29.05.2019 Warsztaty, imprezy, filmy i… grille!

Klaus Pichler

Czas na mniej statyczne części programu. My już na samą myśl o nich przebieramy nogami.

Na początek coś dla najbardziej rozbrykanych. Już teraz można zapisywać swoje pociechy na warsztaty. W programie Fotofestiwal KIDS znajdą się zajęcia twórcze w przestrzeniach wystaw, gra miejska oraz warsztaty z technik fotograficznych takich jak cyjanotypia, heliografia oraz fotografia światła.

W tym roku zaprosimy po raz drugi do Strefy edukacyjnej w Art_Inkubatorze. To współtworzona z Uniwersytetem Łódzkim i Obszarem Wspólnym multimedialna wystawa rozszerzająca główny program festiwalu, czytelnia książek oraz miejsce relaksu i dyskusji na tematy dotyczące filozofii, duchowości, metafizyki, odległych kultur i praktyk duchowych. W programie Strefy znajdzie się m.in. wykład Dlaczego chcemy wierzyć w niemożliwe? Marcina Napiórkowskiego,  Dieta i tabu kulturowe wśród Indian Ashaninka, dr Moniki Kujawskiej z UŁ czy Niewyjaśnione jako sektor rozrywki i biznesu, prof. Ewy Nowint-Sroczyńskiej. Częścią Strefy będą także słuchowiska oraz prezentacja wyników pracy badawczej pracowników Uniwersytetu Łódzkiego nad archiwum Zofii Rydet.

W programie filmowym znajdą się dwa tytuły dokumentalne o fotografii. Pierwszy z nich to głośny już Ustrzelić mafię w reżyserii Kim Longinotto o Letizii Battaglii – rewolucyjnej fotografce, feministce i działaczce politycznej, która jako pierwsza uwieczniła Sycylię kontrolowaną przez mafię. Pokaz poprzedzi wprowadzenie Veronici Daltrii o historii włoskiej fotografii reporterskiej. Drugą pozycją na liście jest premiera dokumentu o życiu i twórczości Zofii Rydet: Papierki z cukierków… w reżyserii Czyżewskiego i Gołąba.

Program filmowy rozszerzy także wątki podjęte na wystawach programu głównego Supernatural/ Nadprzyrodzone. Przypomnimy sobie filmy polskich artystów wizualnych: Photon Normana Leto i Szukając Jezusa Katarzyny Kozyry. Pokazy zwieńczy wyjątkowy pokaz przygotowanego specjalnie na festiwalu filmu Pleśń z satyrycznym komentarzem reżysera na żywo. Miks fragmentów filmów klasy B i videoklipów wyświetlony zostanie w wyjątkowym wnętrzu budynku z Motylem – kolejnej atrakcji tegorocznego festiwalu.

 

Teatr Chorea przygotował dla widzów spektakl “Ja-Bóg”, który na pytania o kwestie duchowe i ostateczne spróbuje odpowiedzieć sięgając do mało znanej części działalności artystycznej Jerzego Grotowskiego. Duet aktorski Tomasza Rodowicza i Joanny Chmielewskiej premierowo wystąpi w długi weekend, 21.06 w Art_Inkubatorze.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zadbali o odpowiednią, wieczorną oprawę festiwalu. W tym roku imprezy będą wyjątkowe: Fotofestiwal obchodzić będzie swoje osiemnaste urodziny w ogrodzie Muzeum Książki Artystycznej, a w programie znajdzie się występ audiowizualny i zwiedzanie budynku. Półmetek spędzimy w P29 przy pokazach slajdów wybranych przez prestiżowy magazyn Lens Culture oraz paryski festiwal Circulations, a zakończymy festiwal w Niebostanie z pokazem slajdów Supernatural przygotowanym przez niezależnego kuratora Emre Kuheylana. Tego wieczorau zatańczymy do rytmów warszawskiego kolektywu Głębokie Pasmo. Ale i to nie koniec. W sali dawnej biblioteki germanistyki, w zamkniętym od 5 lat budynku na Sienkiewicza 21, dawnej siedzibie instytutu germanistyki i romanistyki Uniwersytetu Łodzkiego, odbędzie się fotofestiwalowa odsłona Jazztko, czyli jednej z najbardziej popularnych łódzkich imprez poświęconych winylowym brzmieniom funk. W ten wieczór (14.06) rozruszać nogi do tańca będzie można zwiedzając budynek w poszukiwaniu pokazów slajdów w dawnych salach wykładowych oraz wystaw w byłych biurach pracowników Uniwersytetu.

Zadbamy także o odpoczynek. W tzw. długi weekend (23.06) dla każdego, kto nie zdecyduje się wyjechać z miasta, gratka związana z tradycją grillowania, czyli Foto-grill w centrum festiwalowym Art_Inkubator. A dla zwolenników bardziej alternatywnego relaksu: Wróżenie z fusów, czyli nieformalne spotkanie przy herbacie i posiłku z organizatorami festiwalu. 20.06 zapraszamy wszystkich chętnych, aby porozmawiać o minionej edycji i zaplanować jeszcze lepsze spotkanie fotografii z publicznością w roku 2020.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016