada ani słowa.

“Wina”, reż. Marcjanna Urbańska, 2019, 6′

To opowieść o trudnych relacjach matki i córki. Dzieciństwo pełne miłości zostaje skonfrontowane z problemem depresji rodzica. Pod wpływem alkoholu kobieta zmienia się w wilka choć na co dzień jest kochającą matką. Podczas swojej przemiany staje się nieobliczalna i traci ludzkie cechy. Pełna metafor i wrażliwości historia przeprowadza nas przez trudne doświadczenia dziecka. Kolejne obrazy budują świat bliskości, który rozpada się raniąc wszystkich. Gdzieś zawieszona w przestrzeni pozostaje tytułowa wina. Kto ją ponosi, kto ją przejmuje a przede wszystkim czy komukolwiek może pomóc. Wina to opowieść o próbie uniesienia ciężaru ponad swoje siły, to także czuły i odważny obraz kruchości świata rodziny. Jest to słodko-gorzka opowieść o dwóch zagubionych kobietach, które starają się wygrać z demonami codzienności.

„Widzę otchłań”, reż. Karolina Kajetanowicz, 2020, 5′

Inspirowany twórczością Leśmiana, wizualny wiersz o percepcji, rozkoszy życia i tęsknocie za nieistnieniem. Człowiek prowadzi psa w głąb ciemnego lasu. W ich głowach kłębią się myśli i wrażenia, których nie potrafią sobie przekazać. Idą razem, coraz bardziej osamotnieni w swoich własnych tragediach, których istnienia sami nie podejrzewają.

“Portret kobiecy”, reż. Natalia Durszewicz, 2019, 5′

Opowieść o kobiecie, która istnieje jako niekompletna forma siebie. Nieświadomie przechodzi przez różne stany emocjonalne i etapy życia. Nagle budzi się jej prawdziwa natura i zmusza ją do walki o wyzwolenie. Nie wiadomo jednak, czy wygra.

“Tunel”, reż. Julia Benedyktowicz, 2018, 5′

Główny bohater żyje w odosobnieniu. Z pozoru wydaje się niczym nie wyróżniać, jednak okazuje się, że przed snem praktykuje dziwny rytuał pozbywania się myśli. Rozpoczyna wędrówkę w głąb siebie idąc ciemnymi drogami tunelu. Nagle słyszy nawołujący go z oddali głos – okazuje się, że Ktoś był bliżej niż myślał – tuż za ścianą.

“Takie piękne miasto”, reż. Marta Koch, 2019, 8′

Dzień, w którym kończy się świat. Anomalie, zmiany, wszystko staje na głowie, obraca się o 180 stopni, osiąga apogeum zła i potworności, po to by móc narodzić się na nowo. Obserwujemy świat oczami kobiety, która idzie przez miasto i obserwuje jak wszystko co znała, zmienia się.

“Ciałość”, reż. Weronika Szyma, 2020, 6′

Spotkanie sam na sam ze swoim lustrzanym odbiciem powoduje u młodej dziewczyny chęć poznania własnego ciała. Kiedy niepewność i obrzydzenie przemieniają się w fascynację, niespodziewanie rodzi się pożądanie. Zaciera się granica między ciałem a umysłem, tym co odbite, a co prawdziwe. Czy pełne zjednoczenie ze swoim ciałem może przynieść ukojenie?

“Ja i moja gruba dupa”, reż. Yelyzaveta Pysmak, 2018, 8′

Pewnego poranka Dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że nie pasują, co więcej, w ogóle nie dają się zapiąć. Dziewczyna jest w szoku, a w lustrze widzi siebie jako ogromną, tłustą świnię. Decyduje się natychmiast na restrykcyjną dietę. Żadnych słodyczy, żadnej coca-coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, ale razem z tłuszczem uchodzi z niej cała radość życia. Nawet wtedy, kiedy jest już niesamowicie chuda, nie może powstrzymać się przed dietą. Teraz jest jak zombie, idzie ślepo do lodówki, która śni jej się w nocy. W czasie ostatniego lodówkowego uwiedzenia objawia się jej Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Co to za ceremonia? Czy Chude Dupy są takimi niewinnymi słodkimi stworzeniami, jakimi się wydają? Jakiemu bóstwu się kłaniają? Czy da się wrócić z Królestwa Zachudodupia, jeśli coś pójdzie nie tak?

INNE WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ