Verena Jaekel

urodzona w 1980 roku w Bergisch Gladbach, w Niemczech,
obecnie mieszka w Berlinie, w Niemczech
www.verenajaekel.com

Nowe portrety rodzinne  (2005-2009)

Projekt Nowe portrety rodzinne to seria portretów zgłębiających, za pośrednictwem fotografii, kwestię obecnych powiązań rodzinnych.

Gatunek portretu rodzinnego wywodzi się z długiej tradycji portretowania, która od wieków wywiera wpływ na naszą kulturę – niech za przykład posłużą choćby obrazy Świętej Rodziny, portrety najsłynniejszych rodzin arystokratycznych czy też burżuazyjne autoportrety.

Nawiązując do tej tradycji, portrety te mają na celu zaakcentowanie nowego etapu w rozwoju społecznym i kulturowym. Zapożyczenia ze stylu charakterystycznego dla konwencjonalnych zdjęć rodzinnych pozwalają nie tylko poszerzyć tradycyjną definicję rodziny, ale także uświadamiają nam stereotypowy, odruchowy odbiór tego typu obrazów, co pobudza do refleksji nad formami przedstawiania, z których korzysta fotografia. Przy realizacji tego projektu celowo pominięte zostały techniki reporterskie, podobnie jak wszystko to, co może sprawiać, że portretowane osoby wydają się egzotyczne. Zamiast tego, cykl ten skupia się na subiektywnych, emocjonalnych oraz funkcjonalnych aspektach więzi rodzinnych. Fotografie starają się oddać ów „naturalny” charakter członków rodziny i relacji między nimi, pomimo napięcia, jakie rodziła obecność artystki i jej artystyczne wskazówki. Projekt łączy zatem przekazywane przez lata konwencje fotograficzne z bieżącą problematyką społeczną.

<< powrót

Aktualizacje : Kamikaze