FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
07.4

Talenty Futures 2021

Futures Photography to międzynarodowa platforma fotograficzna stworzona w 2018 roku przez 10 europejskich galerii, festiwali fotografii i muzeów. Każdego roku każda z instytucji zaprasza do współpracy 5 artystów i artystek, którzy biorą udział w cyklu wydarzeń mających wspierać ich rozwój zawodowy i promować twórczości. 

W ramach Futures organizowane są pokazy slajdów, przeglądy portfolio, wykłady, masterclass, wystawy, wydawane są publikacje, powstają strony www. Artyści podczas cykli indywidualnych spotkań omawiają także swoje bieżące projekty. Do udziału w Futures 2021 zostali zaproszeni:

Karolina Ćwik (Polska)
Yulia Krivich (Polska/Ukraina)
Maxim Sarychau (Białoruś)
Bartłomiej Talaga (Polska)
Milena Soporowska (Polska)

Poniżej znajdziecie informacje o artystach!

KAROLINA ĆWIK

Karolina Ćwik jest studentką Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie (Czechy), laureatką nagrody PDN Emerging Photographer, zeszłoroczną laureatką Stypendium Pamięci Konrada Pustoły, brała także udział w projekcie Sputnik Photos „Jak widać”. Jej prace były publikowane m.in. w The Calvert Journal, Culture.pl, magazynie FK. W swoich projektach dokumentuje doświadczenia macierzyństwa.

→ www.karocwik.com
→ www.instagram.com/karo_cwik

YULIA KRIVICH

Yulia Krivich to artystka wizualna, kuratorka w Za*Grupie i aktywistka, urodzona w Ukrainie. Obecnie mieszka w Warszawie. W swojej pracy porusza zagadnienia związane z tożsamością, łącząc elementy aktywizmu z osobistymi historiami. Jej zainteresowania obejmują tematy związane z Europą Wschodnią i migracją. Julia zajmuje się fotografią i przestrzenią publiczną. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Inżynierii Lądowej oraz Architektury (2010) w Dnipro (Ukraina) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. Była uczestniczką Pla(t)formy w Fotomuseum w Winterthur, Szwajcaria (2018); nominowana do nagrody Pinchuk Art Center dla młodych artystów na Ukrainie (2018) z projektem „Daring & Youth”. Otrzymała także Stypendium Solidarności Krytyki Politycznej (2020) w ramach kuratorskiego tria Za*Grupa oraz Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy 2021.

→ www.instagram.com/yulia_krivich

MAXIM SARYCHAU

Maxim Sarychau to artysta wizualny i fotoreporter mieszkający w Mińsku na Białorusi. Pracuje nad długoterminowymi projektami wizualnymi z pogranicza fotografii, dziennikarstwa i sztuki. Zajmuje się tematyką przemocy, zarówno ze strony reżimów autorytarnych, jak i wewnątrz tradycyjnego społeczeństwa. Skupia się na politycznych i ludzkich wymiarach pamięci zbiorowej i historii. Maxim jest współzałożycielem SHKLO – platformy internetowej poświęconej białoruskiej fotografii i sztukom wizualnym. Od 2020 roku jest także członkiem Inland – międzynarodowej spółdzielni 13 fotografów. Prace Maxima były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym w Łotewskim Muzeum Fotografii (2020, Ryga), Kasarna Karlin (2018, Praga) i CECH (2017, Mińsk). Publikował m.in. w Wall Street Journal, Stern Crime, Der Spiegel, Die Zeit, Courrier International, Meduza, The Telegraph, Le Monde Diplomatique.

→ www.sarychau.com
→ www.instagram.com/maximsarychau

BARTŁOMIEJ TALAGA

W swojej pracy artystycznej posługuje się fotografią, dźwiękiem, wideo, instalacją. Tworzy prace o charakterze site-specific. Interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, w których dźwięk, obraz i przestrzeń mogą prowokować impulsy, poprzez które intuicja dopełnia logiczne myślenie. Jest absolwentem i pedagogiem Szkoły Filmowej w Łodzi. W pracy ze studentami dzieli się własnym doświadczeniem i koncentruje się na celowości i legitymizacji gestów, które prowadzą do osobistej i autentycznej ekspresji. Jest także współzałożycielem magazynu TON (ton-mag.pl) i projektantem książek fotograficznych.

→ www.bartlomiejtalaga.pl
→ www.instagram.com/bart_te

MILENA SOPOROWSKA

W swoich pracach bada m.in. przenikanie się codzienności z magią i okultyzmem, podważając tym samym koncepcję domu jako bezpiecznej, znanej przystani. Interesuje się połączeniem medycyny alternatywnej i psychoanalizy oraz zazębianiem się chrześcijaństwa z ezoteryką i duchowością ludową. Ukończyła historię sztuki, gdzie obroniła pracę magisterską dot. wpływu fotografii spirytystycznej i mediumicznej na sztukę w świetle freudowskiej kategorii unheimlich. Studiowała także fotografię, muzealnictwo oraz psychotronikę. Jest również absolwentką programu mentorskiego Sputnik Photos. 

→ milenasoporowska.com
→ www.instagram.com/milsopo

Więcej informacji o FUTURES:
www.futures-photography.com

CZYTAJ TAKŻE