FUTURES TALENTS 2025
Oto pięciu artystów zaproszonych przez Fotofestiwal do współpracy z międzynarodową platformą Futures.
>> Emilia Martin (PL/NL)
>> Karol Szymkowiak (PL)
>> Michał Sita (PL)
>> Paulina Mirowska (PL)
>> Paweł Starzec (PL)
W ramach tego partnerstwa odbędzie się pokaz slajdów na Fotofestiwalu 2025 oraz kilka innych wydarzeń, takich jak spotkania, warsztaty, wystawy i publikacje współtworzone przez osiemnaście europejskich galerii, festiwali fotograficznych, muzeów i europejskich mediów zrzeszonych w Futures Platform.
Więcej o platformie Futures i talentach wybranych przez innych partnerów ➔ futures-photography.com
FUTURES TALENTS FOTOFESTIWAL ’25 POZNAJ ICH
EMILIA MARTIN
W twórczości Emilii Martin wyraźnie zaznacza się wpływ dzieciństwa, które dzieliła między naturalne, wiejskie krajobrazy Polski wschodniej a silnie uprzemysłowiony Śląsk. W swoich pracach często sięga po język mitów, bajek i opowiadań. Są to narzędzia umożliwiające jej powrót do przeszłości i kreowanie nowej, lepszej przyszłości. Ta właśnie fascynacja skłoniła ją do podjęcia pogłębionej analizy tematu meteorytów, dzięki której przywraca do życia zapomniane, niegdyś odrzucone przez naukę, historie kosmicznych skał. W projekcie pt. I saw a tree bearing stones in the place of apples and pears / Widziałam drzewo, które obrodziło kamieniami zamiast jabłek i gruszek, Emilia Martin stara się ocalić przed niebytem prawdy zawarte w tych mitach i wyrażone w ich własny, rewolucyjny sposób.
Prace Emilii zostały niedawno wyróżnione nagrodą Dior x Luma 2024, prezentowano je także m.in. w magazynie Fish Eye, Der Greif i PHMuseum.
KAROL SZYMKOWIAK
Karol Szymkowiak to fotograf samouk, którego fascynuje surrealizm, jaki można odnaleźć w fotografowanej rzeczywistości. Jako twórca operuje głównie w sferze dokumentu, archiwów i fotokolaży. Jego prace poruszają kwestie ochrony środowiska, obrony wojskowej i cywilnej oraz unieruchomienia fizycznego i psychicznego.
Zainteresowania artysty widoczne są w jego najnowszym projekcie zatytułowanym 0169-8629 5223-01750. To opowieść o jeziorze Powidzkim i sąsiadującym z nim największym lotnisku wojskowym w Polsce, na terenie którego trwa rozbudowa pokaźnych rozmiarów bazy amerykańskich sił zbrojnych. Inwestycja ta powoduje nie tylko ingerencję w krajobraz regionu spowodowaną wycinką hektarów lasów, ale sprawia także, że obszar ten w przypadku wojny, stanie się strategicznym celem.
Karol jest członkiem ZPAF oraz kuratorem Kolekcji Wrzesińskiej – wieloletniego dokumentalnego projektu fotograficznego. Wykłada fotografię w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest również stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych.
MICHAŁ SITA
Michał Sita łączy w swej twórczości elementy fotografii i antropologii – przygląda się ludziom, miejscom i architekturze pod kątem tego, jak zbiorowo wyobrażamy sobie i wykorzystujemy przeszłość.
Przykładem takiego podejścia jest projekt pt. Củ Chi Tunnels Restoration Report / Raport z renowacji tuneli Củ Chi (nagrodzony w konkursie Fotograficznej Publikacja Roku 2020 podczas Fotofestiwalu) poświęcony działalności polsko-wietnamskiej misji ochrony dziedzictwa kulturowego. A także wieloletni projekt zatytułowany Historia Polski, dokumentujący historyczne widowiska plenerowe organizowane przez wolontariuszy i amatorów, upamiętniające istotne wydarzenia z dziejów Polski.
Michał opublikował kilka książek, jest również doświadczonym autorem tekstów o fotografii. Był kuratorem interdyscyplinarnej książki analizującej międzywojenne fotografie przyrodniczych Wiesława Rakowskiego, a także wielu innych wystaw i festiwali książek fotograficznych.
PAULINA MIROWSKA
Paulina Mirowska przedstawia się jako artystka wizualna, wypalona aktywistka klimatyczna i edukatorka. Jej obszar zainteresowań to oddolne działania dotyczące samoorganizacji i oporu. Wykorzystując różnorodne strategie: sztukę wizualną, badania akademickie oraz własne doświadczenie aktywistyczne. Dąży do przełamania, dekonstrukcji i przeformułowania typowej dla myśli zachodniej dualistycznej optyki: „kultura kontra natura”, „sztuka kontra nauka”.
Nawet wychodząc od tak abstrakcyjnych koncepcji, artystka pozostaje blisko rzeczywistości materialnej i koncentruje się na tym, jak pojmujemy (i odczuwamy) kwestie dotyczące życia, śmierci i wzajemnych oddziaływań elementów ekosystemu. Za przykład może tu posłużyć jej najnowszy projekt pt.: Trofia, opowiadający o początkach życia na Ziemi, kiedy to w oceanach pojawiła się fotosynteza, umożliwiająca rozwój żywych organizmów.
Paulina ma na koncie cztery publikacje oraz wystawy indywidualne i zbiorowe, w tym w Galerii Arsenał w Białymstoku oraz w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie.
PAWEŁ STARZEC
Paweł Starzec – fotograf-dokumentalista, socjolog i wykładowca akademicki – koncentruje się przede wszystkim na długoterminowych projektach badawczych dotyczących wpływu różnych wydarzeń na miejsca i związanych z tym przemian.
Jego ostatni projekt zatytułowany Anew, realizowany od 2013 roku, dokumentuje transformację Dolnego Śląska po 1945 roku aż do roku 1997 i lat późniejszych – od industrializacji, przez upadek przemysłu, po zmiany gospodarcze i społeczne, które doprowadziły do jednego z największych rozwarstwień ekonomicznych w kraju. Projekt prezentuje również złożone dziedzictwo regionu, na które składają się m.in.: alternatywna scena kulturalna, której początki sięgają lat 60. XX wieku; lwowskie korzenie stolicy regionu, Wrocławia: rosnąca liczbę migrantów ze Wschodu; ogromny, społeczny wysiłek związany z koniecznością stawienia czoła wielkiej powodzi w 1997 r., a także nowe ruchy religijne i społeczne rozwijające się w zaciszu gór. Czy tożsamość Dolnego Śląska jest sumą tych historii? Na co się one przekładają?
Paweł jest autorem licznych publikacji i laureatem wielu nagród, w tym nagrody Talent Roku w kategorii Scholar przyznawanej przez PixHouse oraz stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia 2024 oraz Urbanautica Institute Award. Jest także laureatem programu stypendialnego Młoda Polska 2024 Ministerstwa Kultury i współzałożycielem kolektywu artystyczno-edukacyjnego Azimuth Press oraz platformy Archiwum Protestów Publicznych. Obecnie wykłada na Wydziale Projektowania Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Platforma Futures i działania w jej ramach zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Kreatywna Europa