FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
14.6

Drugi tydzień festiwalu [program]

Dziękujemy Wam za tak liczną frekwencję w weekend otwarcia festiwalu. Czas na kolejną porcję wydarzeń z programu Łódź oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. prapremiera filmu produkowanego przez Fotofestiwal – „No ba!” w reżyserii Łukasza z Bałut. Zaprosimy was też na otwarcie kolejnej wyjątkowej lokalizacji – Wozowni przy zabytkowym Pałacu Biedermanna.

Drugi tydzień festiwalu to czas powrotów na wystawy i oglądanie ich wraz z twórcami. W poniedziałek 14.06 zapraszamy do galerii OFF na spotkanie z Marcelo Zamenhof. Opowie on o swoim Archiwum Regresywnym.

W środę o 18:00 porozmawiamy o tym, co zmieniło się przez ostatnie 20 lat na fotograficznej i audiowizualnej mapie Łodzi. W dyskusji udział wezmą mentorzy i twórcy pierwszej edycji festiwalu: prof. J. Robakowski i R. Kluszczyński, profesor G. Przyborek oraz Krzysztof Candrowicz. Rozmowę poprowadzą osoby również związane z historią festiwalu: Małgorzata Ludwisiak i Tomasz Ferenc.

Piątek rozpoczniemy o 16:00 i spotkamy się w Galerii FF na oprowadzaniu po ważnej wystawie retrospektywnej prezentującej prace jednego z ważniejszych fotografów polskich, Bogdana Konopki. O 18:00 zapraszamy na otwarcie wystawy Kolekcja zdarzeń Dariusza Bieńkowskiego. O 18:30 porozmawiamy o łódzkiej rzeźbie miejskiej. Opowie o niej, jak i o wydanych we współpracy z fotografkami Anną Zagrodzką i Katarzyna Wąsowską książkach – ich autorka, Maria Nowakowska, lokalna działaczka i znawczyni łódzkiej architektury i rzeźby.

Drugi weekend festiwalu zdominują pokazy filmowe. W piątek prapremiera filmu stworzonego przez Łukasza z Bałut specjalnie na 20. edycję festiwalu. „No ba! Grozi zawaleniem lub oświeceniem”, czyli film o Bałutach nakręcony przez lokalnego artystę i wieloletniego promotora legendarnej dzielnicy – zostanie pokazany w ramach Polówki na targowisku „Pchli targ” Dolna-Cegła o 21:00. 

Wcześniej, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kino Szpulka na przegląd najnowszych krótkich metraży stworzonych w Łódzkiej Szkole Filmowej. W sobotę z kolei w tym samym miejscu, o 18:30 zaprezentujemy filmy i animacje, w których Łódź jest bohaterem i miejscem wydarzeń. Zobaczymy miasto oczami Józefa Robakowskiego, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach Balbiny Bruszewskiej i Marcina Podolca czy mistrza Zbigniewa Rybczyńskiego.  W Art_Inkubatorze tego samego dnia o 17:00 odbędzie się pokaz filmów związanych z postacią Wojciecha Wiszniewskiego, jednego z bardziej oryginalnych dokumentalistów polskich, którego twórczość została szerokie uznanie dopiero po przedwczesnej śmierci reżysera. Zobaczymy m.in. jedno z najbardziej cenionych dzieł reżysera, ze zdjęciami autorstwa Zbigniewa Rybczyńskiego, mocno związane z historią Łodzi: „Wanda Gościmińska. Włókniarka”. W niedzielę pokazy zamknie przegląd prac łódzkiego środowiska artystycznego: Józefa Robakowskiego oraz Ryszarda i Marii Waśko. Zapraszamy o 15:30.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaprosili publiczności do kolejnej niedostępnej od lat, historycznej lokalizacji. W sobotę o 20:00 otworzymy Wozownię przy Pałacu Biedermanna, przy ulicy Franciszkańskiej. Drugi weekend festiwalu zamkniemy rozpoczęciem rejestracji na kolejne premierowe zwiedzanie miasta: fotospacery po zabytkowej Elektrowni Scheiblera, na terenie inwestycji Fuzja przy Tymienieckiego. Rejestracja ruszy w poniedziałek 21 czerwca o 18:00.

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE