Fred Huening

urodzony w 1966r.
mieszka w Berlinie, w Niemczech
www.neunplus.com

Ten jedyny (2006/2007)
„Twoja miłość jest jak przedawkowanie / Twoje palce wokół mego gardła / a seks ma być lekarstwem na ból.“
(brett anderson / suede)

Fotografie z cyklu Ten jedyny opowiadają o miłości, o pragnieniu wspólnego dziecka, a także o ciągłym strachu (wynikającym z poprzednich doświadczeń) matki, że znowu straci planowane dziecko. Wreszcie, zdjęcia te to historia bolesnego, trzydziestogodzinnego porodu, podczas którego przyszło na świat zdrowe niemowlę. Z takich właśnie obrazów składa się ta szczególna, osobista „opowieść pasyjna”. Z reguły są one niejednoznaczne, często można w nich odnaleźć religijną symbolikę. Powtarzający się motyw zwierzęcych ciał na poboczu to symbol śmiertelności – współczesne “Memento Mori“.
W centrum moich fotograficznych zainteresowań znajdują się miłość, seks i śmierć, piękno i ulotność, pożądanie i cierpienie.
Powyższy cytat otwiera cykl i zawiera w sobie wszystko, co chcę wyrazić za pomocą tych zdjęć.

Enno Kaufhold z PHOTONEWS:

Cykl fotografii Freda Hueninga przypomina esej. Tytuł Ten jedyny (9/40) nawiązuje do 9 miesięcy/40 tygodni, czyli dokładnie okresu, w którym powstaje nowy człowiek. To opowieść o strachu jego partnerki przed urodzeniem kolejnego martwego dziecka. To rozprawianie się z demonami, rozważania nad cienką linią, dzielącą życie od śmierci. Zdjęcia te wywołują natychmiastowe skojarzenia i ukazują różne aspekty partnerstwa, takie jak erotyka. Autor pokazuje nam też padlinę, prawdopodobnie jako symbol śmiertelności, aby w końcu opowiedzieć nam o bolesnych, ale szczęśliwych narodzinach zdrowego dziecka. Wieloznaczność jego zdjęć głęboko porusza i prowokuje do przemyśleń.

<< powrót

Aktualizacje : Kamikaze