Warsztaty

Tak jak w poprzednich edycjach, również w tym roku organizujemy serię warsztatów edukacyjnych, które odbywać się będą w trakcie głównego weekendu Fotofestiwalu (6-9 maja). Oferta warsztatowa skierowana jest zarówno do amatorów rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, jak i doświadczonych fotografów. Zajęcia prowadzone będą przez profesjonalnych grafików, fotografów oraz profesorów szkół fotografii.

Zapisy na warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek, 12.04 br. Aby dokonać zapisu należy wysłać maila na adres warsztat@lodzartcenter.com w treści wpisując swoje imię, nazwisko, temat wybranego warsztatu, adres mailowy oraz telefon kontaktowy.

liniaff2010

Fotografia - lustro naszego świata czy kreacja nowej rzeczywistości? Bezpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. | prowadzenie: studenci wydziału pedagogiki Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność: edukacja artystyczna

miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
11-28 maja, wt-pt

Zajęcia mają na celu pobudzenie artystycznej i kreatywnej aktywności, zaznajomienie z podstawowymi zagadnieniami fotografii i jej historii, a także wprowadzenie ich uczestników w świat niemalże nieskończonych możliwości współczesnej fotografii cyfrowej. Osią warsztatów jest tytułowe pytanie, na które uczniowie będą mogli spróbować odpowiedzieć podczas wspólnej dyskusji oraz poprzez wykonywane podczas zajęć prace plastyczne.

W zajęciach mogą wziąć udział zorganizowane grupy, nieprzekraczające 25 osób, z minimum jednym opiekunem (grupy nie muszą być jednolite wiekowo - można łączyć klasy). Więcej informacji: warsztat@lodzartcenter.com.

liniaff2010

Kompozycja w obrazie fotograficznym - łamanie zasad w kontekście twórczości własnej | prowadzenie: Agnieszka Furtak

miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
7 maja, godz. 10.30-13.00 - cz. I
8 maja, godz. 10.30-13.00 - cz. II

opłata: 30 zł

Warsztaty oparte są na dwóch spotkaniach, z czego pierwsze bazuje na teorii a drugie na działaniach praktycznych. Warsztaty skierowane są do osób początkujących / średnio zaawansowanych.
Zakres merytoryczny zajęć: kompozycja w obrazie, rytmy, perspektywa, złoty podział, głębia ostrości, błędy kompozycyjne, etc. Ćwiczenia: budowanie prawidłowego i ciekawego obrazu fotograficznego, a także analiza twórczości własnej pod kątem kompozycji.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie cyfrowego (dowolnego) aparatu fotograficznego oraz wcześniej przygotowanego portfolio, zbudowanego z reprezentacyjnych fotografii (do 10-ciu pojedynczych zdjęć lub 3-ech cykli – mile widziane zdjęcia wydrukowane w formacie minimum 13×18).

BRAK MIEJSC

liniaff2010

Profesjonalny sprzęt cyfrowy w praktyce | prowadzenie: Mikołaj Rygier

miejsce: atelier Studio 102, 6 Sierpnia 88a
7 maja, godz. 12.00-16.00

opłata: 35 zł

Około dwadzieścia lat temu jeden z wybitnych polskich fotografów kupował aparat Sinara p2. Wtedy wyobrażał sobie, że tą inwestycją zapewni sobie narzędzie pracy do końca swoje kariery. Dziś kupując najnowszy zawodowy aparat mamy świadomość, że za dwa trzy lata stanie się on sprzętem przestarzałym. Pierwsze zawodowe systemy rejestracji obrazu miał 4 miliony pikseli, dziś mają 60 milionów pikseli. Czy dalej ilość pikseli będzie się zwiększać, czy zmieni się powierzchnia sensora obrazu? W jaką stronę będą ewaluować przystawki cyfrowe i czy w ogóle potrzebne jest komuś więcej niż 60 milionów piksel. Czy aparaty małoobrazkowe też będą miały 100 milionów pikseli.
Na te pytania spróbujemy udzielić odpowiedzi w czasie warsztatów. Ilustrowane będą pokazem nowoczesnego sprzętu fotograficznego, m.in. przystawką o rozdzielczości 60 mln pikseli.

liniaff2010

EPSON - cyfrowa ciemnia. Od skanu do wydruku

miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
7 maja, godz. 15.00-16.30

wstęp wolny

Każdy fotograf marzy o precyzyjnych, profesjonalnych i najwyższej jakości wielkoformatowych wydrukach swoich fotografii. O podstawach profesjonalnego druku fotograficznego oraz zarządzaniu kolorem, bez znajomości którego nawet najlepsza fotografia może po wydrukowaniu wyjść blado, opowie uczestnikom specjalista z firmy Epson. Będzie teoria i praktyka, dlatego każdy chętny na pewno znajdzie coś dla siebie.

liniaff2010

Warsztaty fotografii w technice mokrego kolodionu | prowadzenie: Marek Szyryk

miejsce: atelier Studio 102, 6 Sierpnia 88a
8 maja, godz. 11.00-19.00

opłata: 190 zł

Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i nowych umiejętności w zakresie techniki kolodionowej, gotowych do pracy pod kierunkiem eksperta.

Mokra metoda kolodionowa została opracowana i zastosowana w fotografii w 1851 roku. Jest to bardzo wrażliwy i kapryśny proces - każdy kawałek nośnika musi być ręcznie pokryty kolodionem (roztwór nitrocelulozy w eterze i alkoholu z dodatkiem bromków i jodków), uczulony na światło w azotanie srebra, następnie dość szybko naświetlony i wywołany kiedy jest jeszcze mokry. Emulsję kolodionową wylewa się na różne podłoża: czarne szkło (powstaje wtedy tzw. ambrotyp), metalowe płytki (określane jako ferrotyp) lub też na szkło w tym przypadku tworzące szklany negatyw. Na końcu proces wymaga utrwalenia w cyjanku potasu (w wersji klasycznej), wypłukania płytki, a po wyschnięciu pokrycia dodatkowo ochronnym werniksem. Mokry proces kolodionowy jest techniką w dużym stopniu nieprzewidywalną, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce. Oprócz braku standaryzacji procesu chemicznego łatwo ulega artystycznym prowokacjom i w sumie powstały obraz jest pochodną tych zabiegów.
Pełna „fotograficznych brudów” – plam, zacieków, śladów wylewania kolodionu i traktowania jej wywoływaczem staje się niemal gęsta od emocji. Każda płytka jest wyjątkowa poprzez swoistą technikę. Przez to tworzy również własną interpretację świata. Podlega prawu istot żywych – jest niedoskonała i do końca nieprzewidywalna. Wymyka się standaryzacji i snuciu planów co do końcowych efektów wizualnych – żyje własnym życiem, zdarza się że prowadzi autora własną drogą. Magiczna i kapryśna. Prosta i złożona. Pełna zabiegów z pogranicza alchemii. W końcu światłoczuła.
W programie warsztatu jest zaplanowane wykonywanie ambrotypow i negatywu szklanego wraz z całym towarzyszącym im zabiegom technicznym i chemicznym.

BRAK MIEJSC | zapisy na listę rezerwową

liniaff2010

Między dokumentacją a interpretacją - fotografia społeczna | prowadzenie: Waldemar Zdrojewski

miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
8 maja, godz. 13.30-15.30

wstęp wolny

liniaff2010

Cyfrowa kreacja obrazu - ŚwiatObrazu.pl: Corel BrightRoom - Corel PaintShop Foto Pro X3, Corel Painter 11, Corel PhotoPaint X5 | prowadzenie: Aleksy Pawluczuk

miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
9 maja, godz. 10:00-12:00

wstęp wolny

liniaff2010

Land Camera Polaroid Workshops | prowadzenie: Janusz Ratecki - WARSZTAT ODWOŁANY

miejsce: Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24
9 maja, godz. 12.00-18.00

opłata: 200 zł

Warsztaty składają się z dwóch części. Podczas części teoretycznej zostanie zaprezentowana w skrócie historia materiałów polaroidowych, aparaty, filmy. Następnie prowadzący przedstawi zjawisko powrotu zainteresowania fotografią natychmiastową w ostatnim czasie. Podczas cz. 2 - praktycznej, uczestnicy otrzymają do dyspozycji 10 aparatów, każdy będzie miał okazję wykonać 10 ujęć. Wszystkie prace zostaną omówione i zarchiwizowane.

Aktualizacje : Kamikaze