Bałuty-Bałuty
Bałuty-Bałuty (marzec-maj 2010)
prowadzenie projektu: Rob Houkes
współpraca: Agnieszka Pomorska-Struszczyk, Małgorzata Martynelis, Maciej Jakóbczyk, Monika Krzesiak oraz kilka rodzin z Bałut
zdjęcia: Rob Houkes, Agnieszka Pomorska-Struszczyk
www.baluty-baluty.blogspot.com
Kim są ludzie z Bałut?
Bałuty-Bałuty to projekt, który powstał w Łodzi w ciągu dwóch miesięcy poprzedzających Fotofestiwal. Projekt został zorganizowany przez holenderskiego fotografa Roba Houkesa, przy współpracy Agnieszki Pomorskiej-Struszczyk, Małgorzaty Martynelis, Maćka Jacóbczyka, Moniki Krzesiak, kilku rodzin z Bałut oraz organizacji społecznych i kulturowych z Bałut.
Bałuty-Bałuty to dokument, który koncentruje się na życiu, związkach i miłości wśród tych ludzi.
Bałuty to stara (prawdopodobnie najstarsza) dzielnica Łodzi. Znajduje się w niej najstarsza żydowska synagoga – Altshtot. Jako dzielnica żydowska, Bałuty zostały podczas drugiej wojny światowej przekształcone w getto. Było to drugie największe, po warszawskim, getto w Europie. W ciągu pięciu lat istnienia tego miejsca, 60 000 ludzi zmarło tam z powodu chorób, głodu, samobójstw lub egzekucji. Setki tysięcy Żydów i Romów przewinęły się przez getto i zniknęły w obozach zagłady. Około 10 000 osób przeżyło dzięki temu, że przerwano ich wywóz. Kolejnych 877 osób uratowało się, gdyż ukryli się w gettcie tuż przed nadejściem wojsk radzieckich.
Dzielnica została częściowo odbudowana w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Część budynków jednak pozostała. Z racji swej biedy, Bałuty często są wciąż porównywane do getta, ale w odniesieniu do przeszłości, jest to porównanie mocno przesadzone.
Projekt Bałuty-Bałuty jest prezentowany podczas Fotofestiwalu w Łodzi jako wystawa towarzysząca.
Blog http://baluty-baluty.blogspot.com stanowi część projektu.
wernisaż
8.05 / sobota, 18.30
Łódź Art Center, Tymienieckiego 3