Łukasz Skąpski

urodził się w 1958r. w Katowicach, w Polsce
mieszka w Krakowie w Polsce
www.skapski.art.pl

Wypoczynek (2009)

Projekt Wypoczynek to próba pokazania, jak współcześnie wygląda wystrój wnętrz polskich domów.
Pomysł, żeby pokazać wnętrza domów, jest naturalnym rozwinięciem odrobinę wcześniejszego projektu Domopolo, który polegał na sfotografowaniu polskiego współczesnego budownictwa wiejskiego.
Chcąc fotografować wnętrza domów wiejskich, nie mogłem udawać, że nie znam Serii socjologicznej Zofii Rydet. Dlatego postanowiłem świadomie skorzystać z tej serii jako inspiracji. Ponieważ gros zdjęć Rydet wykonała na Podhalu, tam właśnie zacząłem projekt.
Nie przypuszczałem, żeby w wiejskich domach nadal istniały białe izby, interesowało mnie czym zostały zastąpione. Wyobrażałem sobie, że standardem będzie rodzaj salonu czy living-roomu – ale jak widać już próba nazwania takiego pomieszczenia nastręczała sporo kłopotu. Dlatego projektowi dałem tytuł Wypoczynek. Tytuł nawiązuje do popularnej nazwy zestawu mebli „wypoczynkowych”, składającego się z sofy, foteli i ewentualnie podnóżków, które zwykle stoją w reprezentacyjnym pokoju. Odpowiadała mi również dwuznaczność słowa, określającego równocześnie mebel i cel, jakiemu ma on służyć.
Projekt Wypoczynek to wybór trzydziestu zdjęć, pokazujących ludzi pozujących we wnętrzach swoich domów. Starałem się, żeby moi modele pozowali w pomieszczeniach, które sami współtworzyli, meblowali czy dekorowali. Oświetlenie i sposób kadrowania nawiązuje do Serii Socjologicznej Zofii Rydet.

<< powrót

Aktualizacje : Kamikaze