Noc Fotografii na Starym Rynku – pokazy slajdów Talenty Futures 2025, PhMuseum i FOTODOK
Zapraszamy na Polówkę na świeżo wyremontowany Stary Rynek! PROGRAM:
Pokazy slajdów Talentów Futures 2025
Osoby artystyczne zaproszone przez Fotofestiwal do współpracy nad promocją i rozwojem ich międzynarodowej kariery. Więcej o Talentach i Platformie Futures: TUTAJ
> Emilia Martin (PL/NL)
> Karol Szymkowiak (PL)
> Michał Sita (PL)
> Paulina Mirowska (PL)
> Paweł Starzec (PL)
- Widziałam drzewo, które obrodziło kamieniami zamiast jabłek i gruszek © Emilia Martin
- 0169-8629 5223-01750 © Karol Szymkowiak
- Historia Polski © Michał Sita
- Trofia © Paulina Mirowska
- Anew © Paweł Starzec
/ Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Kreatywna Europa.
Pokaz finalistów grantu fotograficznego PhMuseum 2025
PhMuseum Photography Grant to inicjatywa, która docenia znaczenie fotografii i wizualnego storytellingu. Od 2012 roku wspiera produkcję i promocję projektów wizualnych poprzez różnego rodzaju aktywności: nagrody finansowe, wystawy, pokazy i działania edukacyjne. Z biegiem lat stała się wiodącą nagrodą fotograficzną, a w poprzednich edycjach nagrodzone zostały prace między innymi takich fotografów jak: Max Pinckers, Poulomi Basu, Jacob Aue Sobol, Diana Markosian, Salvatore Vitale, Alejandro Cartagena, Bieke Depoorter i Tomas van Houtryve.
Pokaz prezentuje projekty finalistów 13. edycji, w tym prace laureata nagrody głównej Hashema Shakeriego i laureata nagrody nowej generacji Zekuna Wanga. Szczególną uwagę poświęcono Arii Shahrokhshahi, laureatce specjalnej nagrody przyznanej we współpracy z Fotofestiwalem. Prace eksplorują zmieniającą się tożsamość Ukrainy w czasie wojny, uchwycenie odporności, pamięci i transformacji.
- Staring Into The Abyss © Hashem Shaker
- Ukraine © Aria Shahrokhshahi
Pokaz finalistów FOTODOK Ambasada Talentów 2025
FOTODOK ma przyjemność zaprezentować na Fotofestiwalu w Łodzi Embassy Talents 2025, którymi zostali: Alina Lupu, Lea Novi, Marie-Louise Hodge, Olha Vorobiova i Xaveer May. Artyści i artystki biorący udział w programie zajmują się tematami pamięci, migracji, wysiedleń, sprawiedliwości klimatycznej i gestów protestu. Chociaż ich twórczość powstaje w Holandii, rezonuje ponad granicami i sprzeciwia się przekonaniu, że to, co zbiorowe, nie może być równocześnie głęboko osobiste.