Małgorzata Bienias

Totentanz auf dem Maskenball

Wystawa składa się z dwóch cykli fotografii. Pierwszy z nich – Totentanz – jest próbą pokazania osoby, która podejmuje decyzję o samobójstwie. Pozornie jej życie toczy się normalnie, wykonuje zwyczajne czynności: bierze prysznic, gotuje obiad, spotyka się ze znajomymi. Nawet na chwilę nie opuszcza jej jednak wyobrażenie własnej śmierci. Śmierć staje się częścią jej codzienności, jest obecna zawsze i wszędzie.

Cykl Maskenball dotyka kwestii kobiecego wizerunku narzuconego przez kulturę, ukształtowanego przez mężczyzn i dla mężczyzn. Wizerunku, który odbiega od tego, jak kobieta wygląda naprawdę. Jej autentyczna twarz ukryta jest pod makijażem, który całkowicie zmienia jej wygląd. To, co widzimy, to jedynie pozór, maska, którą zakłada każdego dnia, odgrywając przypisaną jej rolę.

Fotografie te pokazują również jak wraz ze zmianą kontekstu, zmienia się interpretacja gestów. Pewne gesty, co do których erotycznego znaczenia nie mamy wątpliwości w jednej sytuacji, stają się nieczytelne czy wręcz śmieszne w innej.

Wszystko jest więc umowne, a prawda jest gdzieś pod spodem.wernisaż:
5.05 / środa, 16.00
AHE, Galeria N-301, Pomorska 83/85

<< powrót

Aktualizacje : Kamikaze