26.06.2019 O wizerunkach Jezusa na Fotofestiwalu

Współczesna kultura masowa swobodnie operuje symboliką religijną i wielu z nas nie dziwi już nawiązanie performansów, obrazów czy mody do sfery sacrum. Jednocześnie mówiąc o poszukiwaniach duchowych w tej części Europy nie można ominąć wiary katolickiej i figury Jezusa i jej roli zarówno w naszym życiu, jak i w sztukach wizualnych. W ostatni tydzień Fotofestiwalu pochylimy się nad tym wątkiem podczas dyskusji, pokazów filmowych oraz prezentacji książek fotograficznych.

Dyskutuj i pytaj – strefa edukacyjna

Dziś wieczorem przyjrzymy się kwestii dewocjonaliów i kultu wizerunku Jezusa. Zobaczmy się o 18:00 na spotkaniu pod tytułem Czy przepędzać handlarzy ze świątyni? Kapitalizm i sacrum w Medjugorie. Prof. Ewa Nowina-Sroczyńska z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z Adą Florentyną Pawlak przedstawi antropologiczne spojrzenie na “święte miasta” funkcjonujące w duchu kapitalizmu.

Drugi z wykładów o styku sacrum i profanum odbędzie się 28.06 o 18:00Świecka świętość i święta świeckość, wykład prof. Tomasza Majewskiego.

W cztery oczy z Mesjaszem

Słyszeliście o syndromie jerozolimskim? A o tym, że niektórym turystom Jerozolima uświadamia, że są Mesjaszami lub świętymi? Jeśli nie, to zapraszamy na opowieść o pięknym mieście, w którym religijność pulsuje jak nigdzie indziej. Oprowadzi nas po niej Katarzyna Kozyra w swoim filmie: Szukając Jezusa (pokaz 27.06 o 19:00 w Art_Inkubator) i zabierze nas na spotkanie ze współczesnymi “wcieleniami” Chrystusa, króla Dawida i Matki Boskiej.

Przyjrzymy się także, jak religijność przejawia się w formie książki fotograficznej, na całym świecie. Temat przybliży Adam Mazur i Łukasz Gorczyca na spotkaniu z Pawłem Jaszczukiem. Czy można sfotografować doświadczenie religijne? Jak opowiedzieć o duchowości przez format książki fotograficznej? Czy istnieje coś takiego jak historia photobooków religijnych? Przedstawimy gorące przykłady z Polski, naprawdę złe, ale też te genialne. Będą również książki gwiazdorskie z Biblią Broomberga i Chanarina włącznie. Gościem specjalnym Fotoklubu będzie Paweł Jaszczuk, który przygotuje dla nas specjalny set japoński. 30.06, 16:00 – Duchowość i przyziemność. Religie w książkach fotograficznych; Art_Inkubator

Jezus i ¥€$U$

Do końca tygodnia można także oglądać wystawę ¥€$U$ Pawła Jaszczuka w wyjątkowych salach budynku Motył UŁ na Sienkiewicza 21. Artysta kolekcjonował i fotografował przedmioty związane z wizerunkami katolickimi, od dość powszechnych jak ręcznik z podobizną Madonny czy breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, po bardziej niecodzienne: kaczkę do kąpieli z główką Jezusa czy żarówkę z żarnikiem w kształcie krzyża. Jaka jest funkcja podobizn Świętych i Boga? Jakie są granice dewocji? Czy dewocja i świętość mogą się wykluczać? 

Fotofestiwal trwa do 30 czerwca. Zapraszamy!

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016