Michał Martychowiec

urodzony w 1987 r. w Lublinie, w Polsce, mieszka w Londynie, w Wielkiej Brytanii www.michalmartychowiec.com

Wystawa w PATIO Centrum Sztuki, Galeria Biblioteka, ul. Sterlinga 26 www.patio.art.pl

Awake and Dream. Documentation (2009)
/fotografia i wideo z kolekcji Fundacji SIGNUM/

Na zakończenie wystawy Awake and Dream, zainaugurowanej 21 maja 2009 roku, Fundacja Signum prezentuje swoiste Post Scriptum w postaci dokumentacji Michała Martychowca.

Artysta brał udział w Awake and Dream, pokazując serię Kierunek: Czarodziejska Góra.

Nowa seria, Awake and Dream. Documentation, została stworzona na zamówienie Fundacji podczas pobytu studyjnego artysty w Palazzo Donà w czerwcu 2009. Jest to wizualna historia Palazzo i jego niedawnej transformacji z prywatnego domu w niezwykłą przestrzeń ekspozycyjną: nie muzeum, a przestrzeń zamieszkaną przez sztukę, gdzie goście są mile widziani, nawet w kuchni.

Dokumentacja Michała Martychowca to hołd złożony Palazzo Donà, próba odkrycia na nowo miejsca jako skarbu ukrytego w cieniu i świetle Wenecji. Artysta zdaje się być onieśmielony (czy oczarowany), tak jakby monumentalne drzwi gotyckiego pałacu nigdy całkowicie nie odkryły swego wnętrza. Swoiste zbliżenia, odrobinę niejasne i niezdecydowane, skomponowane z fragmentów pokazywanych obiektów i przestrzeni, zdają się dokumentować nie tylko wystawę, ale również tajemnicę zakrytą przed naszymi oczami.

Z serią Michała Martychowca, następny wątek zostaje dodany do wielowarstwowej historii Palazzo Donà, pośród śladów pozostawionych przez poprzednich właścicieli i obiektów sztuki współczesnej zadedykowanych idei pragnienia w jego wielu przebraniach. Miejsca, ludzie i przedmioty stają się kolejnym elementem narracyjnym historii rozwijającej się w historii.

W pierwotną wystawę włączono 39 fotografii i 5 filmów Awake and Dream. Documentation. Niezwykła dokumentacja zdaje się być nieustającą próbą fotografa zmierzenia się z każdą przemijającą chwilą poprzez wywołanie nieskończoności.

W kwietniu 2010r. dokumentacja towarzyszy 2. edycji festiwalu Sztuka i Dokumentacja w Łodzi.

Składamy szczególne podziękowania dla Fundacji SIGNUM za udostępnienie publiczności FotoFestiwalu i Festiwalu Sztuka i Dokumentacja wystawy fotografii i wideo Michała Martychowca “Awake and Dream. Documentation.”
www.signum.art.pl


wernisaż:
9.04 / piątek, 17.00
PATIO Centrum Sztuki AHE Galeria Biblioteka, Sterlinga 26

<< powrót

Aktualizacje : Kamikaze